Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bondskanselier Scholz over Kristallnacht: dat nooit weer!

Bondskanselier Scholz over Kristallnacht: dat nooit weer!

BERLIJN (ANP/AFP) - Bondskanselier Olaf Scholz heeft in zijn herdenkingsrede ter gelegenheid van de Kristallnacht in 1938 de Joodse gemeenschap beloofd dat dat nooit weer kan geschieden in Duitsland. "We zullen nooit antisemitisme tolereren en zullen deze belofte houden", aldus Scholz.

Scholz voerde het woord tijdens een ceremonie in gezelschap van president Frank-Walter Steinmeier en de voorzitter van de Joodse belangenvereniging, de Centrale Raad van Joden, Josef Schuster.

Het naziregime in Duitsland (1933-1945) organiseerde op 9 november 1938 met behulp van leden van nazi-verbanden een golf aanvallen op Joodse burgers, woningen, winkels, bedrijven en synagogen in Duitsland maar ook in Oostenrijk en Sudetenland. Het regime deed voorkomen alsof het een spontane woede was van de bevolking over een moordaanslag op een Duitse diplomaat twee dagen eerder in Parijs door een jonge Poolse Jood, maar de pogroms werden in het hele Derde Rijk systematisch aangestuurd.

Spanningen

Minstens negentig Joodse Duitsers werden vermoord op 9 en 10 november 1938 en naar schatting 30.000 Joden werden opgepakt en naar concentratiekampen gestuurd. Circa 1400 synagogen gingen in vlammen op. Het naziregime bepaalde dat de aangerichte schade door de Joodse gemeenschap zelf moest worden vergoed.

De herdenking valt dit jaar samen met de strijd in en rond Gaza wat tot spanningen leidt rond pro-Israëlische en pro-Palestijnse bijeenkomsten.

Meer uit Buitenland

Artemis II-missie onderweg naar de maan: 'Het is fenomenaal'

HOUSTON (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-missie hebben inmiddels de baan om de aarde verlaten en zijn op weg naar de maan. Dat meldt het Amerikaanse ruimtevaartagentschap NASA donderdag.

2 uur geleden
Cuba kondigt vrijlating van tweeduizend gevangenen aan

HAVANA (ANP) - Cuba heeft donderdag aangekondigd dat het vanwege Pasen 2010 gevangenen vrijlaat, zo melden Cubaanse staatsmedia. Het is de tweede keer dit jaar dat het land een amnestie voor gevangenen aankondigt.

2 uur geleden
Israëlische leger meldt Iraanse raketaanval

TEL AVIV (ANP) - Israëlische luchtverdedigingssystemen zijn in actie gekomen om vanuit Iran afgevuurde raketten neer te halen. Dat meldt het Israëlische leger vrijdag.

3 uur geleden
Amerikaanse experts: aanvallen op Iran mogelijk oorlogsmisdaden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse aanvallen op Iran komen mogelijk neer op oorlogsmisdaden. Dat schrijven meer dan honderd deskundigen op het gebied van internationaal recht in de Verenigde Staten in een donderdag gepubliceerde open brief.

3 uur geleden
Stedenbouwkundige commissie keurt omstreden balzaal Trump goed

WASHINGTON (ANP) - Het project voor de balzaal in het Witte Huis van de Amerikaanse president Donald Trump is donderdag goedgekeurd door de stedenbouwkundige autoriteiten in Washington.

3 uur geleden
Groen licht voor Artemis II om vaart te zetten richting maan

HOUSTON (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-maanmissie hebben donderdag toestemming gekregen van de NASA om met hun Orion-ruimteschip naar de maan te trekken. Dat meldt het Amerikaanse ruimtevaartagentschap donderdag.

6 uur geleden
Stafchef Amerikaans leger treedt met onmiddellijke ingang af

WASHINGTON (ANP) - De stafchef van het Amerikaanse leger Randy George treedt met onmiddellijke ingang af. Dat meldt een woordvoerder van het Pentagon donderdag op X.

6 uur geleden