Bondskanselier Scholz: Duitsland komt sterker uit crisis
BERLIJN (ANP/RTR/DPA) - Duitsland zal sterker uit de door de oorlog in Oekraïne veroorzaakte crisis komen. Dat zei de Duitse bondskanselier Olaf Scholz tegen de Bondsdag. Ook heeft Duitsland volgens hem de energiecrisis onder controle voor komende winter en is het niet waarschijnlijk dat er energietekorten ontstaan.
Scholz zei dat Duitsland door de oorlog in Oekraïne zijn afhankelijkheid van Russisch gas sterk aan het verminderen is. De grootste economie van Europa gaat bijvoorbeeld veel meer vloeibaar gemaakt aardgas (lng) importeren en versnelt de overgang naar duurzame energiebronnen. Ook worden kolencentrales heropgestart en blijven kerncentrales langer in dienst. "Duitsland heeft de kracht om de crisis de baas te blijven en er sterker uit te komen." Scholz stelt dat zijn land "dapper" van koers heeft gewisseld.
De bondskanselier verklaarde verder dat huishoudens en bedrijven zuiniger zijn geworden met energieverbruik. "Dat blijft erg belangrijk, met name als wordt gekeken naar volgend jaar en de winter van 2023." De Duitse overheid heeft ook omvangrijke steunmaatregelen genomen om huishoudens financieel te helpen met de hoge energieprijzen.
Woensdag kwam in Noord-Duitsland het eerste schip aan dat lng kan omzetten in gewoon gas. Dat schip, een zogeheten FSRU (floating storage and regasification unit), kwam aan in de haven van Mukran op het eiland Rügen. Het vaartuig zal na voorbereidingen worden overgebracht naar de haven van Lubmin in de deelstaat Mecklenburg-Voor-Pommeren waar het dienst zal doen als importterminal voor lng. Duitsland is bezig met meer lng-terminals.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve heeft Jerome Powell benoemd tot tijdelijk voorzitter van de raad van bestuur. Dit blijft hij totdat zijn opvolger Kevin Warsh officieel wordt beëdigd als hoofd van de Amerikaanse centrale bank.
38 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, na de koerswinsten een dag eerder. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de dalers. De olieprijzen gingen juist flink omhoog.
11 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten zijn er meer boorplatforms in de Verenigde Staten actief aan het boren naar olie. Volgens de grote Amerikaanse oliedienstverlener Baker Hughes zijn er deze week 415 boorplatforms daarmee bezig. Dat is het hoogste aantal sinds november vorig jaar.
12 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.
14 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China en de Verenigde Staten gaan een handelsraad en een investeringsraad oprichten. Dat zijn de landen volgens de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi overeengekomen na een topontmoeting.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company was vrijdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het ijsjesbedrijf profiteerde op het Damrak van geruchten over een mogelijke overname en steeg bijna 9 procent. De koerswinst van Magnum kon echter niet voorkomen dat de AEX-index de handelsdag flink lager eindigde.
15 uur geledenMUMBAI (ANP) - De wereldwijde marktomstandigheden voor de staalindustrie zijn door de oorlog in het Midden-Oosten "zeer uitdagend" geworden vanwege de sterk gestegen energieprijzen. Dat zei het Indiase staalconcern Tata Steel, het moederbedrijf van de staalfabriek in IJmuiden, bij de bekendmaking van kwartaalcijfers.
15 uur geleden