Bonden klagen Staat aan over steun zorgverleners met long covid
DEN HAAG (ANP) - FNV en CNV slepen de overheid voor de rechter om financiële compensatie te eisen voor zorgmedewerkers die door langdurige coronaklachten arbeidsongeschikt zijn geraakt. "De overheid weigert tot op heden hulp te bieden om de urgente financiële nood die bij deze zorgmedewerkers is ontstaan, weg te nemen", stellen de vakbonden. Ze hebben de Staat daarom dinsdag gedagvaard.
De bonden eisen dat alle zorgmedewerkers die door hun coronabesmetting hun oude werk zijn kwijtgeraakt zo snel mogelijk een voorschot krijgen van 22.839 euro. Dat bedrag is niet willekeurig gekozen: het is in lijn met financiële regelingen die eerder werden ingesteld voor mensen met andere beroepsziekten, zoals asbestkanker. FNV en CNV stellen dat de overheid onrechtmatig handelt en gaan in een kort geding voor de rechtbank in Den Haag eisen dat de overheid binnen vier weken een instantie moet aanwijzen die de geëiste voorschotten gaat uitkeren. Een zittingsdatum is nog niet bekend.
Volgens de bonden zijn inmiddels ongeveer duizend zorgmedewerkers die tijdens de coronapandemie besmet raakten hun baan kwijtgeraakt. Ze verloren daardoor een deel van hun inkomsten. "Doordat ook de kosten voor hun revalidatietraject vaak maar tijdelijk vergoed worden, stoppen ze daarmee en is er nog minder zicht op herstel", voegen FNV en CNV eraan toe. Een deel van deze mensen is volgens hen nu aangewezen op de voedselbank, sommige mensen hebben hun huis moeten verkopen.
'Herhaaldelijk gewaarschuwd'
"FNV en CNV vinden dat de overheid niet alleen moreel, maar ook juridisch verplicht is deze zorgmedewerkers op korte termijn financieel tegemoet te komen", stellen de bonden. Vicevoorzitter Kitty Jong van FNV wijst erop dat zorgmedewerkers aan het begin van de pandemie moesten doorwerken, terwijl er een gebrek aan persoonlijke beschermingsmiddelen zoals mondkapjes was. "Later bleek dat de Staat al voor de uitbraak herhaaldelijk was gewaarschuwd, maar te laat en niet voldoende maatregelen trof", aldus Jong.
Over compensatieregelingen worden nu al zo'n tweeënhalf jaar gesprekken gevoerd tussen het ministerie van Volksgezondheid en de bonden. Nog altijd is er geen eindresultaat, omdat over de voorwaarden geen overeenstemming werd bereikt. De bonden zijn het nu beu en gaan het daarom via de rechter proberen.
Meer uit Gezond
GENÈVE (ANP/AFP) - De evacuatie van het cruiseschip Hondius na de dodelijke uitbraak van het hantavirus is afgerond, maar "ons werk is nog niet klaar", benadrukt de directeur van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De uitbraak van het hantavirus op de Hondius is geen reden om het ziekteprotocol op schepen aan te scherpen, maar het zou wel goed zijn om aan boord sneller mondkapjes te gebruiken bij vermoedens van luchtweginfecties bij opvarenden. Dat zegt Arend Jansen, voorzitter van het Nederlands Medisch Nautisch Genootschap, de vereniging van haven- en scheepsartsen.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Het Europees Parlement en de lidstaten zijn tot een akkoord gekomen over de productie van essentiële geneesmiddelen. De nieuwe regels moeten het makkelijker maken om productie van medicijnen in Europa met overheidsgeld te ondersteunen.
2 dagen geledenEELDE (ANP) - Het Nederlandse biotechbedrijf MimeCure heeft een investering van 3 miljoen euro opgehaald. Met het geld wil het bedrijf de ontwikkeling van een nieuw geneesmiddel tegen chronische longziekten versnellen. De investeringsronde werd geleid door investeringsmaatschappij Addington Investment Group en ondersteund door mede-investeerder Apsara Investments.
2 dagen geledenBRUSSEL (ANP) - Het risico voor de gezondheid van Europese burgers door het hantavirus is laag, herhaalt een woordvoerder van de Europese Commissie. Dat stelt de Commissie maandag na overleg met de Wereldgezondheidsorganisatie.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - De GGD gaat ervan uit dat de Nederlandse opvarenden van de Hondius zich aan de thuisquarantaine houden. "De ervaring leert dat dit altijd gebeurt", zegt een woordvoerder van GGD GHOR daarover. De quarantaine van zes weken is voor alle passagiers verplicht, maar er is geen controle of mensen zich ook daadwerkelijk aan die maatregel houden.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De maatregelen om de Nederlandse opvarenden van de Hondius te monitoren en mogelijke verspreiding van het hantavirus te voorkomen, worden vaker gebruikt bij uitbraken en werken goed. Dat zegt een woordvoerder van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
3 dagen geleden