Bondskanselier Scholz vreest verdeling wereld door tarieven
AYLESBURY (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz vreest dat de wereld met meer invoerrechten straks wordt opgedeeld en de wereldhandel schade wordt toegebracht. "De wereldwijde uitwisseling van handelswaar heeft zich als een van de grootste successen bewezen en die heeft welvaart bij ons allen mogelijk gemaakt."
Scholz sprak op bezoek bij de Britse premier Keir Starmer op diens buitenverblijf Chequers, circa 50 kilometer ten noordwesten van Londen.
Scholz doelde op de hoge invoerrechten waarmee de Amerikaanse president Donald Trump zich tegen import uit Canada, China en Mexico keert. In Trumps ogen voeren die landen een voor de VS schadelijk beleid en profiteren ze ondertussen rijkelijk van de Amerikaanse financiën en economie. Van alle goederen en diensten die de VS importeert, komt 43 procent uit de drie landen, het meeste uit Mexico.
Handelsoverschot
Maar de wereld mag volgens Scholz niet "door tolbarrières worden verdeeld". Trump heeft eerder ook de EU bedreigd, onder meer op basis van het grote handelsoverschot met de VS van een aantal EU-landen, vooral Duitsland. Dat wil zeggen dat die landen veel meer naar de VS exporteren dan uit de VS invoeren.
Gastheer Starmer zei dat hij vijf jaar na de Brexit een nieuwe start met Europa wil maken en de betrekkingen met de Bondsrepubliek verder wil verdiepen, maar hij wil geen terugkeer in de EU. Starmer wordt maandag als gast verwacht op een informele top van de regeringsleiders van de EU in Brussel waar ook de relatie met de VS op de agenda staat.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump zegt dat de Amerikanen de oorlog in Iran al hebben gewonnen, maar dat de aanvallen voorlopig nog doorgaan om het land definitief te verslaan. "We willen niet te vroeg vertrekken, toch?", zei Trump tijdens een toespraak in Kentucky. "We moeten de klus afmaken."
6 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin Iran wordt opgeroepen om te stoppen met het aanvallen van de Golfstaten. Volgens de resolutietekst zijn die aanvallen in strijd met het internationaal recht en vormen ze een "ernstige dreiging voor de internationale vrede en veiligheid".
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De luchtaanval op een lagere meisjesschool in Iran was waarschijnlijk te wijten aan een fout van het Amerikaanse leger. Dat meldt The New York Times op basis van anonieme bronnen die inzicht hebben in de voorlopige bevindingen van het Amerikaanse onderzoek naar het incident. Volgens Iran kwamen daarbij zeker 175 mensen om, vrijwel allemaal kinderen.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon heeft melding gemaakt van meer dan 630 doden, onder wie 91 kinderen, als gevolg van de recente Israëlische aanvallen. Ongeveer 860.000 mensen hebben zich inmiddels als ontheemd geregistreerd. De hoofdstad Beiroet werd woensdag weer getroffen door een luchtaanval, waarbij een flatgebouw in het dichtbevolkte centrum van de stad het doelwit was.
7 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft drie broers opgepakt voor de explosie bij de Amerikaanse ambassade in Oslo. Ze worden verdacht van het plegen van een terroristische bomaanslag.
10 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - De radicaal-rechtse Chileense politicus José Antonio Kast is geïnstalleerd als president van het land van bijna 20 miljoen inwoners. Hij won de tweede ronde van de verkiezingen in december overweldigend met 58 procent van de stemmen van een communistische kandidate. Kast won in alle regio's en kreeg de meeste stemmen die een kandidaat in Chili ooit kreeg, 7,2 miljoen kiezers.
10 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft gedreigd terug te slaan als de Iraanse civiele havens worden aangevallen. Volgens het leger zijn in dat geval alle havens in de regio "legitieme doelen" om te beschieten.
10 uur geleden