Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bosbrand bedreigt zeldzame bomen in Amerikaans natuurpark

Bosbrand bedreigt zeldzame bomen in Amerikaans natuurpark

WAWONA (ANP) - Een bosbrand in het Amerikaanse natuurpark Yosemite is tot aan de rand van een bos Sequoia-bomen gekomen, waar brandweerlieden een linie hebben opgesteld om de zeldzame bomen te beschermen. De oudste boom in het bos, de Grizzly Giant die naar schatting 3000 jaar oud is, wordt nat gehouden zodat het vuur er geen vat op kan krijgen, schrijft de LA Times.

Sequoia's komen alleen voor aan de westkant van de Sierra Nevada-bergketen in Californië. In het gebied dat nu bedreigd wordt in Yosemite staan er vijfhonderd. De bomen zijn vaak honderden tot duizenden jaren oud en kunnen tientallen meters hoog worden, met een omtrek van meters.

Van oorsprong zijn sequoia's goed bestand tegen vuur, maar de laatste jaren worden ze steeds vaker slachtoffer van bosbranden in Californië, die door klimaatverandering heter en intenser worden. Vorig jaar sneuvelden bij een brand in de natuurparken Sequoia en Kings Canyon 3600 sequoia-bomen, zo'n 3 tot 5 procent van alle sequoia's ter wereld. Een jaar eerder stierf in diezelfde regio 10 procent van alle sequoia-bomen wereldwijd door brand.

De zogeheten Washburn-brand ontstond donderdag en is inmiddels uitgegroeid tot zo'n 1100 hectare. Het dorp Wawona wordt bedreigd en is ontruimd. Er werken 550 brandweerlieden aan het blussen van de brand.

Meer uit Buitenland

NASA verandert programma om op maan te komen

CAPE CANAVERAL (ANP) - De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA verandert haar plannen om weer mensen op de maan te zetten. De wijzigingen moeten de veiligheid verbeteren, na een reeks problemen. Op zijn vroegst in 2028 moeten de eerste astronauten voet op de maan zetten, voor het eerst sinds 1972. De NASA heeft dat vrijdag aangekondigd.

33 minuten geleden
Israëlisch hof pauzeert verbod op 37 hulporganisaties in Gaza

TEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische Hooggerechtshof heeft besloten dat 37 hulporganisaties voorlopig hun werk in de Gazastrook mogen voortzetten. Israël had ze in december opgedragen vóór 1 maart te stoppen met hun werkzaamheden.

35 minuten geleden
VK trekt diplomatieke staf tijdelijk terug uit Iran

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk haalt tijdelijk zijn diplomatieke staf terug uit Iran. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Aanleiding voor de stap zijn "informatie over regionale risico's" en de veiligheidssituatie aldaar. Consulaire hulp wordt vooralsnog op afstand of op een andere locatie geboden. Het Verenigd Koninkrijk geeft, net als Nederland, al langere tijd een rood reisadvies uit voor heel Iran.

1 uur geleden
IAEA: Iran bewaarde sterk verrijkt uranium in Isfahan

WENEN (ANP/RTR/AFP) - Iran bewaarde een deel van zijn sterk verrijkte uranium in een ondergrondse opslag in Isfahan. Dat meldt het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). Het gaat om dezelfde locatie als waar in juni vorig jaar door Israël en de VS gezamenlijk zware bombardementen werden uitgevoerd. Daarbij werden onder meer "bunkerbusters" ingezet, al richtten die niet de beoogde schade aan.

1 uur geleden
Pakistan meldt 22 luchtaanvallen op Afghanistan met 274 doden

ISLAMABAD/KABUL (ANP/AFP/RTR) - De Pakistaanse strijdkrachten hebben naar eigen zeggen in Afghanistan met luchtaanvallen 22 doelen aangevallen. Daarbij zijn volgens de Pakistaanse cijfers 274 Talibanstrijders of terroristen om het leven gekomen. Ze maken ook melding van de inname van achttien posten van de Taliban in het Afghaans-Pakistaanse grensgebied.

2 uur geleden
België schaft anonieme spermadonatie af

BRUSSEL (ANP/BELGA) - België schaft de verplichte anonimiteit van spermadonoren af. Dat is vrijdag in de ministerraad in dat land besloten, aldus minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke en zijn ambtgenoot op Justitie Annelies Verlinden. Met de afschaffing wordt het voor donorkinderen makkelijker informatie over hun donorouder op te vragen, ook als die wenst anoniem te blijven.

3 uur geleden
Zelensky nodigt Slowaakse Fico uit in Kyiv voor energie-overleg

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft vrijdag met de Slowaakse premier Robert Fico gebeld over hun ruzie over energieleveringen. Zelensky's kantoor meldt op X dat hij Fico heeft uitgenodigd om naar Oekraïne te komen, zodat ze het uit kunnen praten.

3 uur geleden