Bontenbal heeft kater van uitslag: had op minder slecht gehoopt
DEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal heeft een kater overgehouden aan de slechte verkiezingsuitslag van zijn partij. "Ik had gehoopt dat het minder slecht zou zijn", geeft hij toe. Het CDA komt volgens de jongste prognose straks met vijf zetels in de Tweede Kamer, dat zijn er nu nog vijftien.
De nederlaag kwam niet als een verrassing, maar doet daarom niet minder pijn, zegt Bontenbal. Bij elke verloren zetel hoort voor hem ook de naam van een collega die niet meer in de Kamer komt. Er is dan ook geen taart bij het CDA, maar wel "goede moed", zegt Bontenbal. Hij ziet "een partij die zin heeft om door te gaan".
Voor een analyse van de monsterzege van de PVV vindt Bontenbal het nog te vroeg. "Ik moet eerst snappen waar die winst vandaan komt". Hij denkt aan een "complex van factoren", waaronder onvrede over het beleid van de kabinetten-Rutte, maar ook strategisch stemmen. Daar heeft ook het CDA last van gehad, denkt hij.
ChristenUnie
D66 wees direct naar de VVD, die de PVV groot zou hebben gemaakt door regeren met de partij van Geert Wilders niet langer uit te sluiten. Na enig aandringen zegt Bontenbal dat dit "natuurlijk ook wel even door mijn hoofd" is geschoten. "Welke strategische keuzes zijn daar gemaakt, hebben ze de PVV niet heel erg het zadel in geholpen? Maar het is wel eerst míjn taak om eerst naar mijn eigen partij te kijken."
Bontenbal herhaalt dat hij niet met de PVV in een coalitie zal stappen. Hij zei dat voor de verkiezingen al, en blijft daarbij. Hij noemt het desgevraagd "heel erg jammer" dat ook de ChristenUnie zetels verloren heeft. "Zij zijn op heel veel punten een bondgenoot van ons."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Reza Pahlavi kijkt terug op een "positief gesprek" met Tweede Kamerleden. Dat de zoon van de laatste sjah van Iran hiervoor was uitgenodigd, leidde binnen en buiten de Tweede Kamer tot veel commotie. Hij werpt zich op als een prominente vertegenwoordiger van de oppositie, terwijl een deel van de oppositie en de Iraanse diaspora het daar niet mee eens is.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens een gesprek met Tweede Kamerleden waren verschillende vertegenwoordigers van de Iraanse oppositie en diaspora kritisch op Reza Pahlavi. De zoon van de laatste sjah van het land presenteert zich volgens hen ten onrechte als de vertegenwoordiger van de oppositie tegen het huidige regime in Iran. Zij spraken voordat Pahlavi zelf aan het woord kwam tijdens het besloten deel van het gesprek.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tien gemeenten moeten zich op het ministerie van Asiel en Migratie melden, omdat ze niet voldoen aan hun wettelijke taak om voor voldoende opvangplekken te zorgen. Het gaat om Aalten, Achtkarspelen, Bergen (Limburg), Beverwijk, Gemert-Bakel, Overbetuwe, Sluis, Valkenswaard, Voerendaal en Westland.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) begint dinsdag met zeventien Nederlandse bedrijven een drie dagen durende handelsmissie in China. Hij werd als Kamerlid vijf jaar geleden nog door Beijing op een sanctielijst geplaatst vanwege onder meer zijn kritiek op mensenrechtenschendingen in China.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jaap van Delden voelde een "enorme druk" over hoe het met de vaccinatiegraad ging in Nederland ten opzichte van andere landen. Dat zei de oud-RIVM-vaccinatiedirecteur tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het uitvoeren van de coronavaccinaties was geen plan B voorbereid, toen bleek dat de prikken niet door de huisarts gezet konden worden. Dat zei Jaap van Delden, tijdens een deel van de pandemie programmadirecteur vaccinatie voor het RIVM, tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) moet druk op Rusland houden, zodat het land kiest voor een staakt-het-vuren en onderhandelingen om tot een duurzame vrede te komen. Die oproep deed premier Rob Jetten zaterdag op de openingsdag van de Parlementaire Assemblee van de OVSE in Den Haag.
2 dagen geleden