Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bonden en NS bereiken 'redelijk' cao-resultaat, leden nu aan zet

Bonden en NS bereiken 'redelijk' cao-resultaat, leden nu aan zet

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV, VVMC en VHS hebben een onderhandelingsakkoord bereikt over een nieuwe cao voor personeel van de Nederlandse Spoorwegen (NS). FNV spreekt van een "redelijk" resultaat, dat nu zal worden voorgelegd aan de leden. Stemmen de vakbondsleden in, dan krijgen voltijdmedewerkers van het spoorbedrijf onder meer een loonsverhoging van minimaal 240 euro.

Het NS-personeel gaat er volgens de bonden gemiddeld genomen 6,6 procent op vooruit. Naast loonafspraken is er ook een resultaat bereikt voor andere arbeidsvoorwaarden of een verbetering daarvan. Bijvoorbeeld voor de reiskostenvergoeding, maaltijdvergoeding en een vrijstelling voor oudere werknemers voor nachtdiensten vanaf 2026.

FNV laat weten het te betreuren een "zeer belangrijk voorstel, namelijk de automatische prijscompensatie" niet te hebben binnengehaald. "Maar de verwachte inflatie voor 2024 hebben we met het loonresultaat wel weten te repareren", legt de bond in een verklaring uit.

Langer dan gepland

NS laat weten "blij" te zijn met het onderhandelingsresultaat. "Nu is het verder aan de leden", aldus de zegsvrouw van het spoorbedrijf.

De onderhandelingen voor de cao duurden langer dan gepland. Oorspronkelijk hadden deze medio december afgerond moeten worden, maar volgens FNV lagen beide partijen toen nog te ver uit elkaar. FNV-bestuurder Henri Janssen benadrukte destijds wel te "willen kijken wat mogelijk is om er zonder staking uit te komen".

Dreiging

Met het akkoord lijkt de dreiging van acties bij de NS nog niet helemaal verdwenen. Als een meerderheid van de vakbondsleden het onderhandelingsresultaat wegstemt, dan zal FNV een ultimatum naar NS sturen. "Indien de NS niet op ons ultimatum ingaat, kunnen daarna de stakingen starten", aldus de bond.

In september 2022 staakte NS-personeel nog wel voor hogere lonen. Reizigers in heel Nederland hadden hier last van. Uiteindelijk wist het personeel toen ruim 9 procent meer loon te bedingen tot eind 2023. De nieuwe cao geldt van 1 januari dit jaar tot 1 maart 2025.

Meer uit Financieel

ABN AMRO verwacht lagere groei bouwketens door Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiraming voor de doe-het-zelfbranche door de verslechterde economische omstandigheden door de Iranoorlog. Door de hogere inflatie en rente en het lagere consumentenvertrouwen verwacht de bank nu een volumegroei in 2026 van 2 procent. Eerder werd gerekend op een groei van 3 procent.

3 uur geleden
Verliezen op Wall Street om twijfels over gesprekken VS en Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren in afwachting van meer duidelijkheid over gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran. Het staakt-het-vuren zou in eerste instantie dinsdagnacht aflopen, maar kort na het slot van de beurshandel kondigde president Donald Trump een verlenging van het bestand aan.

4 uur geleden
Lufthansa schrapt 20.000 vluchten om brandstof te besparen

KEULEN (ANP) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schrapt tot oktober 20.000 korteafstandsvluchten om brandstof te besparen. Volgens het luchtvaartconcern is de prijs van vliegtuigbrandstof verdubbeld sinds het uitbreken van de Iranoorlog.

5 uur geleden
Apple-topman Cook: ik ben gezond en wil nog lang voorzitter zijn

CUPERTINO (ANP) - Vertrekkend Apple-topman Tim Cook heeft gezegd dat hij gezond is en van plan is om nog lange tijd als uitvoerend voorzitter aan te blijven bij de iPhonemaker. Die opmerkingen maakte Cook, die vanaf september de leiding over het bedrijf overdraagt aan de hardwarebaas John Ternus, tijdens een bijeenkomst met het Apple-personeel, meldt persbureau Bloomberg.

6 uur geleden
Chipbedrijf ASMI rekent op sterkere tweede jaarhelft

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.

8 uur geleden
Klein verlies voor AEX te midden van spanningen tussen VS en Iran

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.

9 uur geleden
Fed-kandidaat Warsh benadrukt onafhankelijkheid in hoorzitting

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.

9 uur geleden