Bondskanselier Scholz vreest verdeling wereld door tarieven
AYLESBURY (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz vreest dat de wereld met meer invoerrechten straks wordt opgedeeld en de wereldhandel schade wordt toegebracht. "De wereldwijde uitwisseling van handelswaar heeft zich als een van de grootste successen bewezen en die heeft welvaart bij ons allen mogelijk gemaakt."
Scholz sprak op bezoek bij de Britse premier Keir Starmer op diens buitenverblijf Chequers, circa 50 kilometer ten noordwesten van Londen.
Scholz doelde op de hoge invoerrechten waarmee de Amerikaanse president Donald Trump zich tegen import uit Canada, China en Mexico keert. In Trumps ogen voeren die landen een voor de VS schadelijk beleid en profiteren ze ondertussen rijkelijk van de Amerikaanse financiën en economie. Van alle goederen en diensten die de VS importeert, komt 43 procent uit de drie landen, het meeste uit Mexico.
Handelsoverschot
Maar de wereld mag volgens Scholz niet "door tolbarrières worden verdeeld". Trump heeft eerder ook de EU bedreigd, onder meer op basis van het grote handelsoverschot met de VS van een aantal EU-landen, vooral Duitsland. Dat wil zeggen dat die landen veel meer naar de VS exporteren dan uit de VS invoeren.
Gastheer Starmer zei dat hij vijf jaar na de Brexit een nieuwe start met Europa wil maken en de betrekkingen met de Bondsrepubliek verder wil verdiepen, maar hij wil geen terugkeer in de EU. Starmer wordt maandag als gast verwacht op een informele top van de regeringsleiders van de EU in Brussel waar ook de relatie met de VS op de agenda staat.
Meer uit Buitenland
BALTIMORE (ANP/RTR) - Kilmar Abrego Garcia is weer op vrije voeten, nadat een rechter in de Amerikaanse staat Maryland eerder op donderdag zijn vrijlating had bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - Drie maanden na de dodelijke aanval op de uiterst rechtse activist en Trump-aanhanger Charlie Kirk is de verdachte Tyler Robinson voor het eerst persoonlijk voor de rechter verschenen. Ook de vader, moeder en broer van Robinson waren aanwezig in de rechtbank in Provo in de Amerikaanse staat Utah.
6 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het Venezolaanse parlement heeft unaniem ingestemd met het intrekken van een wet, waardoor het land zich kan terugtrekken uit het Internationaal Strafhof. De wet bekrachtigde het Statuut van Rome, waarmee het strafhof werd opgericht. Door die wet in te trekken hoeft het land de rechtsbevoegdheid van het hof niet meer te erkennen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Volgens een zegsvrouw is de Amerikaanse president Donald Trump extreem gefrustreerd over de Oekraïense en Russische regering, omdat het deze strijdende partijen niet lukt tot een bestand te komen. Inmiddels is Trump op de hoogte van de Oekraïense reactie op de Amerikaanse vredesvoorstellen, aldus de woordvoerster.
8 uur geledenBANGKOK (ANP/DPA/RTR) - Thailand heeft voor het eerst bevestigd dat er burgerslachtoffers zijn gevallen in het opgelaaide grensconflict met Cambodja. Drie burgers aan Thaise zijde kwamen om bij de gevechten, aldus het ministerie van Defensie tegen de krant The Nation. Het aantal gedode Thaise soldaten is opgelopen tot negen.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft donderdag de vrijlating van Kilmar Abrego Garcia bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte, uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hoogstwaarschijnlijk stemmen EU-lidstaten vrijdag in met het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Dat kan via een noodbevoegdheid die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU. Het is een eerste stap om een besluit over het gebruik van de tegoeden voor een lening aan Oekraïne te vergemakkelijken. Daarover nemen de EU-regeringsleiders op de top van volgende week een besluit.
10 uur geleden