Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bonden en zorgwerkgevers willen cao aanpassen om hoge inflatie

Bonden en zorgwerkgevers willen cao aanpassen om hoge inflatie

UTRECHT (ANP) - Veel medewerkers in verpleeg- en verzorgingshuizen en de thuiszorg komen zodanig in de knel door de hoge inflatie dat zorginstellingen en vakbonden de cao tussentijds willen aanpassen. Eerder dit jaar kwamen ze nog tot nieuwe afspraken over loonsverhogingen voor de ongeveer 500.000 zorgmedewerkers die tot eind volgend jaar zouden gelden. Maar die cao voldoet nu niet meer om veel zorgmedewerkers voor financiële problemen te behoeden, zegt FNV-bestuurder Bert de Haas.

Vakbonden en werkgevers voerden deze week overleg over een aanpassing van de in april afgesloten cao. In de huidige cao werd een loonsverhoging afgesproken die kon oplopen tot 6,5 procent, maar de inflatie is op dit moment stukken hoger. Het is de bedoeling dat ze in januari tot afspraken over extra loon komen.

Volgens FNV heeft bij sommige zorgorganisaties een op de vijf werknemers te maken met loonbeslag, waarbij de schulden zo hoog zijn dat er een regeling komt om die af te betalen. "We hebben te maken met een extreme situatie als bij zoveel werknemers loonbeslag is gelegd."

Aanpassen cao's

Door de hoge inflatie wordt vaker gepraat over het tussentijds aanpassen of openbreken van cao's. CNV-voorzitter Piet Fortuin hield in september in De Telegraaf al een pleidooi voor aanpassingen van gemaakte afspraken omdat werknemers te maken hebben met hogere kosten voor boodschappen, gas en elektra.

Maar andersom pogen werkgevers soms ook om cao's aan te passen. Zo wilden werkgevers in de beveiliging graag af van de automatische compensatie voor de inflatie in de lonen, omdat dit met de huidige prijsstijgingen erg kostbaar wordt en een loonstijging van 14,5 procent zou betekenen in 2023. Leden van vakbond CNV stemden echter tegen.

Meer uit Financieel

Inflatiezorgen drukken de stemming op aandelenbeurs Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag licht lager aan de handelsdag begonnen. Zorgen over de toenemende inflatie houden beleggers bezig, wat een dag eerder ook al duidelijk werd op Wall Street. Daar eindigden de belangrijkste graadmeters toen lager, gevoed door de zorg dat sterke prijsstijgingen ook voor hogere rentes zullen zorgen.

12 minuten geleden
Huurders klagen vaker over lekkages, vochtproblemen en schimmel

DEN HAAG (ANP) - De Huurcommissie heeft vorig jaar gemiddeld meer dan honderd bouwkundige onderzoeken per week uitgevoerd, 17 procent meer dan in 2024. Daarbij klaagden huurders steeds vaker over onder meer schimmel, lekkages en tocht, staat in het jaarverslag van de instantie die huurgeschillen beslecht.

45 minuten geleden
IEA: verkoop elektrische auto's wereldwijd richting recordhoogte

PARIJS (ANP) - De verkoop van elektrische auto's wereldwijd ligt op koers om opnieuw een recordhoogte te bereiken. Dat zegt het Internationale Energieagentschap (IEA) in een onderzoek. Naar verwachting zullen er 23 miljoen elektrische auto's worden verkocht in 2026.

55 minuten geleden
Staking op komst bij Samsung, vrees voor economische gevolgen

SEJONG (ANP/RTR) - Tienduizenden werknemers van Samsung dreigen te staken uit onvrede over het uitblijven van een deal over hogere bonussen. De vakbond van het bedrijf in Zuid-Korea heeft plannen waarbij 48.000 personeelsleden het werk achttien dagen neerleggen. Vanwege het grote belang van Samsung wordt gevreesd voor schade aan de economie.

55 minuten geleden
Mercedes toont elektrische sportauto met geluid van brullende V8

STUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Mercedes-Benz heeft een elektrische sportwagen onthuld die klinkt als een brullende V8-benzinemotor, maar wordt aangedreven door drie krachtige elektromotoren. Daarmee richt de autofabrikant zich op kopers die de elektrische modellen van het merk tot nu toe links lieten liggen.

1 uur geleden
EU bereikt voorlopig akkoord over afronding handelsakkoord met VS

BRUSSEL (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Europese Unie heeft een voorlopig akkoord bereikt over wetgeving om invoerrechten op Amerikaanse goederen af ​​te schaffen. Dit is een belangrijk onderdeel van het handelsakkoord dat afgelopen juli met Washington werd gesloten.

1 uur geleden
Inflatie loopt verder op tot 2,8 procent

DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in april 2,8 procent duurder geworden dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het inflatiecijfer is hetzelfde als bij een eerdere snelle raming.

2 uur geleden