Borrell: situatie Westelijke Jordaanoever staat vrede in de weg
MÜNCHEN (ANP/AFP) - Niet Gaza, maar de Westelijke Jordaanoever is het grootste obstakel op de weg naar vrede tussen Israël en de Palestijnen, heeft EU-buitenlandchef Josep Borrell zondag gezegd op de veiligheidsconferentie in München. "De Westelijke Jordaanoever is op een kookpunt", aldus Borrell. "We staan misschien wel aan de vooravond van een grotere explosie."
Op de Westelijke Jordaanoever, die Israël sinds 1967 bezet houdt, wonen zo'n 3 miljoen Palestijnen en bijna een half miljoen Israëlische kolonisten. De kolonisten wonen in nederzettingen die volgens internationaal recht illegaal zijn en worden beschermd door het Israëlische leger.
Sinds het begin van de oorlog in Gaza is ook het geweld op de Westelijke Jordaanoever toegenomen. Volgens de Palestijnse Autoriteit, die het gebied bestuurt, schoten Israëlische soldaten zondag nog twee Palestijnen dood tijdens een militaire operatie in een vluchtelingenkamp bij de stad Toelkarem, in het noordwesten van de Westelijke Jordaanoever. Volgens de Palestijnse Autoriteit zijn sinds de oorlog tussen Israël en Hamas op 7 oktober begon, zeker 398 mensen op de Westelijke Jordaanoever gedood door het Israëlische leger of Joodse kolonisten.
De Verenigde Staten en meerdere Arabische landen werken aan plannen voor een onafhankelijke Palestijnse staat naast Israël. Gaza en de Westelijke Jordaanoever moeten daarin verenigd worden onder een en hetzelfde bestuur. Borrell zei dat de EU de plannen moet steunen, maar waarschuwde dat de Westelijke Jordaanoever "het werkelijke obstakel is voor de tweestatenoplossing".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth stelt dat zijn land de aanvallen op Iran verder opvoert, terwijl de Iraanse oorlogsinspanningen juist verzwakken. Hij zei op een persconferentie dat de VS dinsdag de meest intensieve aanvallen op Iran uitvoeren sinds het begin van de oorlog.
36 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tegen Fox News gezegd dat hij mogelijk bereid is met Iran te praten, maar dat het afhangt van de voorwaarden. De VS en Iran onderhandelden over het nucleaire programma van het land totdat de VS en Israël vorige week zaterdag begonnen met hun aanvallen op Iran.
59 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Door Israëlische aanvallen zijn volgens de VN-vluchtelingenorganisatie in iets meer dan een week zeker 667.000 mensen in Libanon op de vlucht geslagen. De voorbije dag kwamen er weer 100.000 bij, aldus Karolina Lindholm Billing van UNHCR.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De renovatie van het Justitiepaleis in Brussel dreigt meer dan 600 miljoen euro te gaan kosten. Dat blijkt uit cijfers van minister Vanessa Matz, die over modernisering van de overheid gaat. Het Justitiepaleis is ruim 140 jaar oud en staat al meer dan 40 jaar in de steigers.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Verenigde Naties zien steeds meer ernstige mensenrechtenschendingen tijdens het aanhoudende conflict in Zuid-Soedan, meldt VN-mensenrechtenchef Volker Türk in een verklaring. De afgelopen weken zijn meer dan 160 burgers gedood door gewapende groepen en regeringsstrijders.
2 uur geledenBAKOE (ANP/AFP) - Azerbeidzjan heeft na een periode van oplopende spanningen hulp aangeboden aan Iran. Er gaan tonnen voedsel en medicijnen naar het buurland, heeft het ministerie van Noodsituaties aangekondigd. Dat besluit volgt op een telefoongesprek tussen de presidenten van de landen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De oorlog in Iran kent tot nu toe Rusland als enige winnaar, waarschuwde voorzitter van de EU-leiders António Costa dinsdag. De stijgende energieprijzen leveren Rusland veel geld op voor de oorlogskas. De militaire capaciteiten die nu naar het Midden-Oosten worden verplaatst, hadden in Oekraïne kunnen worden ingezet. Ook de aandacht voor het Oekraïense front vermindert nu het conflict in het Midden-Oosten centraal staat, zei hij op de conferentie van EU-ambassadeurs.
3 uur geleden