Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bondgenoten Oekraïne bespreken tanklevering in Duits Ramstein

Bondgenoten Oekraïne bespreken tanklevering in Duits Ramstein

RAMSTEIN (ANP) - Op de vliegbasis Ramstein in Duitsland komen defensieleiders samen uit ongeveer vijftig landen om hun militaire steun aan Oekraïne te bespreken. De bondgenoten buigen zich over het verzoek uit Kiev om tanks en zwaardere wapens te leveren. Een aantal landen wil de moderne Leopard 2-tanks sturen, maar wacht nog op de benodigde toestemming uit Berlijn.

De druk op Duitsland om de levering goed te keuren neemt steeds meer toe, omdat Polen bijvoorbeeld al heeft gesuggereerd een Duitse machtiging niet te zullen afwachten als die te lang uitblijft. De geavanceerde Leopard-tanks zijn geproduceerd door Duitsland en volgens de Duitse regels is Berlijns toestemming vereist voor het doorleveren aan bijvoorbeeld Oekraïne.

De nieuwe Duitse defensieminister Boris Pistorius sprak donderdag zijn Amerikaanse collega Lloyd Austin, voorafgaand aan de bijeenkomst op Ramstein, een Amerikaanse vliegbasis op Duits grondgebied. Volgens mediaberichten zou Duitsland alleen tanks willen sturen als de Verenigde Staten dat ook doen, maar de Amerikanen zouden die koppeling niet willen maken. De verwachting is dat Austin vrijdag wel aankondigt honderd gepantserde gevechtsvoertuigen te sturen.

De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft de Duitse aarzeling bekritiseerd. De Duitse tanks gelden als het meest geschikt voor de Oekraïense strijdkrachten en kunnen vanuit Europa ook het beste worden voorzien van munitie en reserve-onderdelen.

Nederland is ook voorstander van levering van tanks aan Oekraïne. Minister Kajsa Ollongren van Defensie is ook aanwezig op de bijeenkomst in Ramstein. Premier Mark Rutte maakte eerder deze week bekend dat Nederland wil meedoen met het Duits-Amerikaanse project om Patriot-luchtafweer naar Oekraïne te sturen.

Meer uit Buitenland

Poolse premier wijst op gevaar Russische provocatie van de NAVO

WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zijn parlement gewaarschuwd dat er een reële dreiging uitgaat van Rusland tegen Europese landen en NAVO-lidstaten. In een ingelaste toespraak voor het Poolse parlement zei hij donderdag te beschikken over informatie dat Rusland plannen heeft aanvallen met drones en raketten uit te voeren tegen bondgenoten van Oekraïne.

32 minuten geleden
Trump schijnbaar op de foto met afbeelding sloop Kennedy Center

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is gefotografeerd met een afbeelding die lijkt te gaan over de sloop van het beroemde Kennedy Center. Een fotograaf van persbureau AFP nam de foto op een luchtmachtbasis, waar Trump in een vliegtuig zat.

1 uur geleden
Venezuela herstelt toegang tot geblokkeerde nieuwssites

CARACAS (ANP/AFP) - Venezuela heeft sommige geblokkeerde nieuwssites weer toegankelijk gemaakt. De toezichthouder meldt dat "verschillende nationale en internationale digitale platforms en media" weer bekeken kunnen worden.

1 uur geleden
Zweedse verkiezingswinnaar wil land in nieuwe richting leiden

STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.

4 uur geleden
Nederlandse EP'ers positief over innige samenwerking EU-Canada

STRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van D66, CDA, VVD, PRO en Volt reageren uiterst positief op de speech van de Canadese premier Mark Carney donderdag in het Europees Parlement. Daarin zei Carney het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen te verwelkomen om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de EU te maken. D66-voorman Gerben-Jan Gerbrandy noemt het een "historisch moment".

4 uur geleden
Ierland doet niet mee aan het Eurovisie Songfestival

DUBLIN (ANP) - De Ierse omroep RTÉ heeft bekendgemaakt dat Ierland niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival van 2027. De omroep zal het muziekevenement ook niet uitzenden. Ierland was dit jaar al een van de vijf landen die het songfestival oversloegen vanwege de deelname van Israël.

5 uur geleden
Oppositie wint Zweedse verkiezingen, premier Kristersson stapt op

STOCKHOLM (ANP) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de parlementaire verkiezingen gewonnen. Dat meldt de kiescommissie van het Noord-Europese land na telling van alle kiesdistricten. In reactie op die verkiezingswinst kondigde premier Ulf Kristersson van de liberaal-conservatieve Gematigde Uniepartij op X zijn vertrek aan.

5 uur geleden