Bonden: productie Heineken-brouwerijen platgelegd door staking
DEN HAAG (ANP) - Medewerkers van de Heineken-brouwerijen in Zoeterwoude en Den Bosch, evenals van het hoofdkantoor in Amsterdam, hebben woensdagochtend het werk neergelegd, laten bestuurders van FNV en CNV weten. De productie in de brouwerijen ligt volledig stil, zegt Nurettin Altundal, bestuurder bij FNV.
Het personeel is in staking uit onvrede over de vastgelopen gesprekken over een nieuwe cao. Met de staking van 24 uur willen de vakbonden "een krachtig signaal afgeven" en Heineken dwingen met een beter voorstel te komen. Mocht dat niet gebeuren, komen er volgende week waarschijnlijk nieuwe acties.
"In Zoeterwoude krijgen we signalen dat er misschien nog productie gedraaid gaat worden, maar daar kleven allerlei veiligheidsrisico's aan. Dus de vraag is of Heineken dat wil doen met een beperkt aantal mensen", aldus Altundal van FNV. Volgens Mirjam van Leussen, onderhandelaar van CNV, heeft 80 procent van de medewerkers in Zoeterwoude het werk neergelegd. "De opkomst in Den Bosch is ook goed", zegt ze.
Nieuw bod
De cao's voor de brouwerijen, commerciƫle tak en het internationale Heineken Group verlopen eind dit jaar alle drie. FNV en CNV hadden de brouwer tot maandagmiddag gegeven om met een nieuw bod te komen. FNV vraagt om 7 procent meer loon in 2025, CNV om 5 procent.
Een woordvoerder van Heineken bevestigt dat de productie stilligt. "We nodigen de bonden uit om weer aan tafel te komen zitten, we waren ook nog niet uitonderhandeld", aldus de zegsman. Heineken heeft volgens hem in ieder geval voorlopig genoeg bier op voorraad. "Daar hoeft zowel horeca als retail zich geen zorgen over te maken." De staking op het hoofdkantoor leeft volgens de woordvoerder een stuk minder. "Het gaat om precies vijf mensen." Hoeveel productie Heineken misloopt door de staking kan hij niet zeggen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De regering-Trump heeft enkele sancties tegen de Venezolaanse olie-industrie versoepeld. Dat betekent onder meer dat bedrijven uit veel landen weer Venezolaanse olie kunnen kopen. Bedrijven uit China, Rusland, Iran, Noord-Korea en Cuba zijn daarvan echter uitgesloten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump maakt vrijdagochtend (lokale tijd) zijn kandidaat bekend voor de opvolging van Jerome Powell als voorzitter van de Federal Reserve. Powells termijn loopt in mei af. "Ik zal morgenochtend de nieuwe voorzitter van de Fed bekendmaken", zei Trump in het Kennedy Center in Washington. Eerder had Trump gezegd pas volgende week een kandidaat te nomineren.
2 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple heeft in het afgelopen kwartaal, met de belangrijke feestdagenperiode, een recordomzet behaald dankzij een zeer sterke verkoop van de nieuwe iPhone 17. Volgens het Amerikaanse technologieconcern kwam de omzet uit op 143,8 miljard dollar. Dat is 16 procent meer dan een jaar eerder.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Amazon voert gesprekken met OpenAI over een investering van 50 miljard dollar in het moederbedrijf van ChatGPT. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen. OpenAI zou in totaal 100 miljard dollar aan nieuw kapitaal willen ophalen voor verdere groei.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, was donderdag een uitblinker op de aandelenbeurzen in New York na goed ontvangen cijfers. Ook Microsoft opende de boeken, maar die resultaten vielen beleggers op Wall Street tegen en het aandeel ging hard omlaag.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevel gegeven voor heropening van het luchtruim boven Venezuela voor verkeersvliegtuigen uit de Verenigde Staten. Volgens Trump kunnen Amerikaanse burgers snel weer naar Venezuela vliegen en zullen ze daar veilig zijn.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgende week bekendmaken wie hij gaat voordragen als opvolger van voorzitter Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. De termijn van voorzitter Powell bij de Federal Reserve loopt in mei af.
11 uur geleden