Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bondgenoten sprokkelen nog wat Patriot-raketten voor Oekraïne

Bondgenoten sprokkelen nog wat Patriot-raketten voor Oekraïne

BERLIJN (ANP) - Oekraïne krijgt 35 extra Patriot-onderscheppingsraketten om zich tegen Russische bombardementen te verdedigen. Een aantal bondgenoten, waaronder Nederland, heeft wegens de grote tekorten van Oekraïne nog wat uit eigen voorraden geschraapt.

Duitsland nam vorige maand het initiatief om nog eens 35 van de meest geavanceerde raketten voor het Amerikaanse luchtverdedigingssysteem in te zamelen. Het leverde er zelf vijf, op voorwaarde dat bondgenoten zouden meedoen. Ook Nederland droeg bij, en de PAC-3-raketten zijn nu bijeengebracht, meldt het Duitse blad Der Spiegel. Daarmee zou Oekraïne weer een paar weken vooruit kunnen.

Defensie meende een maand geleden nog niets meer te kunnen missen, maar bedacht zich. Landen als Nederland en Duitsland, die zelf veel steun leveren aan Oekraïne, zijn ontevreden over het achterblijven van vooral Zuid-Europese landen. Ze oefenen volgens diplomaten druk uit, maar zetten ook constructies als deze op om aarzelaars over de brug te helpen.

Onmisbaar

​Oekraïne staat al lange tijd om de schaarse Patriot-raketten te springen. Die zijn voorlopig onmisbaar om de snelste, zogeheten ballistische raketten van Rusland te kunnen neerhalen. Maar de Verenigde Staten en hun bondgenoten in het Midden-Oosten verbruiken er op het ogenblik ook honderden om zich tegen Iraanse raketten te verweren. Daardoor dreigt Oekraïne zonder te komen te zitten. Staatssecretaris Derk Boswijk sprak daarover dinsdagochtend op NPO Radio 1 nog eens zijn "ernstige" bezorgdheid uit.

PAC-3-raketten kosten al gauw een kleine 3,5 miljoen euro per stuk.

Meer uit Buitenland

Zelensky nodigt Fico na energieruzie uit voor bezoek aan Kyiv

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico uitgenodigd voor een bezoek aan Kyiv. De twee belden over de betrekkingen tussen hun landen, nu de energieruzie van de afgelopen maanden is opgelost.

2 uur geleden
Israël neemt twee opvarenden Gaza-flotilla mee voor ondervraging

JERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat twee opvarenden van de vloot die richting Gaza voer met hulpgoederen, naar Israël zijn gebracht voor verhoor. Eerder werd via de sociale media van de Global Sumud Flotilla bekendgemaakt dat alle activisten waren vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, behalve twee van de organisatoren.

3 uur geleden
Duitse defensieminister: troepenterugtrekking VS was te voorzien

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Amerikaanse troepenterugtrekking "te voorzien" was. Volgens hem is Duitsland op de goede weg om zelf meer verantwoordelijkheid te nemen voor de eigen veiligheid.

6 uur geleden
Bultrug Timmy vrijgelaten in de Noordzee

SKAGEN (ANP/DPA) - Timmy, de bultrug die wekenlang vastlag voor de Duitse kust, is vrijgelaten. De walvis werd met een schip naar het Skagerrak gebracht, het deel van de Noordzee tussen Denemarken en Noorwegen, en is daar in open water losgelaten.

7 uur geleden
Mexicaanse gouverneur stapt op na drugskartel-aanklacht in VS

CULIACÁN (ANP) - Rubén Rocha Moya, de gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa, is tijdelijk opgestapt. Dat meldt The New York Times. Rocha Moya werd deze week aangeklaagd in de Verenigde Staten, omdat hij banden zou hebben met een drugskartel.

7 uur geleden
Schip met bultrug Timmy vaart na vertraging Skagerrak op

SKAGEN (ANP) - Het schip dat de bultrug Timmy naar de Noordzee vervoert, vaart inmiddels op het Skagerrak, de zee tussen Denemarken en Noorwegen. Vrijdag draaide het schip vlak voor het Skagerrak nog om, omdat de golven op die zee te hoog waren.

8 uur geleden
President Cuba: gedrag VS is intimiderend en arrogant

HAVANA (ANP) - Volgens de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel getuigen de nieuwe opgelegde Amerikaanse sancties "van morele armoede en van minachting voor het gevoel en het gezond verstand van de Amerikanen en de hele internationale gemeenschap". Dat schrijft de Cubaanse president op X.

13 uur geleden