Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bondskanselier Scholz over Kristallnacht: dat nooit weer!

Bondskanselier Scholz over Kristallnacht: dat nooit weer!

BERLIJN (ANP/AFP) - Bondskanselier Olaf Scholz heeft in zijn herdenkingsrede ter gelegenheid van de Kristallnacht in 1938 de Joodse gemeenschap beloofd dat dat nooit weer kan geschieden in Duitsland. "We zullen nooit antisemitisme tolereren en zullen deze belofte houden", aldus Scholz.

Scholz voerde het woord tijdens een ceremonie in gezelschap van president Frank-Walter Steinmeier en de voorzitter van de Joodse belangenvereniging, de Centrale Raad van Joden, Josef Schuster.

Het naziregime in Duitsland (1933-1945) organiseerde op 9 november 1938 met behulp van leden van nazi-verbanden een golf aanvallen op Joodse burgers, woningen, winkels, bedrijven en synagogen in Duitsland maar ook in Oostenrijk en Sudetenland. Het regime deed voorkomen alsof het een spontane woede was van de bevolking over een moordaanslag op een Duitse diplomaat twee dagen eerder in Parijs door een jonge Poolse Jood, maar de pogroms werden in het hele Derde Rijk systematisch aangestuurd.

Spanningen

Minstens negentig Joodse Duitsers werden vermoord op 9 en 10 november 1938 en naar schatting 30.000 Joden werden opgepakt en naar concentratiekampen gestuurd. Circa 1400 synagogen gingen in vlammen op. Het naziregime bepaalde dat de aangerichte schade door de Joodse gemeenschap zelf moest worden vergoed.

De herdenking valt dit jaar samen met de strijd in en rond Gaza wat tot spanningen leidt rond pro-Israëlische en pro-Palestijnse bijeenkomsten.

Meer uit Buitenland

Geen verbod op radicaal-rechtse mars in Lyon na dood activist

LYON (ANP) - De radicaal-rechtse mars ter nagedachtenis aan de gedode activist Quentin Deranque in Lyon gaat zaterdag gewoon door. De burgemeester van die stad had opgeroepen tot een verbod, maar de minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez heeft tegen de Franse nieuwszender RTL gezegd dat de demonstratie doorgaat.

1 uur geleden
Onderzoek in voormalige woning ex-prins Andrew voortgezet

WINDSOR (ANP/RTR) - Het onderzoek naar activiteiten van Andrew Mountbatten-Windsor wordt voortgezet in zijn voormalige woning in het park van Windsor, de Royal Lodge. De politie heeft bekendgemaakt dat het onderzoek in zijn huidige woning op het landgoed Sandringham in Norfolk is afgerond.

3 uur geleden
Oppositiepoliticus Venezuela vrij na goedkeuring amnestiewet

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa is vrijgelaten na de goedkeuring van een amnestiewet door het parlement. De wetgeving moet ervoor zorgen dat politieke gevangenen vrijkomen.

3 uur geleden
Venezolaans parlement keurt omstreden amnestiewet unaniem goed

CARACAS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Het Venezolaanse parlement heeft een langverwachte amnestiewet goedgekeurd die ervoor zou kunnen zorgen dat honderden politieke gevangenen vrijkomen. Aan de wet zijn echter uitzonderingen toegevoegd, waardoor veel gevangenen waarschijnlijk blijven vastzitten.

3 uur geleden
Grey's Anatomy-acteur Eric Dane overleden aan ALS

LOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse acteur Eric Dane, vooral bekend van de series Grey's Anatomy en Euphoria, is op 53-jarige leeftijd overleden. "Met pijn in ons hart delen we dat Eric Dane donderdagmiddag is overleden na een moedige strijd tegen ALS", aldus zijn familie in een verklaring aan de BBC en andere media.

3 uur geleden
Voormalig president Zuid-Korea biedt excuses aan

SEOUL (ANP/AFP) - De voormalige president van Zuid-Korea, Yoon Suk-yeol, heeft zijn excuses aangeboden voor de "moeilijkheden" die zijn veroorzaakt door het uitroepen van de militaire noodtoestand in 2024.

4 uur geleden
Russische gevechtsvliegtuigen gespot bij Alaska

CHEYENNE MOUNTAIN (ANP/RTR) - Het North American Aerospace Defense Command (NORAD) heeft meerdere Russische militaire vliegtuigen gedetecteerd en gevolgd die actief waren nabij Alaska. Dat meldt de Amerikaans-Canadese defensieorganisatie in een verklaring.

4 uur geleden