Bontenbal (CDA) wil maximumaantal moties per partij
DEN HAAG (ANP) - Een partij moet maximaal een bepaald aantal moties per jaar kunnen indienen, afhankelijk van hoeveel zetels ze in de Tweede Kamer heeft. Dat oppert CDA-leider Henri Bontenbal. "Een stevig voorstel", erkent de christendemocraat. "Maar het zal ervoor zorgen dat het instrument van de motie haar waarde weer terugkrijgt."
Hij wijst erop dat in 2022 zo'n 5000 moties zijn ingediend. Dik twintig jaar geleden waren dat er nog zo'n 1000 in een jaar. Met zo'n motie kan de Tweede Kamer het kabinet oproepen om iets te doen. Ook worden moties weleens gebruikt om de Tweede Kamer zich ergens voor of tegen te laten uitspreken. Maar moties leiden maar weinig tot echte oplossingen, vindt Bontenbal. "De Kamer heeft haar belangrijkste instrument zelf bot gemaakt."
Het gemak waarmee moties worden ingediend, kent volgens hem ook gevaren. Bovendien heeft de politiek de afgelopen tijd ook mensen in de ellende gestort door slecht bestuur. "Nieuwe problemen liggen op de loer wanneer de Kamer de instrumenten die zij tot haar beschikking heeft, niet zorgvuldig gebruikt."
150 moties
Met een initiatiefvoorstel voor het Reglement van Orde (de spelregels die de Kamer voor zichzelf heeft opgesteld) wil hij een maximumaantal moties regelen. Per jaar mogen fracties 150 moties indienen plús het aantal zetels dat zij hebben. Voor het CDA geldt dat zij met haar vijf zetels 155 moties per jaar zou mogen indienen. De grootste partij PVV mag volgens deze regels met haar 37 zetels 187 moties indienen.
Dit moet het aantal moties dat de Tweede Kamer indient halveren, hoopt Bontenbal.
Meer uit Politiek
HILVERSUM (ANP) - Mark Boumans, burgemeester van Doetinchem (VVD) en vicevoorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), vindt de uitspraak van Ruben Brekelmans (VVD) over de opvang van asielzoekers "gevaarlijk", zei hij in het tv-programma Buitenhof. Hij vindt dit niet alleen van Brekelmans, maar ook van Kamerleden en fractievoorzitters van rechtsere partijen die "het land intrekken en zeggen dat de wet kennelijk niet geldt". Brekelmans zei eerder dat het aan gemeenten zelf is om te bepalen of ze wel of geen asielopvang willen.
8 uur geledenRIGA (ANP/RTR/AFP) - De Letse president Edgars Rinkēvičs heeft Andris Kulbergs, lid van de conservatieve oppositie, voorgedragen als de volgende minister-president. De zittende premier Evika Siliņa maakte deze week bekend terug te treden na een politieke crisis rond Oekraïense drones die het Letse luchtruim waren binnengevlogen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink vindt het 'onbegrijpelijk' dat Kamerlid Gidi Markuszower oproept tot het gebruik van geweld. Dat zei de CDA-vicepremier in televisieprogramma Café Kockelmann. "Het woord geweld is gebruikt, dat onthoudt iedereen. En dat is echt onbegrijpelijk."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".
2 dagen geledenHILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
4 dagen geleden