Bondskanselier Scholz vreest verdeling wereld door tarieven
AYLESBURY (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz vreest dat de wereld met meer invoerrechten straks wordt opgedeeld en de wereldhandel schade wordt toegebracht. "De wereldwijde uitwisseling van handelswaar heeft zich als een van de grootste successen bewezen en die heeft welvaart bij ons allen mogelijk gemaakt."
Scholz sprak op bezoek bij de Britse premier Keir Starmer op diens buitenverblijf Chequers, circa 50 kilometer ten noordwesten van Londen.
Scholz doelde op de hoge invoerrechten waarmee de Amerikaanse president Donald Trump zich tegen import uit Canada, China en Mexico keert. In Trumps ogen voeren die landen een voor de VS schadelijk beleid en profiteren ze ondertussen rijkelijk van de Amerikaanse financiën en economie. Van alle goederen en diensten die de VS importeert, komt 43 procent uit de drie landen, het meeste uit Mexico.
Handelsoverschot
Maar de wereld mag volgens Scholz niet "door tolbarrières worden verdeeld". Trump heeft eerder ook de EU bedreigd, onder meer op basis van het grote handelsoverschot met de VS van een aantal EU-landen, vooral Duitsland. Dat wil zeggen dat die landen veel meer naar de VS exporteren dan uit de VS invoeren.
Gastheer Starmer zei dat hij vijf jaar na de Brexit een nieuwe start met Europa wil maken en de betrekkingen met de Bondsrepubliek verder wil verdiepen, maar hij wil geen terugkeer in de EU. Starmer wordt maandag als gast verwacht op een informele top van de regeringsleiders van de EU in Brussel waar ook de relatie met de VS op de agenda staat.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De regio Parijs is zaterdagavond gestopt met het openbaar vervoer per bus. De menigtes, onder wie relschoppers, maken het voor personeel en reizigers onmogelijk veilig te rijden. De Parijse voetbalclub Paris-Saint-Germain (PSG) heeft in Boedapest na strafschoppen de Champions League gewonnen en in heel de Parijse regio zijn feestvierders de straat op gegaan.
1 uur geledenBOSTON (ANP) - In het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts is een enorme knal gehoord en hebben mensen de politie om opheldering gevraagd. Politiebureaus in de regio melden dat ze overstelpt zijn met telefoontjes maar geen antwoord weten.
2 uur geledenBOULOGNE-BILLANCOURT (ANP/AFP) - Rondom de finale van de Champions League tussen Paris-Saint-Germain (PSG) en Arsenal is het op meerdere plaatsen in Parijs tot schermutselingen gekomen tussen voetbalsupporters en oproerpolitie. Vooral rond het stadion van de Parijse club PSG in het Parc des Princes in Boulogne-Billancourt werd het onrustig en hebben agenten een tiental aanhoudingen verricht. Supporters die het stadion binnen wilden, hebben er enige tijd barricades opgericht, onder meer met opgestapelde fietsen. In het stadion was de wedstrijd op een scherm te zien voor de 48.000 mensen met toegangskaartjes.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump is klaar met alle ophef rond de concertreeks ter ere van het 250-jarig bestaan van de VS. In een bericht op Truth Social laat hij weten in plaats van dat evenement mogelijk woensdag op The National Mall in Washington een "Amerika is terug-bijeenkomst" te willen houden.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Libanese premier Nawaf Salam heeft "de gevaarlijke en ongekende escalatie" door Israël veroordeeld in een televisietoespraak. Het "beleid van de verschroeide aarde" gaat Israël geen veiligheid brengen, aldus de premier.
6 uur geledenEBBA (ANP) - Bij een "gerichte" Israëlische droneaanval zijn twee Libanese militairen ernstig gewond geraakt, meldt het Libanese leger. De drone zou een auto hebben geraakt op een openbare weg bij de plaats Ebba in het zuiden van Libanon. De militairen zijn overgebracht naar een ziekenhuis.
9 uur geledenBUNIA (ANP/RTR) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, is aangekomen in de Congolese regio Ituri, het epicentrum van de huidige ebola-uitbraak. Hij zegt te zijn gekomen om met lokale bewoners te overleggen over de aanpak. "De gemeenschappen begrijpen het probleem beter en kennen ook de oplossing", aldus Tedros.
10 uur geleden