Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bondskanselier Scholz over Kristallnacht: dat nooit weer!

Bondskanselier Scholz over Kristallnacht: dat nooit weer!

BERLIJN (ANP/AFP) - Bondskanselier Olaf Scholz heeft in zijn herdenkingsrede ter gelegenheid van de Kristallnacht in 1938 de Joodse gemeenschap beloofd dat dat nooit weer kan geschieden in Duitsland. "We zullen nooit antisemitisme tolereren en zullen deze belofte houden", aldus Scholz.

Scholz voerde het woord tijdens een ceremonie in gezelschap van president Frank-Walter Steinmeier en de voorzitter van de Joodse belangenvereniging, de Centrale Raad van Joden, Josef Schuster.

Het naziregime in Duitsland (1933-1945) organiseerde op 9 november 1938 met behulp van leden van nazi-verbanden een golf aanvallen op Joodse burgers, woningen, winkels, bedrijven en synagogen in Duitsland maar ook in Oostenrijk en Sudetenland. Het regime deed voorkomen alsof het een spontane woede was van de bevolking over een moordaanslag op een Duitse diplomaat twee dagen eerder in Parijs door een jonge Poolse Jood, maar de pogroms werden in het hele Derde Rijk systematisch aangestuurd.

Spanningen

Minstens negentig Joodse Duitsers werden vermoord op 9 en 10 november 1938 en naar schatting 30.000 Joden werden opgepakt en naar concentratiekampen gestuurd. Circa 1400 synagogen gingen in vlammen op. Het naziregime bepaalde dat de aangerichte schade door de Joodse gemeenschap zelf moest worden vergoed.

De herdenking valt dit jaar samen met de strijd in en rond Gaza wat tot spanningen leidt rond pro-Israëlische en pro-Palestijnse bijeenkomsten.

Meer uit Buitenland

Marjorie Taylor Greene verlaat Huis van Afgevaardigden

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Republikeins congreslid Marjorie Taylor Greene verlaat op 5 januari het Huis van Afgevaardigden, laat zij weten in een verklaring op X. De aankondiging volgt op een conflict met de Amerikaanse president Donald Trump. Taylor Greene bekritiseerde Trump recent omdat hij zich lang verzette tegen de publicatie van documenten in de Epstein-affaire.

2 uur geleden
Klimaattop nadert einde zonder duidelijke doorbraken

BELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém is bijna voorbij, maar in de teksten die tot dusver naar buiten zijn gekomen en de reacties van onderhandelaars daarop zijn geen grote doorbraken te bespeuren. Laat op de avond (lokale tijd) zijn onderhandelaars nog wel met elkaar in gesprek op de COP30. Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) is bijvoorbeeld gaan praten met de voorzitter van de top, André Corrêa do Lago.

3 uur geleden
President Zelensky spreekt met NAVO-chef Rutte over plan Trump

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.

9 uur geleden
Russische president Poetin noemt plan Trump basis voor akkoord

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin noemt het conceptvoorstel voor vrede in Oekraïne van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump een mogelijke basis om tot vrede in Oekraïne te komen. Hij zei dat het Kremlin het zogenoemde 28-puntenplan heeft ontvangen.

9 uur geleden
President Zelensky spreekt met NAVO-chef Rutte over plan Trump

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.

10 uur geleden
Zelensky: Oekraïne komt met 'alternatieven' voor vredesplan VS

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne zegt met "alternatieven" te komen voor het Amerikaanse plan om de oorlog te beëindigen. Dat zegt Volodymyr Zelensky in een videoboodschap.

13 uur geleden
Nederland roept in Belém op tot einde fossiele brandstoffen

BELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Colombia, Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.

15 uur geleden