Bondgenoten willen troepenmacht in Oekraïne
BERLIJN (ANP) - Europese leiders willen Oekraïne na het einde van de oorlog tegen Rusland beschermen met een troepenmacht die ook in het land zelf kan opereren. De "multinationale troepenmacht" is een van de "robuuste" veiligheidsgaranties die Oekraïne zou krijgen, stellen premier Dick Schoof en zijn belangrijkste Europese collega's na overleg in Berlijn.
Het Oekraïense leger, dat steeds de eerste verdedigingslinie heet, mag ook in vredestijd 800.000 man groot blijven, als het aan de Europese leiders ligt. Die limiet wordt zelfs in oorlogstijd amper gehaald en is dus ruim genoeg, zeggen deskundigen. De Verenigde Staten zouden de leiding krijgen over een "mechanisme" dat erop moet toezien dat een toekomstig staakt-het-vuren niet wordt geschonden.
De zogenoemde Coalitie van Bereidwilligen gaat Oekraïne beschermen met een trainingsmissie, de verdediging van het luchtruim en van de Zwarte Zee, maar ook met troepen "binnen Oekraïne". Dat laatste is voor Rusland tot dusver onbespreekbaar.
Veiligheidsgaranties
De multinationale troepenmacht komt onder Europese leiding, maar zou "steun van de VS" moeten krijgen. Het is onduidelijk waar die uit zou bestaan. Voor landen als Nederland is het cruciaal dat de VS beloven dat ze komen helpen als de nood aan de man is.
Alleen met veiligheidsgaranties die Rusland van een nieuwe aanval weerhouden, kan Oekraïne concessies doen, zeggen Kyiv en zijn medestanders. Dat is een voorwaarde om bijvoorbeeld niet langer naar het lidmaatschap van de NAVO te streven, zei Zelensky eerder op de dag. Ze zijn ook een vereiste om eventueel grondgebied te kunnen opgeven, een van de belangrijkste twistpunten in de onderhandelingen.
De voorstellen komen voort uit topoverleg in Berlijn waar de belangrijkste Europese landen, Oekraïne en de VS aan deelnamen.
Meer uit Buitenland
KABUL (ANP/AFP/RTR) - De Afghaanse hoofdstad Kabul is opnieuw getroffen door luchtaanvallen uit Pakistan, melden de Taliban. Meerdere burgers zouden zijn gedood.
1 minuut geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken zijn het erover eens dat de focus van de Europese Unie in de oorlog in Iran moet liggen op de-escalatie en de vrijheid van scheepvaart. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering van de ministers in Brussel. "Europa heeft geen belang bij een eindeloze oorlog."
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU is nog altijd aan het kijken naar de voor- en nadelen van een prijsplafond, zei minister Stientje van Veldhoven (Klimaat) na overleg met de EU-ministers voor energie. "Een prijsplafond klinkt aantrekkelijk, want dan blijft de prijs laag", zei ze. "Maar het zou ook kunnen betekenen dat we misschien geen gas meer naar Europa krijgen als de prijs in de rest van de wereld wel hoger is."
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw bondgenoten opgeroepen zich te melden voor de bescherming van de Straat van Hormuz. De aan Iran grenzende zeestraat is door dat land grotendeels afgesloten, wat al leidde tot aanvallen op containerschepen. Dat heeft grote gevolgen voor de wereldwijde oliemarkt, de Straat van Hormuz is goed voor circa een vijfde van het wereldwijde olietransport.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De BBC wil de zaak die de Amerikaanse president Donald Trump tegen de Britse omroep heeft aangespannen laten verwerpen. Trump klaagde de BBC eind vorig jaar aan vanwege de montage van een van zijn toespraken in een documentaire en eiste 10 miljard dollar.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben maandag nog eens zestien Iraniërs en drie Iraanse bedrijven op de EU-sanctielijst gezet. Zij speelden een sleutelrol in de onderdrukking van de straatprotesten in januari 2026, aldus de EU. Daarbij vielen duizenden burgerslachtoffers. Het gaat onder meer om de Iraanse viceminister van Binnenlandse Zaken.
3 uur geledenMINAB (ANP) - Amnesty International wil dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de luchtaanval op een school in Iran ter verantwoording worden geroepen. De mensenrechtenorganisatie zegt uitgebreid onderzoek te hebben gedaan en stelt dat het Amerikaanse leger waarschijnlijk niet genoeg voorzorgsmaatregelen heeft genomen om burgerslachtoffers te voorkomen. In de school werden zeker 168 mensen gedood, onder wie meer dan honderd kinderen.
4 uur geleden