Bontenbal: CDA zal niet zomaar instemmen met asielwetten Faber
DEN HAAG (ANP) - De steun van het CDA voor de asielwetten van migratieminister Marjolein Faber is niet vanzelfsprekend, waarschuwde partijleider Henri Bontenbal woensdag tijdens een debat. Hij staat positief tegenover voorstellen zoals het tweestatusstelsel die het aantal asielzoekers omlaag moeten brengen. Maar om daar steun voor te krijgen, maant hij de PVV-bewindsvrouw om meer te luisteren naar de zorgen van uitvoeringsorganisaties als het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) en de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Hij waarschuwt voor een overhaaste behandeling van de wetten.
Afgelopen vrijdag keurde de ministerraad de asielwetten goed nadat Faber slechts enkele wijzigingen had aangebracht naar aanleiding van een zeer kritisch advies van de Raad van State. Daarmee gooit ze haar plannen "over de schutting" naar de Tweede en Eerste Kamer, vindt Bontenbal.
"Oogkleppen op en niet luisteren naar de signalen die gegeven worden door partijen die de minister nodig heeft om de asielwetten door de Kamer te krijgen", typeert hij de handelswijze van de minister. De coalitie heeft geen meerderheid in de Eerste Kamer en kan de steun van het CDA daarom goed gebruiken.
'Puinhoop'
"Laat een ding heel helder zijn: het CDA laat zich niet afschepen met een haastige chaotische wetsbehandeling die tot een puinhoop in de uitvoering leidt. Wij doen niet mee aan cynische politiek", aldus Bontenbal.
Marina Vondeling van de PVV stelt dat er nu al een "puinhoop" is in het asielsysteem en dat die mede is ontstaan door het CDA, "die verantwoordelijk is geweest voor jarenlang bestuur". Ze verwijt Bontenbal dat hij zich te veel verplaatst in het COA en de IND en te weinig in "de Nederlander". Dat vindt Bontenbal een "valse tegenstelling". Want een COA-medewerker "probeert ook iets te doen wat goed is voor Nederland".
Kati Piri van GroenLinks-PvdA hoort het allemaal met verbazing aan. "Want deze minister en deze coalitie weten ontzettend goed dat ze afhankelijk zijn van een aantal partijen in de Eerste Kamer. En die worden hier even openlijk de maat genomen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De top van het kabinet overlegt nog altijd over de situatie die is ontstaan rond het belastingplan voor volgend jaar en de plannen voor de belasting op inkomsten uit vermogen (box 3) op de langere termijn. De spanning is verder opgelopen nu gesprekken met meerdere oppositiepartijen afgelopen weekeinde niet tot de gehoopte doorbraak hebben geleid.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen PRO en Volt roepen het kabinet op te stoppen met de voorgestelde aanpassingen aan de belasting op inkomsten uit vermogen (box 3). Zij wijzen op het zeer kritische advies van de Raad van State, die de wijzigingen die het kabinet onder hoge tijdsdruk wil doorvoeren onverantwoord en onuitvoerbaar noemt.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland komt met een voorstel om veiligheidseisen voor sociale media wettelijk vast te leggen. Daarmee moeten verslavende algoritmes verboden worden. PRO-Kamerlid Barbara Kathmann dient haar wetsvoorstel deze maandag in.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver zegt dat het kabinet van hem en Volt-leider Laurens Dassen afbeweegt. "De politieke wil om met ons samen te werken, is er niet", zei hij na een overleg op zaterdag in het Catshuis. Klaver vreest dat het belastingplan nu zonder meerderheid woensdag in de Tweede Kamer wordt behandeld.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - JA21, BBB en de SGP zien nog mogelijkheden om met het kabinet tot een akkoord over het belastingplan te komen. Na een digitaal overleg zaterdag zeiden de drie partijen in een verklaring dat ze aanknopingspunten zien.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de plannen rond het belastingplan nog steeds niet klaar, zeiden Mirjam Bikker (ChristenUnie) en Jan Struijs (50PLUS) na afloop van hun gesprek met het kabinet. Bikker zei dat ze ziet dat het nog echt een strijd is binnen het kabinet.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van Onderwijs en Emancipatie ziet een lichte verbetering in de mate waarin mensen seksueel grensoverschrijdend gedrag herkennen. Dat geldt ook voor het urgentiegevoel bij deze problematiek, de ervaring op het werk en hoe mensen handelen wanneer ze geconfronteerd worden met een situatie van seksueel grensoverschrijdend gedrag.
4 dagen geleden