Borrell in Libanon: er moet onmiddellijk staakt-het-vuren komen
BEIROET (ANP/AFP) - De hoge buitenlandvertegenwoordiger van de EU Josep Borrell heeft in de Libanese hoofdstad Beiroet opgeroepen tot een "onmiddellijk staakt-het-vuren" in de oorlog tussen Israël en Hezbollah. Ook beloofde hij 200 miljoen euro aan steun voor het Libanese leger.
"Toen ik hier kwam in september hoopte ik nog dat we een grootschalige oorlog waarin Israël Libanon aanvalt, konden voorkomen", zei Borrell na gesprekken met de Libanese parlementsvoorzitter Nabih Berri. "Twee maanden later staat Libanon aan de rand van de afgrond."
"We zien maar één weg voorwaarts: een onmiddellijk staakt-het-vuren en de volledige implementatie van de VN-Veiligheidsraadsresolutie 1701", aldus Borrell. Resolutie 1701 bracht een einde aan de oorlog tussen Hezbollah en Israël in 2006. Het besluit stelt dat Libanese troepen en VN-vredeshandhavers de enige gewapende strijdkrachten mogen zijn in het zuiden van Libanon, waar Hezbollah aan de macht is. Met het bedrag van 200 miljoen euro moet het Libanese leger worden versterkt.
Nadat de oorlog tussen Israël en Hamas uitbrak in oktober vorig jaar, raakten ook Hezbollah en Israël met elkaar in strijd verwikkeld. Sinds 23 september dit jaar voert Israël intensieve luchtaanvallen uit op Libanon. Later stuurde het ook grondtroepen naar het buurland.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Poetin-adviseur Joeri Oesjakov zegt dat Rusland en de Verenigde Staten vooruitgang hebben geboekt bij onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne eerder deze week in Moskou. Rusland wil graag verder praten met de Amerikaanse onderhandelaars, zegt hij.
55 minuten geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft zijn gast uit Rusland, president Vladimir Poetin, gezegd dat de wereld moet terugkeren naar vrede. Modi zei dat India geen neutraal land is, maar aan de kant van de vrede staat.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
15 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
15 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
20 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
20 uur geleden