Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Borrell: situatie Westelijke Jordaanoever staat vrede in de weg

Borrell: situatie Westelijke Jordaanoever staat vrede in de weg

MÜNCHEN (ANP/AFP) - Niet Gaza, maar de Westelijke Jordaanoever is het grootste obstakel op de weg naar vrede tussen Israël en de Palestijnen, heeft EU-buitenlandchef Josep Borrell zondag gezegd op de veiligheidsconferentie in München. "De Westelijke Jordaanoever is op een kookpunt", aldus Borrell. "We staan misschien wel aan de vooravond van een grotere explosie."

Op de Westelijke Jordaanoever, die Israël sinds 1967 bezet houdt, wonen zo'n 3 miljoen Palestijnen en bijna een half miljoen Israëlische kolonisten. De kolonisten wonen in nederzettingen die volgens internationaal recht illegaal zijn en worden beschermd door het Israëlische leger.

Sinds het begin van de oorlog in Gaza is ook het geweld op de Westelijke Jordaanoever toegenomen. Volgens de Palestijnse Autoriteit, die het gebied bestuurt, schoten Israëlische soldaten zondag nog twee Palestijnen dood tijdens een militaire operatie in een vluchtelingenkamp bij de stad Toelkarem, in het noordwesten van de Westelijke Jordaanoever. Volgens de Palestijnse Autoriteit zijn sinds de oorlog tussen Israël en Hamas op 7 oktober begon, zeker 398 mensen op de Westelijke Jordaanoever gedood door het Israëlische leger of Joodse kolonisten.

De Verenigde Staten en meerdere Arabische landen werken aan plannen voor een onafhankelijke Palestijnse staat naast Israël. Gaza en de Westelijke Jordaanoever moeten daarin verenigd worden onder een en hetzelfde bestuur. Borrell zei dat de EU de plannen moet steunen, maar waarschuwde dat de Westelijke Jordaanoever "het werkelijke obstakel is voor de tweestatenoplossing".

Meer uit Buitenland

Denemarken versterkt militaire aanwezigheid Groenland per direct

NUUK (ANP) - Denemarken gaat "vanaf vandaag" de militaire aanwezigheid in Groenland versterken, meldt de Groenlandse regering. De aankondiging kwam vlak voor een cruciaal overleg over Groenland woensdag in Washington.

31 minuten geleden
Oekraïne zoekt 2 miljoen ontduikers van militaire dienst

KYIV (ANP) - De nieuwe Oekraïense defensieminister Mychajlo Fedorov heeft gezegd dat 2 miljoen landgenoten worden gezocht voor het ontduiken van de mobilisatie. Ook zijn volgens hem 200.000 militairen ongeoorloofd afwezig.

38 minuten geleden
Trump: NAVO moet VS helpen bij het verkrijgen van Groenland

WASHINGTON (ANP) - De NAVO zou de Verenigde Staten eigenlijk moeten helpen bij het verkrijgen van Groenland, zegt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. Alleen de VS zijn in staat om het gebied te verdedigen tegen Rusland en China, en dat is essentieel voor de veiligheid van de VS, aldus Trump. Hij noemt iedere andere uitkomst vlak voor Amerikaans overleg met Groenland en Denemarken "onaanvaardbaar".

3 uur geleden
Lavrov: onderhandelingen over bestand pas na vredesakkoord

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is bereid te onderhandelen over vrede in Oekraïne, al zijn gesprekken over een staakt-het-vuren niet serieus te nemen voordat er een vredesakkoord ligt. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov tijdens een persconferentie. Het zou daarbij helpen, zei Lavrov, als de VS het Kremlin op de hoogte houden van de vredesvoorstellen zoals die nu besproken worden.

3 uur geleden
Oekraïens parlement stemt voor Fedorov als minister van Defensie

KYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft ingestemd met de benoeming van Mychajlo Fedorov als nieuwe minister van Defensie. De 34-jarige was vicepremier en minister van Digitale Transformatie. Hij speelde een rol bij technische innovaties in de oorlog tegen Rusland.

3 uur geleden
Macron waarschuwt voor gevolgen bij Amerikaanse inname Groenland

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron waarschuwt voor "ongekende gevolgen" als de Verenigde Staten Groenland innemen. Het eiland hoort bij Denemarken, maar de Amerikaanse president Donald Trump wil het bij de VS voegen omdat dat volgens hem "nodig is voor de nationale veiligheid".

3 uur geleden
Dodental treinongeluk Thailand loopt op

BANGKOK (ANP/AFP) - Het dodental na een treinongeluk in het noordoosten van Thailand is opgelopen naar 31, meldt het ministerie van Gezondheid. Het ongeluk vond woensdagochtend plaats toen een bouwkraan op rijtuigen van een trein viel. De trein, die onderweg was naar hoofdstad Bangkok, ontspoorde en stond korte tijd in brand.

3 uur geleden