Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bondskanselier Scholz over Kristallnacht: dat nooit weer!

Bondskanselier Scholz over Kristallnacht: dat nooit weer!

BERLIJN (ANP/AFP) - Bondskanselier Olaf Scholz heeft in zijn herdenkingsrede ter gelegenheid van de Kristallnacht in 1938 de Joodse gemeenschap beloofd dat dat nooit weer kan geschieden in Duitsland. "We zullen nooit antisemitisme tolereren en zullen deze belofte houden", aldus Scholz.

Scholz voerde het woord tijdens een ceremonie in gezelschap van president Frank-Walter Steinmeier en de voorzitter van de Joodse belangenvereniging, de Centrale Raad van Joden, Josef Schuster.

Het naziregime in Duitsland (1933-1945) organiseerde op 9 november 1938 met behulp van leden van nazi-verbanden een golf aanvallen op Joodse burgers, woningen, winkels, bedrijven en synagogen in Duitsland maar ook in Oostenrijk en Sudetenland. Het regime deed voorkomen alsof het een spontane woede was van de bevolking over een moordaanslag op een Duitse diplomaat twee dagen eerder in Parijs door een jonge Poolse Jood, maar de pogroms werden in het hele Derde Rijk systematisch aangestuurd.

Spanningen

Minstens negentig Joodse Duitsers werden vermoord op 9 en 10 november 1938 en naar schatting 30.000 Joden werden opgepakt en naar concentratiekampen gestuurd. Circa 1400 synagogen gingen in vlammen op. Het naziregime bepaalde dat de aangerichte schade door de Joodse gemeenschap zelf moest worden vergoed.

De herdenking valt dit jaar samen met de strijd in en rond Gaza wat tot spanningen leidt rond pro-Israëlische en pro-Palestijnse bijeenkomsten.

Meer uit Buitenland

Zelensky: belangrijke Russische fabriek getroffen

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïense troepen hebben dinsdag een belangrijke fabriek die raketonderdelen produceert getroffen in de Russische grensregio Bryansk, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

34 minuten geleden
Iran maakt melding van meer dan 1300 omgekomen burgers

NEW YORK (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen sinds 28 februari zijn volgens de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir-Saeid Iravani, meer dan 1300 burgers gedood. Bijna 8000 woningen van burgers zijn verwoest volgens de gezant.

3 uur geleden
EU dreigt met sancties als Biënnale van Venetië Rusland toelaat

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil dat de Biënnale van Venetië het besluit terugdraait om Rusland weer toe te laten tot de internationale kunsttentoonstelling. Doet de organisatie dit niet, dan zal de EU sancties opleggen, zeggen Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie, en Eurocommissaris Glenn Micallef.

3 uur geleden
Trump waarschuwt Iran tegen mijnen in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iran gewaarschuwd voor ongekende militaire represailles als het land mijnen legt in de Straat van Hormuz. Hij zei dat indien er mijnen zijn gelegd, die onmiddellijk verwijderd moeten worden. Hij herhaalde evenwel dat de Amerikaanse inlichtingendiensten geen aanwijzingen hebben dat Iran mijnen zou hebben gelegd.

4 uur geleden
Axios: VS willen dat Israël oliesector Iran niet aanvalt

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft Israël gevraagd geen verdere aanvallen uit te voeren op Iraanse energie-infrastructuur, daarbij vooral doelend op de oliesector. Dat zeggen drie bronnen tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.

5 uur geleden
Pentagon meldt 140 gewonde militairen door oorlog

WASHINGTON (ANP/RTR) - Zo'n 140 Amerikaanse militairen zijn gewond geraakt tijdens de oorlog met Iran. Het gaat vooral om lichte verwondingen, meldt een woordvoerder van het Pentagon aan Reuters.

5 uur geleden
Zelensky meldt inzet Oekraïense drone-experts in Midden-Oosten

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïense militaire experts worden deze week verwacht in meerdere Golfstaten, waar ze gaan helpen bij het afslaan van Iraanse drone-aanvallen. "De eerste drie landen waarnaar we ze volgens onze afspraken hebben gestuurd, zijn Qatar, de Emiraten en Saudi-Arabië", meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een audiobericht aan journalisten. Later liet Oekraïne weten dat ook specialisten zijn gestuurd naar een Amerikaanse basis in Jordanië.

6 uur geleden