Bondsdag akkoord met verdwijnen omstreden dieselsubsidie
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse Bondsdag heeft de nieuwe begroting voor 2024 goedgekeurd waarin wordt vastgehouden aan de afbouw van de gesubsidieerde of rode diesel voor onder meer landbouwvoertuigen. Er zijn massale protesten geweest van boeren, en ook van transportbedrijven, tegen het plan te stoppen met deze vorm van brandstofsubsidie. De regering heeft de boeren recent wel toegezegd dat ze de maatregel niet zoals gepland meteen uitvoert, maar dat het geleidelijk zal gaan.
De begroting voorziet in uitgaven ter waarde van 476,8 miljard euro en ook in bezuinigingen. De regeringscoalitie van de sociaaldemocraten, Groenen en liberalen is afgelopen jaar door een oordeel van het constitutioneel gerechtshof opgescheept met een plotseling gat van tientallen miljarden in de destijds voorgenomen begrotingsplannen. Een apart fonds dat ooit voor de bestrijding van het coronavirus was opgericht, werd niet gebruikt en de regering besloot het geld dan maar ergens anders voor te benutten; het klimaatbeleid. Maar dat kan juridisch niet zomaar volgens het hof en toen was er opeens 60 miljard minder beschikbaar voor de plannen van de regering van sociaaldemocraat Olaf Scholz.
In de begroting die na weken politiek gesteggel is gepresenteerd, staat voor het eerst sinds de coronacrisis weer de 'schuldenrem' centraal. Dat is het principe dat de regering ernaar streeft dat de begroting sluitend is en de uitgaven niet hoger zijn dan de inkomsten. Wel wordt in de begroting van 2024 nieuw krediet opgenomen ter waarde van 39 miljard euro.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk staat op het punt onderhandelingen te starten om zich aan te sluiten bij het leningsplan ter waarde van 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne. Dat stelt de Britse regering zondag in een verklaring.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Jean-Luc Mélenchon, het kopstuk van de uiterst linkse partij La France Insoumise (LFI), zal zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. "Ja, ik ben kandidaat," vertelde Mélenchon aan televisiezender TF1.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz stelt dat de Verenigde Staten, ondanks meningsverschillen, een centrale rol spelen binnen de NAVO en bagatelliseert de spanningen met president Donald Trump. Merz reageerde op de door Washington aangekondigde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Duitsland.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de Verenigde Staten hebben gereageerd op een nieuw vredesvoorstel via bemiddelaar Pakistan. Iran is die reactie aan het bekijken, melden Iraanse media.
5 uur geledenJEANTES (ANP) - In de Noord-Franse plaats Jeantes zijn drie Nederlanders omgekomen door een zwaar verkeersongeval. Ook raakten drie mensen gewond, van wie één ernstig, meldden lokale Franse media, waaronder de krant Le Courrier. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat er drie Nederlanders zijn overleden: een 71-jarige vrouw en twee mannen van 58 en 74 jaar oud.
5 uur geleden