Bondsdagverkiezingen in deelstaat Berlijn moeten deels over
KARLSRUHE (ANP) - De Bondsdagverkiezingen van 2021 moeten in de Duitse deelstaat Berlijn gedeeltelijk over. De verkiezingen waren chaotisch verlopen en zijn daarom deels ongeldig verklaard. In 455 van de 2256 kiesdistricten moeten de verkiezingen volgens het Duitse Constitutioneel Hof over.
De Bondsdagverkiezingen vielen samen met de regionale en lokale verkiezingen. Bovendien werd die dag de marathon van Berlijn gelopen. Dat leidde tot allerlei problemen, onder meer doordat stembiljetten niet goed aankwamen en er enorme rijen ontstonden. De verstoringen hebben volgens het hof invloed gehad op de zetelverdeling. De gemeenteraadsverkiezingen werden eerder al overgedaan. Dat leidde tot de benoeming van een andere burgemeester.
De Bondsdag zelf had in november vorig jaar ook al vastgesteld dat de verkiezingsuitslag gedeeltelijk ongeldig was. Het Constitutioneel Hof is het goeddeels met het parlement eens, al was het onderzoek niet helemaal voldoende. Het precieze aantal kiesdistricten waar opnieuw gestemd wordt wijkt daarom licht af: sommige afgekeurde uitslagen bleken toch te kloppen, sommige goedgekeurde uitslagen juist niet. Ook het briefstemmen moet over in de districten waar het hof problemen heeft vastgesteld.
Meer uit Buitenland
WENEN (ANP) - Israël heeft zich dinsdag in Wenen zoals verwacht geplaatst voor de finale van het Eurovisie Songfestival. Het omstreden land, dat meedoet met zanger Noam Bettan, kreeg in de eerste halve finale genoeg punten van jury en publiek.
47 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Golden Dome-project van de Amerikaanse president Donald Trump gaat 1,2 biljoen dollar kosten (ongeveer 1 biljoen euro). Dat heeft de rekenkamer van het Amerikaanse Congres, de Congressional Budget Office (CBO), berekend. Het bedrag moet over de komende twintig jaar worden uitgegeven.
1 uur geledenCANNES (ANP) - Regisseur Peter Jackson heeft dinsdagavond op het Filmfestival van Cannes een ere-Palm gekregen voor zijn grote bijdrage aan de filmwereld. Jackson kreeg de prijs uit handen van acteur Elijah Wood, die in de Lord of the Rings-films die Jackson maakte de rol van Frodo speelde.
1 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft eind maart meerdere aanvallen uitgevoerd op Iran, meldt persbureau Reuters op basis van westerse en Iraanse functionarissen. Dat is voor zover bekend nog niet eerder gebeurd. De aanvallen zouden vergeldingen zijn voor eerdere Iraanse aanvallen.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil met mijnbestrijdingsdrones, gevechtsvliegtuigen en droneafweersystemen helpen de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. Een Britse torpedobootjager is al op weg naar de door Iran geblokkeerde zeestraat, zegt defensieminister John Healey na overleg met gelijkgezinde landen, waaronder Nederland.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne ontvangt in juni het eerste deel van de EU-lening van 90 miljard euro, heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bekendgemaakt. Het geld gaat Oekraïne aan drones besteden. "Die vormen momenteel de belangrijkste capaciteit om de Russische troepen terug te dringen", zei Kallas na afloop van de vergadering van EU-ministers van Defensie in Brussel.
4 uur geledenCARDIFF (ANP) - In Wales is voor het eerst een leider benoemd die zijn land zou willen afscheiden van het Verenigd Koninkrijk. Het parlement, de Senedd, heeft de nationalistische Rhun ap Iorwerth gekozen als eerste minister, nadat zijn partij Plaid Cymru vorige week de grootste werd bij de verkiezingen.
5 uur geleden