Borrell neemt Poetins nucleaire dreiging niet serieus
BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell neemt de dreiging van de Russische president Vladimir Poetin om kernwapens in te zetten niet serieus, maar veroordeelt ze wel. Volgens de scheidend buitenlandchef heeft Poetin dit bewust dinsdag gezegd, de duizendste dag van de Russische oorlog tegen Oekraïne. "Het heeft iets symbolisch. Daarnaast is het niet de eerste keer dat hij daarmee dreigt", zei Borrell na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Defensie.
Dreigen met de inzet van kernwapens vindt Borrell wel "volstrekt onverantwoord".
Poetin heeft dinsdag een decreet getekend om de nucleaire doctrine aan te passen, die al in september was aangekondigd. Vanaf nu is het mogelijk kernwapens in te zetten tegen landen die zelf geen kernwapens hebben, als die met steun van een andere kernmacht Rusland hebben aangevallen. De ondertekening komt twee dagen nadat de VS toestemming aan Oekraïne hebben gegeven om langeafstandsraketten op Russisch grondgebied te mogen inzetten.
Grootste bedreiging
De Russische agressie tegen Oekraïne is de grootste bedreiging voor de Europese veiligheid en stabiliteit sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog, zei Borrell. "Het is goed om te beseffen dat veiligheid het belangrijkste goed is voor een samenleving."
De oorlog tegen Oekraïne wordt steeds meer een wereldwijd veiligheidsrisico, zei Borrell. Zeker nu Noord-Koreanen met de Russen meevechten en Noord-Korea net zoals China en Iran aan Rusland onderdelen leveren voor wapens. Zonder hun steun kan Rusland de oorlog volgens Borrell niet winnen.
Waarden en principes
Rusland mag onder geen beding de oorlog winnen, vervolgde hij. "De oorlog tegen Oekraïne raakt direct onze waarden en principes. Het lot van Oekraïne zal het lot van de Europese Unie bepalen."
De steun van de EU aan Oekraïne moet doorgaan, vindt Borrell. "De EU moet niet wachten op wat de VS doen. We kunnen niet wachten op wat Trump beslist." Het is niet duidelijk of Donald Trump straks als president de steun aan Oekraïne voortzet.
Borrell benadrukte dat de Europese Unie niet alleen een economische unie, maar ook een politieke unie is. "Met verantwoordelijkheid voor veiligheid en defensie." Niet alleen als bondgenoot van de NAVO, maar met eigen EU-defensiecapaciteit en een eigen wil, vindt Borrell. "Zonder dat kunnen we de uitdagingen in de wereld niet aan."
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland en vijf grote bondgenoten staan klaar om bij te dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat zeggen de zes, met ook het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland, Italië en Japan, in een gezamenlijke verklaring. Ze verwelkomen dat landen zijn begonnen aan "voorbereidende planning". De VS maanden bondgenoten de afgelopen dagen om te helpen de Iraanse blokkade van de zeestraat te breken, maar tot dusver toonden zij weinig animo.
35 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt de Iraanse aanval op een gasinstallatie in Qatar "in de sterkste bewoordingen", schrijft hij op X. Na de aanvallen in de nacht van woensdag op donderdag braken er meerdere branden uit. QatarEnergy meldde "aanzienlijke schade" aan de installaties.
57 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Frankrijk en Duitsland doen een ultieme poging om de gezamenlijke bouw van een nieuw gevechtsvliegtuig te redden. Bemiddelaars krijgen een maand om de ogenschijnlijk uitzichtloze ruzie tussen Duitse en Franse fabrikanten over het prestigieuze project op te lossen.
1 uur geledenARLINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan door met de oorlog in Iran tot alle doelen zijn bereikt, zegt de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth. "Natuurlijk maken we dit af." Hoe lang dat gaat duren, is volgens hem nog niet te zeggen. Hij zei dat de VS deze donderdag het grootste aantal aanvallen tot nu toe zullen uitvoeren.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Denemarken trof in januari voorbereidingen om een Amerikaanse invasie van Groenland af te slaan, meldt de Deense omroep DR. De zogenaamde oefening die Denemarken en bondgenoten er op touw zetten was volgens ingewijden geen training, maar stiekem een verdedigingsoperatie.
2 uur geledenFRANKFURT/BRUSSEL (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft "signalen van president Donald Trump" verwelkomd dat er een einde kan komen aan de vijandelijkheden tegen Iran. Bovendien vindt Merz het positief dat in dat geval Europa zou kunnen bijdragen aan het stichten van vrede in het Midden-Oosten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Finse premier Petteri Orpo vindt dat de Hongaarse premier Viktor Orbán de EU-leiders heeft "verraden". Hij is daarmee een van de weinige EU-leiders die donderdag publiekelijk in scherpe bewoordingen de blokkade van Orbán tegen de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne veroordeelden. Premier Rob Jetten noemde Orbáns blokkade "onacceptabel".
3 uur geleden