Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bonden: ook korte staking in streekvervoer voor zwaarwerkregeling

Bonden: ook korte staking in streekvervoer voor zwaarwerkregeling

UTRECHT (ANP) - Reizigers krijgen 11 september te maken met nog meer overlast. Vakbonden FNV en CNV roepen medewerkers in het streekvervoer op om die dag tussen 04.00 uur en 08.00 uur het werk neer te leggen. Daarmee willen de bonden afdwingen dat werkgeversorganisatie VNO-NCW en het kabinet meer doen om tot een structurele zwaarwerkregeling te komen. Eerder kondigde personeel van de NS al een korte staking aan, die op hetzelfde moment plaatsvindt.

De acties zijn volgens FNV en CNV "het startschot voor een reeks stakingen" in de tweede week van september. "Dit is geen vrijblijvende oproep, maar een laatste waarschuwing", zegt FNV-bestuurder Marijn van der Gaag. "Als het kabinet niet snel met een structurele oplossing komt, zullen de acties alleen maar intensiveren."

Aanvankelijk was het de bedoeling dat het streekvervoer op 12 september actie zou voeren, maar dat is een dag vervroegd om het samen te laten vallen met de staking bij de NS. De bonden geven aan dat vrijwel in het hele land geen bussen, treinen en trams zullen rijden. Alleen stadsvervoerders GVB, HTM en RET rijden die ochtend nog. Personeel daar houdt een dag eerder, op 10 september, al een korte werkonderbreking, was eerder reeds aangekondigd.

Huidige regeling

De huidige Regeling voor Vervroegde Uittreding (RVU) loopt eind volgend jaar af. Door de regeling kunnen mensen die langdurig zwaar werk doen eerder met pensioen. Zij hebben dan recht op een uitkering om de periode tot de AOW-leeftijd te overbruggen. Vakbonden hebben gepleit voor een structurele en ruimere regeling en stelden het kabinet op 1 mei een ultimatum. Maar daar werd niet op ingegaan.

FNV benadrukt dat de acties niet tegen de werkgevers gericht zijn, maar tegen werkgeversorganisatie VNO-NCW en het kabinet. "Alle streekvervoerbedrijven, waaronder Arriva, Transdev, Keolis, EBS en Qbuzz, evenals de NS, zullen op 11 september hun dienstregeling stilleggen", stelt de vakbond. De bonden overleggen volgende week nog met de bedrijven om de acties "zo ordelijk en veilig mogelijk te laten verlopen".

Werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland vinden dat de energie naar het vinden van een oplossing moet gaan, in plaats van stakingen. "Het is jammer dat reizigers en bedrijven de dupe worden van iets waar oplossingen voor te vinden zijn", zegt een woordvoerder. "Zeker nu de minister van SZW juist vandaag heeft aangegeven met de bonden en werkgevers te willen werken aan een snelle oplossing van dit vraagstuk. Wij staan daar geheel voor open."

Meer uit Binnenland

Artsen en wetenschappers: geef jongeren onder 14 geen smartphone

DEN HAAG (ANP) - Honderden artsen, wetenschappers en andere professionals pleiten voor nieuwe leeftijdsnormen voor smartphones en sociale media. Ze maken zich zorgen over de negatieve impact van "overmatig en leeftijdsongeschikt" gebruik daarvan op de gezondheid en ontwikkeling van kinderen. De artsen en andere deskundigen noemen het "tijd om het maatschappelijke uitgangspunt te herzien".

47 minuten geleden
Organisaties journalisten: perk openbaarheid informatie niet in

DEN HAAG (ANP) - Beroepsorganisaties van journalisten en diverse maatschappelijke organisaties roepen de Tweede Kamer op "geen stappen achteruit" te zetten met de Wet open overheid (Woo). Ze noemen de wet die de openbaarheid van informatie regelt "essentieel voor onze democratie". De organisaties hebben grote bezwaren tegen diverse moties die Kamerleden hebben ingediend.

6 uur geleden
Amerikaanse begraafplaats Margraten geëerd om 'unieke band'

MARGRATEN (ANP) - De Amerikaanse militaire begraafplaats in Margraten heeft zondag de hoogste gemeentelijke onderscheiding van de gemeente Eijsden-Margraten gekregen, namelijk een gouden erepenning. Volgens de Zuid-Limburgse gemeente is al tachtig jaar sprake van een "unieke en waardevolle band met de gemeente en de gemeenschap". Die is onder meer ontstaan door een adoptieprogramma dat in 1945 is opgezet, waarbij geïnteresseerden een graf kunnen adopteren en er op gezette tijden bloemen leggen.

9 uur geleden
Schoof hamert bij WO II-herdenking Margraten op belang eenheid

MARGRATEN (ANP) - We moeten blijven investeren in het verdedigen van de vrijheid waarvoor geallieerde militairen in de Tweede Wereldoorlog zo hard hebben gevochten. Daarom is het belangrijk om tijdens de komende NAVO-top de eenheid te waarborgen, om te laten zien dat hun offer niet voor niets is geweest. Dat zei minister-president Dick Schoof zondag bij de jaarlijkse herdenking op de Amerikaanse militaire begraafplaats in Margraten. Hij sprak van een "morele verplichting" die we aan de omgekomen soldaten verschuldigd zijn.

12 uur geleden
Verdachte explosie Zoetermeer met 3 gewonden is 35-jarige man

ZOETERMEER (ANP) - De verdachte die zaterdagavond werd gearresteerd na een explosie aan de Van Leeuwenhoeklaan in Zoetermeer is een 35-jarige man uit Exloo. Door de ontploffing die vermoedelijk is veroorzaakt door zwaar vuurwerk raakten drie mensen gewond. Een van hen, een 31-jarige man uit Zoetermeer, moest naar het ziekenhuis, maar is inmiddels weer thuis.

13 uur geleden
Tieners aangereden in Velddriel door bestuurder onder invloed

VELDDRIEL (ANP) - Op de Drielse Veldweg in het Gelderse Velddriel zijn zaterdagavond iets voor middernacht twee tieners aangereden door een automobilist, bevestigt de politie na berichtgeving door Omroep Gelderland. De twee jongens van 17 en 19 jaar reden op één fiets, die door het ongeluk doormidden brak. Een van de twee liep daarbij ernstig beenletsel op.

13 uur geleden
Vicepremier Agema had ruzie met Schoof over zorgakkoord

AMSTERDAM (ANP) - Vicepremier Fleur Agema (Volksgezondheid, PVV) heeft vrijdag ruzie gehad met minister-president Dick Schoof over het aanvullend zorgakkoord. Agema wilde dat onderwerp op de agenda van de ministerraad, Schoof hield dat tegen. In het televisieprogramma Buitenhof ontkent ze te hebben gedreigd met aftreden.

14 uur geleden