Borrell neemt Poetins nucleaire dreiging niet serieus
BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell neemt de dreiging van de Russische president Vladimir Poetin om kernwapens in te zetten niet serieus, maar veroordeelt ze wel. Volgens de scheidend buitenlandchef heeft Poetin dit bewust dinsdag gezegd, de duizendste dag van de Russische oorlog tegen Oekraïne. "Het heeft iets symbolisch. Daarnaast is het niet de eerste keer dat hij daarmee dreigt", zei Borrell na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Defensie.
Dreigen met de inzet van kernwapens vindt Borrell wel "volstrekt onverantwoord".
Poetin heeft dinsdag een decreet getekend om de nucleaire doctrine aan te passen, die al in september was aangekondigd. Vanaf nu is het mogelijk kernwapens in te zetten tegen landen die zelf geen kernwapens hebben, als die met steun van een andere kernmacht Rusland hebben aangevallen. De ondertekening komt twee dagen nadat de VS toestemming aan Oekraïne hebben gegeven om langeafstandsraketten op Russisch grondgebied te mogen inzetten.
Grootste bedreiging
De Russische agressie tegen Oekraïne is de grootste bedreiging voor de Europese veiligheid en stabiliteit sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog, zei Borrell. "Het is goed om te beseffen dat veiligheid het belangrijkste goed is voor een samenleving."
De oorlog tegen Oekraïne wordt steeds meer een wereldwijd veiligheidsrisico, zei Borrell. Zeker nu Noord-Koreanen met de Russen meevechten en Noord-Korea net zoals China en Iran aan Rusland onderdelen leveren voor wapens. Zonder hun steun kan Rusland de oorlog volgens Borrell niet winnen.
Waarden en principes
Rusland mag onder geen beding de oorlog winnen, vervolgde hij. "De oorlog tegen Oekraïne raakt direct onze waarden en principes. Het lot van Oekraïne zal het lot van de Europese Unie bepalen."
De steun van de EU aan Oekraïne moet doorgaan, vindt Borrell. "De EU moet niet wachten op wat de VS doen. We kunnen niet wachten op wat Trump beslist." Het is niet duidelijk of Donald Trump straks als president de steun aan Oekraïne voortzet.
Borrell benadrukte dat de Europese Unie niet alleen een economische unie, maar ook een politieke unie is. "Met verantwoordelijkheid voor veiligheid en defensie." Niet alleen als bondgenoot van de NAVO, maar met eigen EU-defensiecapaciteit en een eigen wil, vindt Borrell. "Zonder dat kunnen we de uitdagingen in de wereld niet aan."
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP) - Zuid-Korea heeft protest aangetekend bij Rusland om een spandoek dat de Russische ambassade in Seoul heeft opgehangen. Daarop staat: "De overwinning zal voor ons zijn". Het doek is vermoedelijk opgehangen om erbij stil te staan dat de oorlog tussen Rusland en Oekraïne dinsdag vier jaar geleden begon.
31 minuten geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben zondag opnieuw mensen vrijgelaten uit de gevangenis in het kader van de amnestiewet die donderdag werd ingevoerd. Volgens mensenrechtenorganisatie Foro Penal gaat het om 23 personen.
1 uur geledenGUADALAJARA (ANP) - In meerdere staten in Mexico blijven scholen maandag gesloten. Na de dood van kartelleider Nemesio Oseguera Cervantes, beter bekend als El Mencho, hebben bendes in zes staten wegen geblokkeerd door auto's en vrachtwagens in brand te steken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse taskforce die inlichtingen verzamelt rond drugskartels heeft een rol gespeeld bij de opsporing van El Mencho. Dat meldt een anonieme legerbron aan persbureau Reuters. El Mencho, de leider van het Mexicaanse Jalisco-kartel, werd zondag bij de inval gedood.
4 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De regerende Arbeiderspartij van Noord-Korea heeft leider Kim Jong-un zondag op het partijcongres herkozen tot secretaris-generaal van de partij. Dat meldt staatspersbureau KCNA.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt Nederlanders in Mexico voor bendegeweld. Zondag heeft de Mexicaanse politie de beruchte drugsbaas El Mencho gedood, waarna het op diverse plekken onrustig is geworden.
6 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/BLOOMBERG/RTR/DPA) - Een topfiguur van een drugskartel is omgekomen tijdens een inval van de Mexicaanse autoriteiten in de westelijke staat Jalisco. De Mexicaanse autoriteiten hebben dat bevestigd na berichtgeving van Mexicaanse media.
6 uur geleden