Borrell roept op dialoog met Rusland gaande te houden
MOSKOU (ANP/AFP) - De buitenlandchef van de EU, Josep Borrell, heeft zijn omstreden tweedaagse bezoek aan Moskou zaterdag verdedigd en een oproep gedaan de dialoog met de Russen gaande te houden. Hij voegde eraan toe dat Europese diplomaten contact hebben gehad met de advocaten van de Russische oppositieleider Aleksej Navalni, die is veroordeeld tot 3,5 jaar gevangenisstraf, waarvan hij nog twee jaar en acht maanden moet uitzitten.
"De diplomatieke kanalen moeten open blijven, niet alleen om crises te bezweren of incidenten de kop in te drukken, maar ook om directe uitwisseling van gedachten te hebben, om stevige en openhartige boodschappen over te brengen, zeker als de betrekkingen verre van bevredigend zijn", aldus Borrell. Op 22 februari brengt hij verslag uit aan de ministers van Buitenlandse Zaken van de EU. Tijdens de top in maart bespreken de EU-leiders de moeilijke verhouding met Rusland.
Europa had geen goed woord over voor het besluit van de Russische rechter Navalni opnieuw in de cel te zetten, ditmaal voor langere tijd. Even krachtig was de veroordeling van het hardhandige politieoptreden tegen de aanhang van de anti-corruptieactivist, die een zware vergiftiging met novitsjok door vermoedelijk de Russische veiligheidsdienst FSB ternauwernood overleefde. Meer dan 10.000 betogers zijn de voorbije weken gearresteerd.
De uitzetting van een Zweedse, Duitse en Poolse diplomaat, vlak nadat Borrell met zijn Russische ambtsgenoot Sergej Lavrov had gesproken, zette in Europa nog eens extra kwaad bloed. Moskou betichtte hen van deelneming aan illegale bijeenkomsten in januari om Navalni te steunen. Dat wordt ten stelligste ontkend.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Joe Biden heeft het overheidsoptreden in Minneapolis (Minnesota) scherp veroordeeld. "Geweld en terreur hebben geen plek in de Verenigde Staten van Amerika, vooral niet wanneer onze eigen overheid achter Amerikaanse burgers aangaat", meldt hij op X.
33 minuten geledenOTTAWA (ANP/RTR) - De Canadese premier Mark Carney ontkent zijn kritische uitspraken over Donald Trump en de VS te hebben teruggenomen. Maandag zei de Amerikaanse minister van Financiën nog dat Carney in een telefoongesprek met de Amerikaanse president zou zijn teruggekomen op zijn woorden.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De linkse Spaanse regering van premier Pedro Sánchez wil circa een half miljoen immigranten zonder papieren een verblijfsvergunning geven. Migratieminister Elma Saiz Delgado zei dat de mensen die hiervan profiteren dan bijvoorbeeld overal in Spanje legaal kunnen werken.
2 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Een rechter heeft de waarnemend directeur van immigratiedienst ICE, Todd Lyons, bevolen om vrijdag in de rechtszaal te verschijnen. Hij moet daar uitleg komen geven over het schenden van "tientallen" gerechtelijke bevelen tijdens de handhavingsacties van ICE in de staat. "Het geduld van de rechtbank is op", schreef rechter Patrick J. Schiltz in een bevel waarover Amerikaanse media schrijven.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Washington wil volgens nieuwszender CNN de CIA een permanente sleutelrol geven in de relaties met Venezuela. De inlichtingendienst speelde recent al een rol bij de gevangenneming van de linkse president Nicolás Maduro door eenheden uit de VS.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland looft 1 miljoen euro uit voor de gouden tip rond de brandstichting die begin januari leidde tot grootschalige en langdurige stroomuitval in Berlijn. Dat meldt minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt. De kabelsabotage werd opgeëist door de linksextremistische Vulkangruppe. Tot nu toe is nog niet vastgesteld wie achter de aanslag zit.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er is sprake van een alarmerende toename van antisemitisme, die gepaard gaat met een sterke stijging van racisme, intolerantie en haat, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Daarom is de Holocaustherdenking dit jaar extra urgent", meldt ze dinsdag in een verklaring.
7 uur geleden