Boris Johnson en Liz Truss keren zich tegen Sunaks Brexitplannen
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse oud-premiers Boris Johnson en Liz Truss zullen woensdag in het Lagerhuis tegen de Brexitplannen van hun opvolger Rishi Sunak stemmen. Volgens Britse media is de nieuwe deal "onacceptabel" voor Johnson, die zelf de vorige overeenkomst met de Europese Unie onderhandelde.
Naar verwachting gaat Sunak een ruime meerderheid halen, omdat oppositiepartij Labour voor zijn plannen is. Maar het groeiende verzet binnen zijn eigen Conservatieve Partij is een tegenvaller voor de premier. De eurosceptische vleugel van de partij noemde een deel van de deal al "nutteloos" en dat Johnson zich nu ook tegen het akkoord keert draagt niet bij aan de eenheid van de gehavende Conservatieven.
Johnson lag als premier regelmatig overhoop met de EU over het handelsprotocol en de status van Noord-Ierland. Hij dreigde het Verenigd Koninkrijk eenzijdig terug te trekken uit de afspraken, maar daar heeft Sunak voorlopig een streep door gezet. Truss leek tijdens haar korte premierschap de harde koers van Johnson voort te zetten. De meeste Conservatieven zijn het er over eens dat Sunak nu een stuk betere deal heeft uitonderhandeld met de EU dan Johnson.
Het gaat woensdag in het Lagerhuis niet alleen maar over de Brexit, ook Johnson zelf staat ter discussie. Hij wordt publiekelijk gehoord over de affaire 'partygate', die maar aan hem blijft kleven. Een parlementaire commissie onderzoekt of Johnson bewust het Lagerhuis misleid heeft toen hij zei dat er geen regels overtreden waren tijdens feestjes in coronatijd in de ambtswoning Downing Street 10. Als de commissie tot de conclusie komt dat dat wel zo is, kan dat het einde zijn van Johnsons politieke carrière.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP/AFP) - De winnaars van de Nobelprijzen kunnen dit jaar een hogere geldprijs verwachten. De Nobelstichting maakte bekend dat het prijzengeld is verhoogd naar 12 miljoen kroon, meer dan 1 miljoen euro.
14 minuten geledenSOTSJI (ANP/DPA) - De stembureaus in de Russische stad Sotsji zijn vrijdag tijdens de Russische parlementsverkiezingen kort gesloten vanwege een dronewaarschuwing. Aanwezigen zijn hierom tijdelijk naar schuilplaatsen verplaatst, meldt burgemeester van Sotsji Andrej Prosjoenin.
41 minuten geledenVISBY (ANP) - Duitse en Zweedse troepen oefenen hoe ze het cruciale Oostzee-eiland Gotland kunnen beschermen als Rusland het bedreigt. Het Zweedse Gotland geldt als de wachttoren van de Oostzee en onmisbare schakel tussen de Baltische landen en de rest van Europa.
56 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zijn regering opdracht gegeven een plan te maken om de kritieke infrastructuur in Frankrijk beter te beschermen. Volgens hem is de dreiging van Russische hybride aanvallen de afgelopen weken sterk toegenomen.
59 minuten geledenBANGA (ANP/AFP/RTR) - Bij een schietpartij op een Filipijnse middelbare school zijn zeker drie doden gevallen, meldt de burgemeester van de stad Banga. Een 16-jarige scholier begon om zich heen te schieten op de school en schoot daarna ook zichzelf dood. Acht jongeren raakten gewond.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie uit felle kritiek op de verkiezingen in Rusland die vrijdag zijn begonnen. De manier waarop die worden gehouden "onderstreept de voortdurende en toenemende uitholling van de democratie in Rusland", zei een woordvoerder van de Commissie vrijdag. De Commissie veroordeelt daarnaast de "illegale organisatie van zogenaamde verkiezingen door de Russische Federatie in de bezette gebieden van Oekraïne".
1 uur geledenTAIF (ANP/DPA) - Een Italiaanse Eurofighter is zwaar beschadigd geraakt door luchtaanvallen op een militaire basis in Saudi-Arabië, meldt het Italiaanse ministerie van Defensie. De straaljager stond geparkeerd op een militaire basis in Taif, vlak bij Mekka. Er raakte niemand gewond.
2 uur geleden