Bondskanselier Scholz over Kristallnacht: dat nooit weer!
BERLIJN (ANP/AFP) - Bondskanselier Olaf Scholz heeft in zijn herdenkingsrede ter gelegenheid van de Kristallnacht in 1938 de Joodse gemeenschap beloofd dat dat nooit weer kan geschieden in Duitsland. "We zullen nooit antisemitisme tolereren en zullen deze belofte houden", aldus Scholz.
Scholz voerde het woord tijdens een ceremonie in gezelschap van president Frank-Walter Steinmeier en de voorzitter van de Joodse belangenvereniging, de Centrale Raad van Joden, Josef Schuster.
Het naziregime in Duitsland (1933-1945) organiseerde op 9 november 1938 met behulp van leden van nazi-verbanden een golf aanvallen op Joodse burgers, woningen, winkels, bedrijven en synagogen in Duitsland maar ook in Oostenrijk en Sudetenland. Het regime deed voorkomen alsof het een spontane woede was van de bevolking over een moordaanslag op een Duitse diplomaat twee dagen eerder in Parijs door een jonge Poolse Jood, maar de pogroms werden in het hele Derde Rijk systematisch aangestuurd.
Spanningen
Minstens negentig Joodse Duitsers werden vermoord op 9 en 10 november 1938 en naar schatting 30.000 Joden werden opgepakt en naar concentratiekampen gestuurd. Circa 1400 synagogen gingen in vlammen op. Het naziregime bepaalde dat de aangerichte schade door de Joodse gemeenschap zelf moest worden vergoed.
De herdenking valt dit jaar samen met de strijd in en rond Gaza wat tot spanningen leidt rond pro-Israëlische en pro-Palestijnse bijeenkomsten.
Meer uit Buitenland
HAVANA (ANP) - Volgens de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel getuigen de nieuwe opgelegde Amerikaanse sancties "van morele armoede en van minachting voor het gevoel en het gezond verstand van de Amerikanen en de hele internationale gemeenschap". Dat schrijft de Cubaanse president op X.
1 uur geledenBEIROET (ANP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op Zuid-Libanon zijn vrijdag zeker dertien doden gevallen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan voor meer dan 4 miljard dollar Patriot-raketafweersystemen aan Qatar verkopen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag bekendgemaakt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag in een brief aan de leiders van het Amerikaanse Congres geschreven dat de vijandelijkheden met Iran zijn "beëindigd".
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS gaan 5000 militairen uit Duitsland terugtrekken. Dat heeft het Pentagon vrijdag bekendgemaakt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Door de Amerikaanse marineblokkade van Iran is dat land bijna vijf miljard dollar aan olie-inkomsten misgelopen. Dat meldt nieuwssite Axios op basis van informatie van het Amerikaanse ministerie van Defensie.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump legt Cuba nieuwe sancties op. Hij verhoogt daarmee de druk op het communistisch bestuurde eiland, nadat hij eerder dit jaar de leider van Cuba's bondgenoot Venezuela had afgezet.
8 uur geleden