
Bonden: gevolgen staking bij KLM niet ernstig genoeg voor verbod
HAARLEM (ANP) - Vakbonden FNV en CNV vinden dat de voorziene problemen door de staking van grondpersoneel van KLM op zaterdag niet groot genoeg zijn om de actie te verbieden. Actievoeren voor betere arbeidsvoorwaarden is een sociaal grondrecht en mag alleen verboden worden met heel zwaarwegende redenen, bijvoorbeeld als de veiligheid in gevaar komt. Maar dat is volgens advocaten van de bonden aankomend weekend niet het geval, zeiden ze in de rechtbank in Haarlem. Daar probeert KLM de staking van 24 uur in een kort geding te laten verbieden.
Een advocaat voor de bonden haalde het voorbeeld aan van een staking van 24 uur in maart op de luchthaven van Frankfurt. Volgens een Duitse vakbond zorgde dat maar voor een beperkt aantal gestrande passagiers op de luchthaven, die de volgende dag weer konden vertrekken. "Voor Schiphol is een 24-uursactie mogelijk voor het eerst in de geschiedenis, maar in de rest van Europa is dit een veelgebruikt middel", zei de advocaat.
Ze betoogde ook dat juist korte acties voor meer chaos kunnen zorgen, omdat bij een staking van een hele dag geen mensen naar het vliegveld komen. Ze vindt daarnaast dat KLM meer kan doen om de veiligheid te vergroten door de activiteiten volledig stil te leggen. Nu zou KLM nog willen proberen een deel door te laten gaan, wat volgens de bonden voor extra chaos kan zorgen omdat passagiers dan alsnog naar Schiphol komen terwijl hun vlucht niet doorgaat.
De bonden weerspreken dat er afspraken zijn gemaakt om pas later over loon te onderhandelen, waardoor de actie volgens KLM onrechtmatig is. Bovendien heeft topvrouw Marjan Rintel openlijk gepleit voor het bevriezen van de lonen.
Meer uit Financieel
HAARLEM (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM noemt het "goed voor onze passagiers en het bedrijf" dat een rechter de 24-uursstaking van grondpersoneel op Schiphol heeft verboden. FNV en CNV wilden medewerkers het werk laten neerleggen om de eis voor koopkrachtbehoud kracht bij te zetten. KLM waarschuwt tegelijkertijd dat het cao-conflict nog niet is opgelost en zegt snel met alle bonden te willen overleggen over de cao.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - Vakbond FNV noemt het "enorm zuur" dat de rechter een staking van grondpersoneel van KLM op Schiphol verbiedt. "We worden beknot in ons stakingsrecht", zegt bestuurder John van Dorland na afloop van het kort geding. De rechter vond de veiligheidsrisico's rond de staking te groot om hem door te laten gaan. Van Dorland waarschuwt dat KLM hiermee nog altijd niet van acties af is. "We beraden ons nu op vervolgstappen", zegt hij.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Olie- en gasconcern Shell is begonnen met verkennende gesprekken over een mogelijke overname van concurrent BP. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van ingewijden. Daarmee is er opnieuw een toonaangevend medium dat over deze mogelijke megadeal bericht. Vorige maand stelde persbureau Bloomberg al dat Shell een overname van BP zou overwegen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie is een uitgebreid concurrentieonderzoek gestart naar de miljardenovername van Pringles-moederbedrijf Kellanova door chocoladefabrikant Mars. In Brussel leven zorgen dat de deal tot hogere prijzen voor consumenten zou kunnen leiden.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - Grondpersoneel van KLM mag zaterdag niet 24 uur lang staken, oordeelt de rechtbank in Haarlem. Vakbonden FNV en CNV kondigden de actie op Schiphol aan om hun eisen voor koopkrachtbehoud kracht bij te zetten. KLM spande een kort geding aan omdat de luchtvaartmaatschappij de actie te ver vindt gaan. De rechter oordeelt dat de staking te ingrijpend is door alle mogelijke veiligheidsproblemen die op Schiphol kunnen ontstaan.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Olie- en gasconcern Shell ontkent berichtgeving van The Wall Street Journal dat het in onderhandeling zou zijn over de overname van concurrent BP. "Dit is opnieuw speculatie in de markt. Er vinden geen gesprekken plaats", heeft een woordvoerder van Shell gezegd tegen persbureau ANP.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In het Nederlandse bedrijfsleven wordt positief gereageerd op de uitkomsten van de NAVO-top. "De internationale veiligheidscontext is fundamenteel veranderd. Daarom is het goed dat NAVO-bondgenoten nu gezamenlijk hebben besloten onze collectieve veiligheid te versterken en defensie-uitgaven te verhogen", stelt ondernemersorganisatie VNO-NCW.
2 uur geleden