Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bondgenootschap van vijf kritisch tegen China om Hongkong

Bondgenootschap van vijf kritisch tegen China om Hongkong

WASHINGTON (ANP/RTR) - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland hebben forse kritiek richting Peking geleverd vanwege de Chinese repressie van de prodemocratische beweging in Hongkong. Daar stapten onlangs alle prodemocratische parlementariërs op nadat vier van hen uit hun ambt waren gezet als gevolg van een nieuwe Chinese wet, die is bedoeld om de oppositie de kop in te drukken.

De minister van de zogeheten Five Eyes (Vijf Ogen), een bondgenootschap dat inlichtingen met elkaar deelt, hebben aan China laten weten "zeer bezorgd" te zijn over de nieuwe Chinese wet. Die is volgens hen onderdeel van een vooropgezet plan om Hongkongse critici van Peking het zwijgen op te leggen.

"Wij dringen erop aan bij de Chinese centrale autoriteiten dat zij hun acties tegen Hongkongs gekozen parlement heroverwegen en de leden van de Wetgevende Raad onmiddellijk terug in hun ambt zetten", aldus de vijf over de afgezette en opgestapte parlementariërs.

Veiligheidswet

China ligt in toenemende mate met het westen op ramkoers sinds het deze zomer een nieuwe nationale veiligheidswet voor Hongkong invoerde. Die wet maakt het streven naar onafhankelijkheid strafbaar en maakt de inzet van Chinese veiligheidstroepen mogelijk. Volgens critici is het doel van die wet om een einde te maken aan de status aparte van de voormalige Britse kroonkolonie, die in principe een eigen parlement, vrijemarkteconomie en een onafhankelijke rechterlijke macht heeft.

China's ministerie van Buitenlandse Zaken in Hongkong verklaarde dat elke poging van buitenlandse staten om te dreigen of China onder druk te zetten om concessies te doen, gedoemd is te mislukken. "China's vastberadenheid om zijn soevereiniteit, veiligheid en ontwikkelingsbelangen te verdedigen is onwankelbaar."

Meer uit Buitenland

Syrisch leger trekt groot gevangenenkamp Al-Hol binnen

HASAKAH (ANP/AFP) - Het Syrische leger is naar eigen zeggen het grote gevangenenkamp Al-Hol, niet ver van de Iraakse grens, binnengetrokken. Dat kamp werd jarenlang gecontroleerd door de Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF).

17 minuten geleden
Interim-president Venezuela vervangt topmilitairen

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse waarnemend president Delcy Rodríguez heeft bijna dertig topfiguren in de strijdkrachten en verwante veiligheidsorganen vervangen. Zo zijn de bevelhebbers van de voornaamste luchtmachtbases vervangen, meldden lokale media. Rodríguez is de plaatsvervanger van de door de VS begin dit jaar in een nachtelijke militaire operatie gevangengenomen president Nicolás Maduro. De luchtmachtbases waren doelwit bij de Amerikaanse operatie.

18 minuten geleden
Reddingswerkers veroorzaken ongelukken om te kunnen helpen

LÜNEBURG (ANP) - Twee Duitse ambulancebroeders zijn veroordeeld tot lange celstraffen, omdat ze ongelukken veroorzaakten om de slachtoffers daarna te kunnen helpen. Het duo gooide vanaf bruggen onder meer betonplaten en een boomstam op Duitse snelwegen. Ze krijgen elf en twaalf jaar gevangenisstraf voor poging tot moord en gevaarlijk gedrag in het verkeer.

1 uur geleden
Islamitische landen kondigen gezamenlijke deelname vredesraad aan

RIYAD (ANP) - Een achttal overwegend islamitische landen zegt in een gezamenlijke verklaring te zullen deelnemen aan de Amerikaanse vredesraad. Die moet toezien op Gaza na een mogelijk bestand. Het gaat om Pakistan, Egypte, Jordanië, Qatar, Indonesië, Turkije, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten. In de verklaring spreken de landen hun steun uit voor de Amerikaanse inzet voor vrede in het gebied.

1 uur geleden
Denen blij dat Trump geen geweld wil gebruiken bij Groenland

KOPENHAGEN/NUUK (ANP/RTR/AFP) - De Deense regering is blij dat de Amerikaanse president Trump geen geweld wil gebruiken bij de gewenste inlijving van Groenland, dat deel is van het Deense koninkrijk. Het is positief dat Trump zegt dat hij niet van plan is geweld te gebruiken, aldus de Deense minister van Buitenlandse Zaken. Maar de aanspraken blijven overeind en het probleem dus ook, aldus minister Lars Løkke Rasmussen.

2 uur geleden
Ook de paus is uitgenodigd voor Trumps vredesraad

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft laten weten ook te zijn uitgenodigd voor de door de Amerikaanse president Donald Trump beoogde vredesraad. Het Vaticaan gaat de uitnodiging overwegen voordat een antwoord wordt verstuurd. Trump heeft zo'n zestig landen uitgenodigd. Er hebben twintig of misschien wel 25 landen ingestemd, aldus de Amerikaanse gezant Steve Witkoff.

3 uur geleden
Kyiv: Zelensky is in Oekraïne, niet in Davos

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is in Kyiv en niet in Davos. Dat meldt het presidentiële kantoor. President Trump suggereerde eerder in zijn toespraak op het World Economic Forum, dat momenteel plaatsvindt in die Zwitserse plaats, dat Zelensky "in het publiek zou kunnen zitten". Ook zei de Amerikaanse president dat hij de Oekraïense leider later op woensdag zou ontmoeten. Na zijn toespraak kwam hij daarop terug en noemde hij donderdag als de dag waarop hij Zelensky zou treffen.

3 uur geleden