Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bondskanselier ontkent rol bij kolossaal bankschandaal in Hamburg

Bondskanselier ontkent rol bij kolossaal bankschandaal in Hamburg

HAMBURG (ANP/DPA) - Bondskanselier Olaf Scholz heeft in gesprek met de pers weersproken ooit politieke invloed te hebben misbruikt toen hij burgemeester van Hamburg was in een schandaal rond de particuliere Hamburgse Warburg-bank. De financiële top van de gemeente Hamburg zou mogelijk een dubieuze invloed hebben gehad op de behandeling van de fraudezaak. Scholz wordt er komende week in Hamburg in een hoorzitting over aan de tand gevoeld.

De bank staat centraal in een al jaren slepend onderzoek naar een enorme internationaal georiënteerde fraude waarbij banken, topadvocaten en aandelenhandelaars systematisch dividendbelasting ontdoken en "te veel betaalde" dividendbelasting terugvorderden die vaak nooit betaald was. Het geldt als het grootste belastingschandaal ooit in de Bondsrepubliek, maar de trucs werden niet alleen in Hamburg toegepast.

Met de dividendtruc, in Duitsland berucht als de affaire "cum-ex", werd druk met aandelen en dividend geschoven door Europese landen, om profijt te halen uit de verschillende wetgevingen. Er werd volgens onderzoekers vooral geprobeerd nooit betaalde dividendbelasting hier of daar terug te vorderen. Dat gebeurde door de verkoop van aandelen rond de datum dat het dividend werd vastgesteld. Verkoper en koper vroegen allebei in hun land dividendbelasting terug die feitelijk maar één keer was afgedragen.

32 miljard misgelopen

De Duitse belastingdienst zou hierdoor op zijn minst bijna 32 miljard euro zijn misgelopen sinds het begin van deze eeuw, nog afgezien van de verliezen die andere Europese landen leden, met name Frankrijk, Italië, Denemarken en België. Het zou in totaal over de periode 2001-2011 om meer dan 55 miljard euro gaan.

De zaak is in Duitsland door een klokkenluider aan het licht gebracht en houdt de gemoederen bezig. De gemeente Hamburg, waar Scholz destijds burgemeester was, is ook in opspraak. De Warburg-bank deed deze zaken van 2007 tot 2011 volgens Duitse media. De belastingdienst kwam het gesjoemel bij Warburg op het spoor en eiste in 2016 om te beginnen over één belastingjaar alleen al 47 miljoen euro terug. Maar de eis werd volgens Duitse media om raadselachtige redenen snel ingetrokken. Enkele uren daarna verstuurde een financieel topambtenaar van de deelstaat en gemeente Hamburg, die eerst zelf op het terugvorderen had aangedrongen, berichten aan een vertrouweling bij de financiële afdeling van Hamburg dat "het duivelse plan gelukt was" en de zaak waarschijnlijk zou verjaren.

Meer uit Buitenland

FT: Zelensky plant verkiezingen in voorjaar onder druk VS

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is van plan om op 24 februari voorbereidingen op presidentsverkiezingen en een referendum aan te kondigen. Een mogelijke datum daarvoor zou in mei kunnen zijn. Dat schrijft de Financial Times op basis van Oekraïense en Europese functionarissen die bij de planning betrokken zijn.

53 minuten geleden
Canadese premier schort reis naar München op na schietincidenten

OTTAWA (ANP/RTR/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft zijn geplande reis naar de Veiligheidsconferentie van München opgeschort vanwege de massaschietpartij van dinsdag in een afgelegen plaats in het westen van het land. Dat heeft zijn kantoor bekendgemaakt.

1 uur geleden
Veel doden na schietincidenten Canadese provincie Brits-Columbia

TUMBLER RIDGE (ANP/RTR) - Tien mensen, onder wie een vermoedelijke schutter, zijn omgekomen bij schietincidenten in Tumbler Ridge, in de Canadese provincie Brits-Columbia. Dat meldt de Canadese zender CBC News. Volgens de politie is de schutter een vrouw. Massaschietpartijen in Noord-Amerika worden bijna altijd door mannen gepleegd.

1 uur geleden
Pride-vlag verwijderd van lhbti-monument in New York

NEW YORK (ANP) - In New York is de pride-vlag verwijderd van het Stonewall National Monument, dat belangrijk is voor lhbti'ers. Dit gebeurde na een instructie van de Amerikaanse regering over het vlaggenbeleid, melden Amerikaanse media zoals The New York Times en NBC News.

8 uur geleden
Colombiaanse president zegt ontsnapt te zijn aan moordaanslag

BOGOTÁ (ANP/AFP) - De Colombiaanse president Gustavo Petro zegt deze week ontsnapt te zijn aan een moordaanslag. Drugsbendes zouden al maanden achter hem aanzitten en volgens Petro neemt het politieke geweld toe in aanloop naar de presidentsverkiezingen in mei.

8 uur geleden
Trump zei volgens FBI-document dat 'iedereen' wist over Epstein

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een onlangs opgedoken FBI-document roept vragen op over wat de Amerikaanse president Donald Trump wist over het seksueel misbruik door Jeffrey Epstein. Nadat de eerste aanklachten tegen Epstein in 2006 openbaar werden, zou hij tegen een politiechef hebben gezegd dat "iedereen" op de hoogte was.

9 uur geleden
Democraten willen af van verjaringstermijn bij zedenmisdrijven

WASHINGTON (ANP/RTR) - Democraten in het Amerikaanse Congres hebben een wetsvoorstel ingediend waarmee een einde moet worden gemaakt aan de verjaringstermijn bij zedenmisdrijven. Het voorstel heet Virginia's Law, naar een van de bekendste slachtoffers van Jeffrey Epstein: Virginia Giuffre.

11 uur geleden