Bondsdag akkoord met verdwijnen omstreden dieselsubsidie
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse Bondsdag heeft de nieuwe begroting voor 2024 goedgekeurd waarin wordt vastgehouden aan de afbouw van de gesubsidieerde of rode diesel voor onder meer landbouwvoertuigen. Er zijn massale protesten geweest van boeren, en ook van transportbedrijven, tegen het plan te stoppen met deze vorm van brandstofsubsidie. De regering heeft de boeren recent wel toegezegd dat ze de maatregel niet zoals gepland meteen uitvoert, maar dat het geleidelijk zal gaan.
De begroting voorziet in uitgaven ter waarde van 476,8 miljard euro en ook in bezuinigingen. De regeringscoalitie van de sociaaldemocraten, Groenen en liberalen is afgelopen jaar door een oordeel van het constitutioneel gerechtshof opgescheept met een plotseling gat van tientallen miljarden in de destijds voorgenomen begrotingsplannen. Een apart fonds dat ooit voor de bestrijding van het coronavirus was opgericht, werd niet gebruikt en de regering besloot het geld dan maar ergens anders voor te benutten; het klimaatbeleid. Maar dat kan juridisch niet zomaar volgens het hof en toen was er opeens 60 miljard minder beschikbaar voor de plannen van de regering van sociaaldemocraat Olaf Scholz.
In de begroting die na weken politiek gesteggel is gepresenteerd, staat voor het eerst sinds de coronacrisis weer de 'schuldenrem' centraal. Dat is het principe dat de regering ernaar streeft dat de begroting sluitend is en de uitgaven niet hoger zijn dan de inkomsten. Wel wordt in de begroting van 2024 nieuw krediet opgenomen ter waarde van 39 miljard euro.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
48 minuten geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
3 uur geledenMIAMI (ANP) - De Cubaanse regering zou volgens bronnen van de Miami Herald komende week economische hervormingen invoeren waarmee uitgeweken Cubanen of hun nakomelingen kunnen investeren in kleine ondernemingen en daar ook eigenaar van kunnen worden.
4 uur geledenNEW DELHI/TEHERAN (AFP/AFP) - Twee olietankers die onder Indiase vlag varen zijn zaterdagochtend zonder problemen de Straat van Hormuz richting Indische Oceaan doorgevaren. De Indiase autoriteiten voor havens en scheepvaart hebben dit meegedeeld.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft gewaarschuwd dat het alle havens in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) als doelwit ziet voor de verdediging tegen Israël en de VS. De inwoners van de havensteden zouden er volgens het Iraanse leger moeten vertrekken voor hun veiligheid.
5 uur geleden