Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Borrell neemt Poetins nucleaire dreiging niet serieus

Borrell neemt Poetins nucleaire dreiging niet serieus

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell neemt de dreiging van de Russische president Vladimir Poetin om kernwapens in te zetten niet serieus, maar veroordeelt ze wel. Volgens de scheidend buitenlandchef heeft Poetin dit bewust dinsdag gezegd, de duizendste dag van de Russische oorlog tegen Oekraïne. "Het heeft iets symbolisch. Daarnaast is het niet de eerste keer dat hij daarmee dreigt", zei Borrell na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Defensie.

Dreigen met de inzet van kernwapens vindt Borrell wel "volstrekt onverantwoord".

Poetin heeft dinsdag een decreet getekend om de nucleaire doctrine aan te passen, die al in september was aangekondigd. Vanaf nu is het mogelijk kernwapens in te zetten tegen landen die zelf geen kernwapens hebben, als die met steun van een andere kernmacht Rusland hebben aangevallen. De ondertekening komt twee dagen nadat de VS toestemming aan Oekraïne hebben gegeven om langeafstandsraketten op Russisch grondgebied te mogen inzetten.

Grootste bedreiging

De Russische agressie tegen Oekraïne is de grootste bedreiging voor de Europese veiligheid en stabiliteit sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog, zei Borrell. "Het is goed om te beseffen dat veiligheid het belangrijkste goed is voor een samenleving."

De oorlog tegen Oekraïne wordt steeds meer een wereldwijd veiligheidsrisico, zei Borrell. Zeker nu Noord-Koreanen met de Russen meevechten en Noord-Korea net zoals China en Iran aan Rusland onderdelen leveren voor wapens. Zonder hun steun kan Rusland de oorlog volgens Borrell niet winnen.

Waarden en principes

Rusland mag onder geen beding de oorlog winnen, vervolgde hij. "De oorlog tegen Oekraïne raakt direct onze waarden en principes. Het lot van Oekraïne zal het lot van de Europese Unie bepalen."

De steun van de EU aan Oekraïne moet doorgaan, vindt Borrell. "De EU moet niet wachten op wat de VS doen. We kunnen niet wachten op wat Trump beslist." Het is niet duidelijk of Donald Trump straks als president de steun aan Oekraïne voortzet.

Borrell benadrukte dat de Europese Unie niet alleen een economische unie, maar ook een politieke unie is. "Met verantwoordelijkheid voor veiligheid en defensie." Niet alleen als bondgenoot van de NAVO, maar met eigen EU-defensiecapaciteit en een eigen wil, vindt Borrell. "Zonder dat kunnen we de uitdagingen in de wereld niet aan."

Meer uit Buitenland

VN-rapport: gezondheid van oceanen is ernstig in gevaar

NEW YORK (ANP/AFP) - De gezondheid van de oceanen is ernstig in gevaar, staat in de World Ocean Assessment van de Verenigde Naties. "Klimaatverandering, vervuiling, overbevissing en een verlies aan biodiversiteit" zetten de oceanische systemen zwaar onder druk, terwijl ze cruciaal zijn voor de planeet.

10 minuten geleden
Italië onderzoekt Israëlische minister om omgang met flotilla

ROME (ANP/RTR) - In Italië is een onderzoek ingesteld naar de Israëlische minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben-Gvir om diens behandeling van opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De opvarenden van die actievloot die op weg was naar Gaza werden nabij Kreta onderschept door Israël, waarna de activisten werden gearresteerd.

24 minuten geleden
Demonstraties in heel Frankrijk om dood Lyhanna

PARIJS (ANP) - In heel Frankrijk worden demonstraties gehouden vanwege de moord op het 11-jarige meisje Lyhanna en het vermeende falen van het Franse justitiesysteem. Na haar dood werd bekend dat er tegen de verdachte al eerder meerdere aangiften waren gedaan van misbruik van minderjarigen. De zaak heeft voor veel opspraak gezorgd.

57 minuten geleden
Paus spreekt met misbruikslachtoffers over voorkomen verder leed

MADRID (ANP) - Paus Leo heeft tijdens zijn ontmoeting met misbruikslachtoffers in Spanje hun voorstellen om verder misbruik binnen de katholieke kerk tegen te gaan ter harte genomen. Dat meldt het persbureau van het Vaticaan. Allen werden misbruikt door geestelijken.

1 uur geleden
Israël heropent grensovergangen Gaza

JERUZALEM (ANP) - Israël heropent twee belangrijke grensovergangen naar Gaza, meldt de Israëlische overheidsdienst COGAT. De grensovergangen werden gesloten als "veiligheidsmaatregel" nadat Iran zondagavond nieuwe aanvallen uitvoerde op Israël.

2 uur geleden
VN-chef Türk: sancties VS tegen Cuba brengen levens in gevaar

GENÈVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk dringt er bij de Verenigde Staten op aan dat het land de sancties tegen Cuba moet opheffen. Volgens Türk raken de sancties vooral de meest kwetsbare Cubanen en brengen ze levens in gevaar.

2 uur geleden
VS: olietanker in Straat van Hormuz 'uitgeschakeld'

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zitten achter een aanval op een olietanker die onder de vlag van Palau in de Straat van Hormuz voer. Op X schrijft het regionaal commando van de Amerikaanse strijdmacht dat een F-18 de mv Marivex heeft "uitgeschakeld" door met precisiemunitie de machinekamer te raken.

3 uur geleden