Bondskanselier Scholz wil sterkere economische banden Kazachstan
ASTANA (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz wil de economische banden tussen Kazachstan en Duitsland versterken. Dat heeft hij gezegd tijdens een bezoek aan de Kazachse hoofdstad Astana, waar Scholz een ontmoeting had met president Kassim-Zjomart Tokajev. Het gaat dan met name om meer samenwerking op het gebied van leveringen van grondstoffen uit Kazachstan.
Kazachstan is na Noorwegen en de Verenigde Staten de belangrijkste leverancier van ruwe olie aan Duitsland geworden, omdat leveringen uit Rusland zijn weggevallen. Het is nu de bedoeling dat de levering van 100.000 ton ruwe olie per maand na 2024 wordt doorgezet en vergroot. Scholz sprak zijn lof uit over de samenwerking met de Centraal-Aziatische republiek op energiegebied.
Tokajev zei dat met het bezoek van Scholz de betrekkingen naar "een nieuw niveau" worden getild. Er werden ook afspraken gemaakt over een samenwerking tussen de centrale banken van beide landen en rond wetenschap, techniek en onderwijs.
Kazachstan is in Centraal-Aziƫ de belangrijkste handelspartner van Duitsland. Honderden Duitse bedrijven zijn er actief. De economie van Kazachstan is de laatste jaren sterk gegroeid, mede door de toegenomen handel met Rusland en China.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De hoofdgraadmeters op de aandelenbeurzen in New York lieten donderdag aan het slot kleine koersuitslagen zien. De aandacht van beleggers op Wall Street ging opnieuw uit naar cijfers over de Amerikaanse banenmarkt. Verder waren er nog kwartaalresultaten van onder meer softwareconcern Salesforce en supermarktketen Kroger.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering is van plan nog meer belangen te nemen in bedrijven die actief zijn met belangrijke grondstoffen om zo de afhankelijkheid van China bij die grondstoffen tegen te gaan. Het gaat bijvoorbeeld om zink, kobalt, nikkel, lithium en koper die van groot belang zijn voor de industrie en defensiesector.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een kleine min gesloten na de plus een dag eerder. Zorgtechnologieconcern Philips was de grootste daler bij de hoofdfondsen op het Damrak en zorgde voor koersdruk op de hoofdindex.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Albert Heijn heeft consumenten misleid met vage duurzaamheidsclaims op zuivelverpakkingen van zijn huismerk en moet ze aanpassen. Dat maakte de Reclame Code Commissie (RCC) donderdag bekend na een klacht van Wakker Dier.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Salesforce behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het softwareconcern boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Ook verhoogde het bedrijf de omzetverwachting voor het hele jaar. Het aandeel Salesforce, dat deel uitmaakt van de Dow-Jonesindex, steeg licht.
13 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het duurt tot 2027 voordat het aantal grondafhandelaren op Schiphol is teruggebracht naar drie, in plaats van de huidige zes. Dat maakte de luchthaven bekend bij het begin van de aanbesteding voor bedrijven die verantwoordelijk worden voor de bagageafhandeling en werkzaamheden rond vliegtuigen. Het is al jaren de wens van de politiek en Schiphol om het aantal afhandelaren te beperken.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie groeit voorlopig door ondanks de handelsstrijd van Donald Trump en andere geopolitieke spanningen, voorspellen economen van ING. Voor 2026 voorzien zij daarbij een stevige koopkrachtstijging, al blijft de consument voorzichtig en wachten grote dossiers als het overvolle stroomnet en de stikstofproblematiek nog altijd op aanpak.
15 uur geleden