Bondscoaches ervaren geen druk rond 'vaccin-vraagstuk' voor Tokio
ZEIST (ANP) - Van druk vanuit sportkoepel NOC*NSF om alleen gevaccineerde atleten mee te nemen naar de Olympische Spelen is volgens enkele bondscoaches van teamsporten geen sprake. Arno Havenga en Sarina Wiegman, de bondscoaches van respectievelijk de waterpolosters en de voetbalsters, zeggen hun selectie "puur op sportieve gronden" te formeren. Of een sporter dan wel of geen vaccin heeft genomen, speelt volgens hen geen rol.
"Ik ervaar vanuit TeamNL geen enkele druk", zegt Havenga, die zich met de waterpolosters in Zeist voorbereidt op de Spelen. "Sterker nog, het is niet één keer ter sprake gekomen. Niemand is verplicht om zich te laten vaccineren, het is ieders eigen keuze."
Handbalster Yvette Broch wil zich niet laten vaccineren tegen het coronavirus. Broch besloot zich daarom ook niet beschikbaar te stellen voor de Spelen. De handbalster van Oranje ziet het niet zitten om, als ze zou worden geselecteerd, gedurende het mondiale sportevenement vrijwel volledig in afzondering te zitten. Om de gezondheidsrisico's zo klein mogelijk te houden, heeft NOC*NSF voor niet-gevaccineerde sporters een aparte behandeling in gedachten.
Noodzakelijke extra inspanningen
"Het komt erop neer dat ik straks in Tokio niet in openbare ruimtes mag komen. Ik moet apart eten en apart slapen en mag alleen met de rest van het team zijn bij trainingen, besprekingen en tijdens de wedstrijd", zei Broch in het NRC. "Volgens mij gaan ze van TeamNL de bondscoach adviseren om alleen gevaccineerde meiden mee te nemen."
Volgens technisch directeur Maurits Hendriks zijn de extra "inspanningen" ten aanzien van de niet-gevaccineerde sporters noodzakelijk. Het gaat volgens Hendriks om twee tot vier sporters. Dat exacte aantal is afhankelijk van de keuzes die de bondscoaches maken bij het samenstellen van hun selectie.
Havenga traint nu met negentien speelsters. Op 25 juni maakt hij bekend welke dertien vrouwen meegaan naar Japan. Wiegman presenteert haar olympische selectie van 22 speelsters op 16 juni. De KNVB wil in gesprek met NOC*NSF als blijkt dat een speelster meegaat die niet gevaccineerd is. Een 'isolement' is volgens de bond niet bevorderlijk voor het groepsproces. "Je moet een werkbare en gezonde atmosfeer creëren, zonder onnodige risico's te lopen", aldus een woordvoerster. De voetbalsters verblijven tijdens de Olympische Spelen niet in het olympisch dorp in Tokio, maar reizen door heel Japan van speelstad naar speelstad.
Meer uit Sport
PARIJS (ANP) - Tennisser Jesper de Jong keek zondag in Parijs terug op "een hele mooie verjaardag en een mooi toernooi". Dat zei de 26-jarige Nederlander zondag na afloop van zijn nederlaag in de vierde ronde van Roland Garros tegen de Duitser Alexander Zverev tegen de NOS. "Ik baal natuurlijk dat ik heb verloren, maar het is wel mooi als het publiek je verwelkomt door 'happy birthday' te zingen."
1 uur geledenROME (ANP/AFP) - De eindzege in de Ronde van Italië maakte zondag veel los bij Jonas Vingegaard. De Deense kopman van Visma - Lease a Bike liet zijn tranen de vrije loop toen hij de bijbehorende trofee kreeg uitgereikt. Vingegaard had zijn kinderen mee het erepodium op genomen.
2 uur geledenROME (ANP) - Wielrenner Jonathan Milan heeft de laatste etappe in de Giro op zijn naam geschreven. De 25-jarige Italiaan van Lidl-Trek was in Rome de snelste in de massasprint. De Nederlander Dylan Groenewegen van Unibet Rose Rockets kon zich niet mengen in de strijd om de winst en finishte als vierde.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Aan de verrassende opmars van Jesper de Jong op Roland Garros is een einde gekomen. De 26-jarige Nederlander verloor op zijn verjaardag in de vierde ronde in drie sets van de Duitser Alexander Zverev: 6-7 (3) 4-6 1-6. Zverev speelt in de kwartfinale tegen de Spanjaard Rafael Jódar, die zijn landgenoot Pablo Carreño Busta in een vijfsetter versloeg.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Rafael Jódar staat voor het eerst in de kwartfinales van Roland Garros. De 19-jarige tennisser won in een Spaans onderonsje in vijf sets van de 15 jaar oudere Pablo Carreño Busta: 4-6 4-6 6-1 6-2 6-2. Jódar speelt tegen de winnaar van de partij tussen Jesper de Jong en de Duitser Alexander Zverev.
5 uur geledenGÖTZIS (ANP) - Meerkampsters Emma Oosterwegel en Sofie Dokter zijn bij de zevenkamp in Götzis in Oostenrijk als tweede en derde geëindigd. De Zwitserse Annik Kälin won.
5 uur geledenSCARPERIA E SAN PIERO (ANP) - Marco Bezzecchi heeft zondag de Italiaanse MotoGP op het circuit van Mugello gewonnen. De 27-jarige Italiaan maakte daarmee zijn kansen op zijn eerste wereldtitel groter. De Spanjaard Marc Márquez eindigde als zevende bij zijn comeback na een blessure.
7 uur geleden