Borrell neemt Poetins nucleaire dreiging niet serieus
BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell neemt de dreiging van de Russische president Vladimir Poetin om kernwapens in te zetten niet serieus, maar veroordeelt ze wel. Volgens de scheidend buitenlandchef heeft Poetin dit bewust dinsdag gezegd, de duizendste dag van de Russische oorlog tegen Oekraïne. "Het heeft iets symbolisch. Daarnaast is het niet de eerste keer dat hij daarmee dreigt", zei Borrell na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Defensie.
Dreigen met de inzet van kernwapens vindt Borrell wel "volstrekt onverantwoord".
Poetin heeft dinsdag een decreet getekend om de nucleaire doctrine aan te passen, die al in september was aangekondigd. Vanaf nu is het mogelijk kernwapens in te zetten tegen landen die zelf geen kernwapens hebben, als die met steun van een andere kernmacht Rusland hebben aangevallen. De ondertekening komt twee dagen nadat de VS toestemming aan Oekraïne hebben gegeven om langeafstandsraketten op Russisch grondgebied te mogen inzetten.
Grootste bedreiging
De Russische agressie tegen Oekraïne is de grootste bedreiging voor de Europese veiligheid en stabiliteit sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog, zei Borrell. "Het is goed om te beseffen dat veiligheid het belangrijkste goed is voor een samenleving."
De oorlog tegen Oekraïne wordt steeds meer een wereldwijd veiligheidsrisico, zei Borrell. Zeker nu Noord-Koreanen met de Russen meevechten en Noord-Korea net zoals China en Iran aan Rusland onderdelen leveren voor wapens. Zonder hun steun kan Rusland de oorlog volgens Borrell niet winnen.
Waarden en principes
Rusland mag onder geen beding de oorlog winnen, vervolgde hij. "De oorlog tegen Oekraïne raakt direct onze waarden en principes. Het lot van Oekraïne zal het lot van de Europese Unie bepalen."
De steun van de EU aan Oekraïne moet doorgaan, vindt Borrell. "De EU moet niet wachten op wat de VS doen. We kunnen niet wachten op wat Trump beslist." Het is niet duidelijk of Donald Trump straks als president de steun aan Oekraïne voortzet.
Borrell benadrukte dat de Europese Unie niet alleen een economische unie, maar ook een politieke unie is. "Met verantwoordelijkheid voor veiligheid en defensie." Niet alleen als bondgenoot van de NAVO, maar met eigen EU-defensiecapaciteit en een eigen wil, vindt Borrell. "Zonder dat kunnen we de uitdagingen in de wereld niet aan."
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf heeft opnieuw beklemtoond dat Iran wil dat er eerst een wapenstilstand in Libanon komt voordat er tussen zijn land en de VS onderhandeld kan worden. Hij eiste vrijdag ook dat bevroren Iraanse tegoeden worden vrijgegeven voor de onderhandelingen beginnen.
1 uur geledenNABATIEH (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op de plaats Nabatieh en de omgeving zijn volgens Libanese media vrijdag rond de twintig doden gevallen, onder wie acht burgers. Bij een aanval op een overheidsgebouw kwamen dertien politiemensen om, meldt president Joseph Aoun. Nabatieh ligt circa 50 kilometer ten zuiden van Beiroet.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP/AFP) - De haven van Antwerpen heeft bekendgemaakt dat de scheepvaart naar de Noordzee is hervat. Een olielek had het verkeer in de op een na grootste haven van Europa nagenoeg tot stilstand gebracht.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De voormalige Russische onderminister van Defensie, Pavel Popov, heeft een gevangenisstraf van negentien jaar opgelegd gekregen voor corruptie. De autoriteiten hadden hem in 2024 opgepakt op verdenking van fraude bij de bouw van een militair themapark bij Moskou.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance is onderweg naar Pakistan voor onderhandelingen met Iran. Voordat hij in Washington op het vliegtuig stapte, zei hij tegen journalisten dat hij hoopt op een positieve uitkomst. Vanaf zaterdag gaan de VS en Iran praten over een definitief einde aan de oorlog.
4 uur geledenHELSINKI (ANP/BLOOMBERG) - Finland probeert de zorgen te sussen over het schrappen van het verbod op het stationeren van kernwapens op zijn grondgebied. De Finse regering wil officieel verklaren dat de verwoestende wapens niet welkom zijn zolang het geen oorlog is.
6 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Israël heeft Spanje de toegang tot het civiel-militair coördinatiecentrum (CMCC) ontzegd. Hier wordt de uitvoering van het Amerikaanse vredesplan voor de Gazastrook gecoördineerd. Volgens de Israëlische buitenlandminister Gideon Saar heeft Spanje een "openlijk anti-Israëlische houding" aangenomen en hierdoor "elk vermogen verloren om een constructieve rol te spelen".
6 uur geleden