Bontenbal (CDA) wil maximumaantal moties per partij
DEN HAAG (ANP) - Een partij moet maximaal een bepaald aantal moties per jaar kunnen indienen, afhankelijk van hoeveel zetels ze in de Tweede Kamer heeft. Dat oppert CDA-leider Henri Bontenbal. "Een stevig voorstel", erkent de christendemocraat. "Maar het zal ervoor zorgen dat het instrument van de motie haar waarde weer terugkrijgt."
Hij wijst erop dat in 2022 zo'n 5000 moties zijn ingediend. Dik twintig jaar geleden waren dat er nog zo'n 1000 in een jaar. Met zo'n motie kan de Tweede Kamer het kabinet oproepen om iets te doen. Ook worden moties weleens gebruikt om de Tweede Kamer zich ergens voor of tegen te laten uitspreken. Maar moties leiden maar weinig tot echte oplossingen, vindt Bontenbal. "De Kamer heeft haar belangrijkste instrument zelf bot gemaakt."
Het gemak waarmee moties worden ingediend, kent volgens hem ook gevaren. Bovendien heeft de politiek de afgelopen tijd ook mensen in de ellende gestort door slecht bestuur. "Nieuwe problemen liggen op de loer wanneer de Kamer de instrumenten die zij tot haar beschikking heeft, niet zorgvuldig gebruikt."
150 moties
Met een initiatiefvoorstel voor het Reglement van Orde (de spelregels die de Kamer voor zichzelf heeft opgesteld) wil hij een maximumaantal moties regelen. Per jaar mogen fracties 150 moties indienen plús het aantal zetels dat zij hebben. Voor het CDA geldt dat zij met haar vijf zetels 155 moties per jaar zou mogen indienen. De grootste partij PVV mag volgens deze regels met haar 37 zetels 187 moties indienen.
Dit moet het aantal moties dat de Tweede Kamer indient halveren, hoopt Bontenbal.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans heeft als reactie op de verhoging van de zorgpremie door verzekeraar DSW herhaald dat er maatregelen nodig zijn om "de zorg betaalbaar en toegankelijk te houden". De "aanhoudende groeiende vraag naar zorg en de stijgende lonen en prijzen" zijn volgens haar belangrijke oorzaken van de gestegen zorgkosten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het feit dat veel websites offline zijn gehaald vanwege twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP "heeft impact in onze digitale samenleving", aldus justitieminister David van Weel. Het is de eerste reactie van het kabinet, op het moment dat er al een oplossing beschikbaar is gesteld door PHP.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Websites van meerdere politieke partijen zijn woensdag offline. In de nacht van dinsdag op woensdag werd gewaarschuwd voor kwetsbaarheden in de veelgebruikte programmeertaal PHP.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende zorgwoordvoerders in de Tweede Kamer willen verandering zien in het zorgstelsel. Die herhaalde oproep doen ze nadat zorgverzekeraar DSW woensdag bekendmaakte de premie voor de basisverzekering volgend jaar met 14,75 euro per maand te verhogen. Het ministerie van Volksgezondheid ging op Prinsjesdag nog uit van een stijging van 12,50 euro per maand.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten zal rond de geboorte van zijn kind enkele dagen met verlof gaan. Dat blijkt uit een Q&A op de site van D66. Maandag kondigden Jetten en zijn partner Nicolás Keenan aan komend voorjaar een kind te verwachten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten en zijn partner Nicolás Keenan verwachten in 2027 een kind. De twee kondigden dat maandag aan op Instagram. Bij een foto waarop ze een echofoto vasthouden, schrijven ze dat ze hun eiceldonor, hun draagmoeder Lisa en hun gezinnen "super dankbaar" zijn.
2 dagen geledenGRONINGEN (ANP) - Groningen en Noord-Drenthe roepen JA21 op het initiatiefwetsvoorstel om delen van het Groningenveld te behouden als gasreserve niet in te dienen. De regio wijst erop dat het voorstel haaks staat op de eerdere belofte van Den Haag om het Groningenveld definitief te sluiten.
2 dagen geleden