Boris Johnson genoemd als opvolger secretaris-generaal NAVO
BRUSSEL/LONDEN (ANP) - De Britse premier Boris Johnson wordt genoemd als nieuwe secretaris-generaal van de NAVO. De Britse krant The Telegraph schrijft dat vooraanstaande Conservatieven hem naar voren schuiven voor de post, die volgend jaar september vrijkomt als de Noor Jens Stoltenberg naar verwachting aftreedt.
Voorlopig is Johnson nog premier van het Verenigd Koninkrijk, maar hij zit straks zonder baan als zijn partij over zes weken een opvolger heeft gekozen. Volgens The Telegraph zouden de Amerikanen een voorkeur hebben voor een Britse NAVO-leider boven iemand uit de Europese Unie, omdat daar steeds meer wordt gesproken over een eigen defensiebeleid. Eerder vielen al de namen van oud-premiers Theresa May en David Cameron en minister van Defensie Ben Wallace als mogelijke opvolger van Stoltenberg.
Volgens Conservatieven zou Johnson een goede keus zijn omdat hij zich de afgelopen maanden hard heeft opgesteld tegenover Rusland. Het Verenigd Koninkrijk heeft veel wapens aan Oekraïne geleverd en Johnson heeft persoonlijk een goede band met president Volodimir Zelenski.
Unaniem
Omdat de secretaris-generaal unaniem door alle lidstaten moet worden verkozen, moeten ook alle EU-landen die bij de NAVO zijn aangesloten akkoord gaan. Er zijn ook onder Conservatieven al twijfels of iemand als Emmanuel Macron de benoeming van Johnson zou accepteren, omdat de twee de afgelopen jaren regelmatig overhoop hebben gelegen over de uitvoering van de brexit.
De termijn van Stoltenbergs NAVO-leiderschap liep eigenlijk komende september al af, maar door de Russische invasie in Oekraïne hebben de lidstaten hem gevraagd een jaar langer te blijven. De Noorse oud-premier leidt de westerse alliantie sinds 2014 en is al de langstzittende secretaris-generaal.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten zijn akkoord met het voorstel de Russische financiële tegoeden in de unie voor onbepaalde tijd te bevriezen. Tot nu toe moest daar elk halfjaar met unanimiteit een nieuw besluit over worden genomen. Op voorstel van de Europese Commissie is een noodbevoegdheid ingezet, waarvoor een gekwalificeerde meerderheid voldoende is. Daarmee wordt een mogelijk veto van Hongarije of andere Poetin-gezinde lidstaten omzeild.
9 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse erfgoedorganisatie wil de bouw van een balzaal aan het Witte Huis voorkomen. National Trust for Historic Preservation heeft een rechtszaak aangespannen om het prestigeproject van de Amerikaanse president Trump te stoppen. De organisatie, die door het parlement is belast met het behoud van historische gebouwen, nam een voormalige advocaat van ex-president Obama in de arm, meldt de krant The Washington Post.
1 uur geledenBERLIJN/KYIV (ANP/DPA/RTR) - De Duitse regering heeft bevestigd dat maandagavond "talrijke" Europese leiders en de top van de NAVO en de EU overleggen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Zelensky komt in de ochtend in Berlijn aan voor gesprekken met bondskanselier Friedrich Merz.
1 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Venezuela heeft bekendgemaakt dat Washington een vlucht met uitgewezen Venezolanen naar Caracas heeft geschrapt. Het toestel zou zoals gebruikelijk vrijdag op de internationale luchthaven Maiquetía landen. Maar die is volgens het Venezolaanse ministerie van Binnenlandse Zaken door de VS eenzijdig opgeschort.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Een rechtbank in Moskou heeft meerdere topfiguren van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag bij verstek veroordeeld tot lange celstraffen.
3 uur geledenASHGABAT (ANP/RTR) - Turkije heeft tegen Rusland gezegd dat een gedeeltelijk staakt-het-vuren in de oorlog met Oekraïne kan bijdragen aan het oplossen van het conflict. Dat bestand zou zich dan met name moeten richten op de gevechten rond kritieke energie-infrastructuur en havengebieden. De presidenten Erdogan en Poetin spraken elkaar in de marge van een top in Turkmenistan, waar ook Iran aanwezig is.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de prominente activiste Narges Mohammadi opnieuw opgepakt, zeggen haar aanhangers. De Nobelprijswinnaar zat sinds 2021 vast, maar werd een jaar geleden tijdelijk uit de gevangenis vrijgelaten wegens medische redenen.
3 uur geleden