Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Borrell: situatie Westelijke Jordaanoever staat vrede in de weg

Borrell: situatie Westelijke Jordaanoever staat vrede in de weg

MÜNCHEN (ANP/AFP) - Niet Gaza, maar de Westelijke Jordaanoever is het grootste obstakel op de weg naar vrede tussen Israël en de Palestijnen, heeft EU-buitenlandchef Josep Borrell zondag gezegd op de veiligheidsconferentie in München. "De Westelijke Jordaanoever is op een kookpunt", aldus Borrell. "We staan misschien wel aan de vooravond van een grotere explosie."

Op de Westelijke Jordaanoever, die Israël sinds 1967 bezet houdt, wonen zo'n 3 miljoen Palestijnen en bijna een half miljoen Israëlische kolonisten. De kolonisten wonen in nederzettingen die volgens internationaal recht illegaal zijn en worden beschermd door het Israëlische leger.

Sinds het begin van de oorlog in Gaza is ook het geweld op de Westelijke Jordaanoever toegenomen. Volgens de Palestijnse Autoriteit, die het gebied bestuurt, schoten Israëlische soldaten zondag nog twee Palestijnen dood tijdens een militaire operatie in een vluchtelingenkamp bij de stad Toelkarem, in het noordwesten van de Westelijke Jordaanoever. Volgens de Palestijnse Autoriteit zijn sinds de oorlog tussen Israël en Hamas op 7 oktober begon, zeker 398 mensen op de Westelijke Jordaanoever gedood door het Israëlische leger of Joodse kolonisten.

De Verenigde Staten en meerdere Arabische landen werken aan plannen voor een onafhankelijke Palestijnse staat naast Israël. Gaza en de Westelijke Jordaanoever moeten daarin verenigd worden onder een en hetzelfde bestuur. Borrell zei dat de EU de plannen moet steunen, maar waarschuwde dat de Westelijke Jordaanoever "het werkelijke obstakel is voor de tweestatenoplossing".

Meer uit Buitenland

Trump meldt 'grotendeels overeenstemming' over deal met Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat er grotendeels overeenstemming is bereikt over een akkoord met Iran. "De laatste aspecten en details van de deal worden momenteel besproken en zullen binnenkort bekendgemaakt worden", schreef hij in een bericht op zijn platform Truth Social. Hij stelt dat het voorstel onder meer voorziet in de opening van de Straat van Hormuz.

12 minuten geleden
Massale demonstratie in Belgrado tegen regering

BELGRADO (ANP/AFP/DPA) - Tienduizenden mensen zijn in de Servische hoofdstad Belgrado de straat opgegaan om nieuwe verkiezingen te eisen. Deelnemers scandeerden "de studenten winnen", de strijdkreet van hun protestbeweging. Die was ook te zien op spandoeken, kleding en stickers.

1 uur geleden
Rode Kruis meldt dood drie vrijwilligers, waarschijnlijk ebola

RWAMPARA (ANP) - Het Internationale Rode Kruis schrijft dat drie Congolese vrijwilligers van de hulporganisatie zijn overleden, vermoedelijk aan de gevolgen van ebola. Dat wordt op X gemeld, in een bericht dat door de Nederlandse afdeling van het Rode Kruis is gedeeld.

3 uur geleden
Doden gemeld in Gaza en Zuid-Libanon door Israëlische aanvallen

GAZA/BEIROET (ANP/RTR) - In Zuid-Libanon en in Gaza zijn nieuwe doden gemeld na Israëlische aanvallen: vijf burgers in Libanon en vijf politieagenten en een 13-jarige Palestijnse jongen in Gaza.

5 uur geleden
Zelensky dringt na voorstel Merz aan op volledig EU-lidmaatschap

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betoogt dat zijn land een volwaardig EU-lidmaatschap verdient. Hij deed dat in zijn dagelijkse toespraak, nadat de Duitse bondskanselier Friedrich Merz voor een tijdelijke tussenvorm had gepleit waarin het Oost-Europese land nog geen stemrecht zou krijgen.

6 uur geleden
Meer dan 500 kinderen overleden door mazelen in Bangladesh

DHAKA (ANP/AFP) - Een mazelenepidemie in Bangladesh heeft tot dusver aan meer dan vijfhonderd kinderen het leven gekost, waarmee het een van de dodelijkste uitbraken in decennia is in het land.

6 uur geleden
Internationale druk op Israëlische minister Ben-Gvir neemt toe

PARIJS (ANP/AFP) - De internationale druk op de ultranationalistische Israëlische minister Itamar Ben-Gvir neemt toe. Na Italië roept ook Frankrijk de EU op om sancties tegen hem uit te vaardigen.

8 uur geleden