Boris Johnson wil Oekraïne helpen met graanexport en ontmijning
KIGALI (ANP/RTR) - De Britse premier Boris Johnson wil Oekraïne helpen bij het ontmijnen van de zuidelijke kust van het land. Hij zei ook te overwegen om verzekeringen aan te bieden aan schepen die graan uit het land over de Zwarte Zee vervoeren voor export.
Sinds de Russische invasie worden de zuidelijke havens van Oekraïne aan de Zwarte Zee geblokkeerd, waardoor er geen graan het land uit kan. Daardoor ligt er nu 20 miljoen ton (20 miljard kilogram) graan in Oekraïense silo's opgeslagen en worden voedselprijzen wereldwijd opgestuwd. Turkije probeert met hulp van de Verenigde Naties te bemiddelen tussen Rusland en Oekraïne om export vanuit de havens aan de Zwarte Zee weer mogelijk te maken, maar Moskou wil dat een aantal westerse sancties tegen het land eerst worden opgeheven.
Johnson zei vanuit Rwanda, waar hij een ontmoeting van leiders uit het Britse Gemenebest bijwoont, tegen persbureau Reuters dat de Britten betrokken zijn bij de onderhandelingen. "Wat wij vooral kunnen bieden is kennis op het gebied van maritieme verzekeringen en veel expertise in het vervoeren van goederen door gebieden op zee die, laten we het zo zeggen, omstreden zijn."
Ook op het gebied van ontmijning kunnen de Britten helpen, zegt de premier. "We praten met de Oekraïners op een technisch niveau over het ontmijnen van Odessa", aldus Johnson. Odessa is de grootste Oekraïense stad aan de Zwarte Zee.
Meer uit Buitenland
PRISTINA (ANP/AFP) - Het Kosovaarse parlement heeft de nationalist Albin Kurti opnieuw benoemd tot premier. Daarmee komt een einde aan een politieke impasse in het land, die al een jaar duurde.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag in zijn gesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu geen concrete afspraken gemaakt, schrijft hij op zijn Truth Social. "Behalve dat ik erop heb aangedrongen dat de onderhandelingen met Iran worden voortgezet, om te zien of er een akkoord kan worden gesloten."
8 uur geledenTUMBLER RIDGE (ANP) - Het dodental van de schietpartij in Canada is bijgesteld naar negen, inclusief de vermoedelijke schutter. De politie meldde eerder dat ook een tiende persoon was bezweken aan haar zware verwondingen, maar dat is toch niet het geval. Zij is met een helikopter naar het ziekenhuis gebracht en wordt nog behandeld.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur James Van Der Beek is overleden, melden Amerikaanse media woensdag. De acteur, vooral bekend van zijn rol als Dawson Leery in de serie Dawson's Creek, was 48 jaar. Van Der Beek leed al langere tijd aan darmkanker.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechtbank doet op 7 juli uitspraak in het hoger beroep van Marine Le Pen. De radicaal-rechtse politica is veroordeeld voor gesjoemel met EU-geld en mag daarom niet deelnemen aan de presidentsverkiezingen in 2027.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De nieuwe Noordpoolmissie Arctic Sentry komt tegemoet aan de afspraak met de Amerikaanse president Donald Trump om het poolgebied gezamenlijk te beschermen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Maar hij wijst erop dat de Verenigde Staten meer wensen hebben en daarover nog met Denemarken en Groenland onderhandelen.
11 uur geledenOTTAWA (ANP) - In Canada is geschokt gereageerd op een dodelijke schietpartij op een school. Vlaggen bij overheidsgebouwen hangen komende week halfstok, meldde een geëmotioneerde premier Mark Carney volgens omroep CBC.
12 uur geleden