Bondgenootschap van vijf kritisch tegen China om Hongkong
WASHINGTON (ANP/RTR) - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland hebben forse kritiek richting Peking geleverd vanwege de Chinese repressie van de prodemocratische beweging in Hongkong. Daar stapten onlangs alle prodemocratische parlementariërs op nadat vier van hen uit hun ambt waren gezet als gevolg van een nieuwe Chinese wet, die is bedoeld om de oppositie de kop in te drukken.
De minister van de zogeheten Five Eyes (Vijf Ogen), een bondgenootschap dat inlichtingen met elkaar deelt, hebben aan China laten weten "zeer bezorgd" te zijn over de nieuwe Chinese wet. Die is volgens hen onderdeel van een vooropgezet plan om Hongkongse critici van Peking het zwijgen op te leggen.
"Wij dringen erop aan bij de Chinese centrale autoriteiten dat zij hun acties tegen Hongkongs gekozen parlement heroverwegen en de leden van de Wetgevende Raad onmiddellijk terug in hun ambt zetten", aldus de vijf over de afgezette en opgestapte parlementariërs.
Veiligheidswet
China ligt in toenemende mate met het westen op ramkoers sinds het deze zomer een nieuwe nationale veiligheidswet voor Hongkong invoerde. Die wet maakt het streven naar onafhankelijkheid strafbaar en maakt de inzet van Chinese veiligheidstroepen mogelijk. Volgens critici is het doel van die wet om een einde te maken aan de status aparte van de voormalige Britse kroonkolonie, die in principe een eigen parlement, vrijemarkteconomie en een onafhankelijke rechterlijke macht heeft.
China's ministerie van Buitenlandse Zaken in Hongkong verklaarde dat elke poging van buitenlandse staten om te dreigen of China onder druk te zetten om concessies te doen, gedoemd is te mislukken. "China's vastberadenheid om zijn soevereiniteit, veiligheid en ontwikkelingsbelangen te verdedigen is onwankelbaar."
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi waarschuwt voor vergelding na een dodelijke Amerikaanse aanval op een Iraans oorlogsschip. Het fregat werd woensdag dicht bij Sri Lanka tot zinken gebracht.
25 minuten geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zijn eerste repatriatievluchten uitgevoerd sinds de uitbraak van de oorlog met Iran. Het Israëlische luchtruim ging zaterdag dicht voor de burgerluchtvaart, waardoor volgens Israëlische media naar schatting zo'n 100.000 Israëliërs vastzaten in het buitenland.
28 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Iran heeft in de nacht van woensdag op donderdag raketten afgevuurd op Israël. Dat melden zowel het Israëlische leger als staatsmedia in Iran.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - Israël heeft in de nacht van woensdag op donderdag luchtaanvallen uitgevoerd op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet. Het Israëlische leger had eerder in de nacht inwoners in het gebied gewaarschuwd voor aanvallen op wat het doelen noemde die gelinkt zijn aan Hezbollah.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De commissie van het Huis van Afgevaardigden die zich buigt over de afhandeling van de zaak rond Jeffrey Epstein, heeft gestemd voor het dagvaarden van de Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi. De commissie wil de minister spreken over haar rol bij de publicatie van de dossiers.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een resolutie die de macht van president Donald Trump om aanvallen uit te voeren in Iran zou hebben ingeperkt, is gestrand in de Senaat. Zoals verwacht stemde een meerderheid tegen het voorstel, dat was ingediend door Democraat Tim Kaine en Republikein Rand Paul.
9 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël versoepelt donderdag de beperkingen voor Israëlische burgers, meldt de krijgsmacht van het land. Zo zijn grotere openbare bijeenkomsten tot maximaal vijftig personen weer toegestaan en kunnen mensen weer naar hun werk, mits dat in de buurt is van een schuilkelder.
11 uur geleden