Bontenbal tegen 'onrealistische' quota asiel- en arbeidsmigratie
DEN HAAG (ANP) - Partijleider Henri Bontenbal vindt het een slechte zaak dat meerdere partijen harde beloftes doen in hun verkiezingsprogramma over het aantal migranten dat ze toe willen laten. Hij vindt het "kwalijk" en "misleidend" dat ze wel een cijfer noemen "en niet de maatregelen die daar ook daadwerkelijk toe leiden", zegt de politicus bij een debat van EenVandaag met ook Lilian Marijnissen (SP) en Mirjam Bikker (ChristenUnie).
Nieuw Sociaal Contract (NSC) van Pieter Omtzigt wil dat een nieuw kabinet een richtlijn invoert van maximaal 50.000 migranten per jaar. De PVV pleit al jaren voor een asielstop. Marijnissen zegt in het debat dat ze wil dat Nederland tijdelijk geen arbeidsmigranten toelaat.
"Op het moment dat we dat zouden doen, zou er ook in de zorg op dit moment niet gewerkt kunnen worden en worden ook de asperges straks niet meer gestoken", luidt het bezwaar van Bontenbal. Ook hij is voor minder arbeidsmigratie, maar dit voorstel vindt hij "niet realistisch". "Waar gaan ze dan wonen?", vraagt Marijnissen hem. De partijleider van het CDA vindt dat de werkgevers dit moeten regelen. De SP-leider heeft liever dat deze moeite wordt gestoken in huizen voor Nederlanders.
Druk op woningmarkt
Bikker noemt het "een terecht punt" dat migratie leidt tot druk op de woningmarkt. Als het aan haar ligt, wordt voortaan twee derde van de nieuwbouwwoningen gebouwd in de categorie 'betaalbaar'. De rol van investeerders op de woningmarkt moet aangepast, zodat zij niet "door speculatie eindeloos rijk worden".
Omdat het "wel even zal duren" voordat betaalbaar bouwen gerealiseerd is, vindt Marijnissen dat de leegstand in Nederland direct aangepakt moet worden. "60.000 panden staan langer dan een jaar leeg. Als we kijken naar panden die langer dan drie maanden leeg staan, dan heb je het over huizen in een stad zo groot als Eindhoven. Dat moet je aanpakken met flinke boetes", aldus de SP-leider.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen komen de lokale partijen weer als grootste uit de bus, verwacht onderzoeksbureau Ipsos I&O. Van de landelijke partijen maakt GroenLinks-PvdA kans om de grootste te worden, denkt het bureau.
1 dag geledenSTRAATSBURG (ANP) - De BBB stapt in het Europees Parlement over van de centrumrechtse EVP naar de rechtsere partijgroep Europese Conservatieven en Hervormers (ECR). Bij die partijgroep hoort ook de nationalistische en conservatieve partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De EVP is de grootste partij in het Europarlement, waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - In 2027 moet minstens 1 procent minder verloren gaan aan zorgfraude. Dat gaat om 100 miljoen euro, omdat fraude de zorg volgens het Openbaar Ministerie ongeveer 10 miljard euro per jaar kost. De kabinetspartijen D66, VVD en CDA zeiden vorige week tegen een doel te zijn. VVD-Kamerlid Hilde Wendel wil niet dat ambtenaren daarop afgerekend kunnen worden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen D66 en CDA erkennen dat zij er niet bij hebben stilgestaan dat hun bezuinigingen op uitkeringen ook gevolgen hebben voor vrouwen met zwangerschapsverlof. "Daar moeten we wat mij betreft wat aan doen", aldus D66-fractievoorzitter Jan Paternotte voor de camera van het AD. CDA-leider Henri Bontenbal is voorzichtiger, maar laat weten er "evenveel moeite" mee te hebben.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft tegen aangekondigde bezuinigingen op de gehandicaptenzorg van het nieuwe kabinet gestemd. Met een minimale meerderheid van 75 tegen 74 sprak de Kamer zich uit tegen de plannen.
1 dag geleden