Bontenbal: Faber spreekt stoere taal maar heeft geen maatregelen
DEN HAAG (ANP) - PVV-minister Marjolein Faber slaat een hoop "stoere taal" uit, maar komt tot dusver nog niet met maatregelen om problemen in de asielketen op te lossen. Dat zegt CDA-leider Henri Bontenbal in het programma Buitenhof.
Faber volhardt dat het kabinet met de omstreden noodwetgeving komt, en opperde ook borden bij azc's te plaatsen waarop asielzoekers kunnen lezen dat vooral aan hun terugkeer wordt gewerkt. Volgens Bontenbal lost dat de problemen niet op, en zijn er effectievere instrumenten om de problemen op te lossen. Die had Faber ook al kunnen hebben, als ze daar in de zomer aan had gewerkt, denkt hij. "Faber had allang met voorstellen naar de Kamer kunnen komen, dan hadden we het nu al behandeld."
Dat Faber ondanks de felle kritiek van onder meer ambtenaren vasthoudt aan de noodwet, tekent voor Bontenbal dat het haar vooral om politiek gewin gaat. De CDA-leider vermoedt dat het dit kabinet niet te doen is om de problemen daadwerkelijk op te lossen, omdat partijen zoals de PVV volgens hem crises nodig hebben om kiezers te trekken.
Bontenbal haalt ook hard uit naar NSC, VVD en BBB, die volgens hem het "gedrag van Faber legitimeren". VVD-leider Dilan Yeşilgöz zei zondagochtend in WNL op Zondag nog dat Fabers plan om borden te plaatsen "nergens op slaat". Maar volgens Bontenbal moeten de partijleiders van de coalitiepartijen zelf meer sturing aan het kabinet geven. "Dit is júllie kabinet", houdt hij hen voor.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 kan het belastingplan nu nog niet steunen, maar ziet wel "dat er voorzichtig wat stappen worden gezet". Zo vindt partijleider Joost Eerdmans het bijvoorbeeld positief dat de zogenoemde vrijheidsbijdrage wordt gecompenseerd. Tegelijkertijd mist hij plannen voor ondernemers. Ook ziet hij de eisen van hem en bondgenoten BBB en SGP op niet-financiële thema's niet terug, zoals asiel, abortus of stikstof. "Daar moet op bewogen worden."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is positief over de aanpassingen van het belastingplan waarmee het kabinet dinsdag is gekomen. Wel blijft de oppositiepartij vragen houden over de plannen voor de vermogenswinstbelasting box 3, zegt fractieleider Mirjam Bikker van de ChristenUnie.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat meer gemeenten gft-afval gaan scheiden. Dat is al verplicht, maar minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) wil uitzonderingen op die plicht schrappen uit de wet, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Het is een van de maatregelen die ze voorstelt om afvalstromen landelijk meer op elkaar te laten lijken.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet stelt voor om tientallen miljoenen uit te geven aan onder meer politie, OM en plannen rond AI. Daarmee wil het tegemoetkomen aan wensen uit de oppositie. Ministers Eelco Heinen (VVD) en Eelco Eerenberg (D66) van Financiën noemen in hun brief de Groep Markuszower en 50PLUS als het om veiligheid gaat, en Volt als het om AI gaat.
8 uur geleden