Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bonden en NS bereiken 'redelijk' cao-resultaat, leden nu aan zet

Bonden en NS bereiken 'redelijk' cao-resultaat, leden nu aan zet

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV, VVMC en VHS hebben een onderhandelingsakkoord bereikt over een nieuwe cao voor personeel van de Nederlandse Spoorwegen (NS). FNV spreekt van een "redelijk" resultaat, dat nu zal worden voorgelegd aan de leden. Stemmen de vakbondsleden in, dan krijgen voltijdmedewerkers van het spoorbedrijf onder meer een loonsverhoging van minimaal 240 euro.

Het NS-personeel gaat er volgens de bonden gemiddeld genomen 6,6 procent op vooruit. Naast loonafspraken is er ook een resultaat bereikt voor andere arbeidsvoorwaarden of een verbetering daarvan. Bijvoorbeeld voor de reiskostenvergoeding, maaltijdvergoeding en een vrijstelling voor oudere werknemers voor nachtdiensten vanaf 2026.

FNV laat weten het te betreuren een "zeer belangrijk voorstel, namelijk de automatische prijscompensatie" niet te hebben binnengehaald. "Maar de verwachte inflatie voor 2024 hebben we met het loonresultaat wel weten te repareren", legt de bond in een verklaring uit.

Langer dan gepland

NS laat weten "blij" te zijn met het onderhandelingsresultaat. "Nu is het verder aan de leden", aldus de zegsvrouw van het spoorbedrijf.

De onderhandelingen voor de cao duurden langer dan gepland. Oorspronkelijk hadden deze medio december afgerond moeten worden, maar volgens FNV lagen beide partijen toen nog te ver uit elkaar. FNV-bestuurder Henri Janssen benadrukte destijds wel te "willen kijken wat mogelijk is om er zonder staking uit te komen".

Dreiging

Met het akkoord lijkt de dreiging van acties bij de NS nog niet helemaal verdwenen. Als een meerderheid van de vakbondsleden het onderhandelingsresultaat wegstemt, dan zal FNV een ultimatum naar NS sturen. "Indien de NS niet op ons ultimatum ingaat, kunnen daarna de stakingen starten", aldus de bond.

In september 2022 staakte NS-personeel nog wel voor hogere lonen. Reizigers in heel Nederland hadden hier last van. Uiteindelijk wist het personeel toen ruim 9 procent meer loon te bedingen tot eind 2023. De nieuwe cao geldt van 1 januari dit jaar tot 1 maart 2025.

Meer uit Financieel

Kleine koersuitslagen op aandelenbeurzen New York

NEW YORK (ANP) - De hoofdgraadmeters op de aandelenbeurzen in New York lieten donderdag aan het slot kleine koersuitslagen zien. De aandacht van beleggers op Wall Street ging opnieuw uit naar cijfers over de Amerikaanse banenmarkt. Verder waren er nog kwartaalresultaten van onder meer softwareconcern Salesforce en supermarktketen Kroger.

14 minuten geleden
Regering VS wil nog meer belangen in grondstoffenbedrijven

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering is van plan nog meer belangen te nemen in bedrijven die actief zijn met belangrijke grondstoffen om zo de afhankelijkheid van China bij die grondstoffen tegen te gaan. Het gaat bijvoorbeeld om zink, kobalt, nikkel, lithium en koper die van groot belang zijn voor de industrie en defensiesector.

2 uur geleden
Amsterdamse AEX sluit licht lager, Philips grootste daler

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een kleine min gesloten na de plus een dag eerder. Zorgtechnologieconcern Philips was de grootste daler bij de hoofdfondsen op het Damrak en zorgde voor koersdruk op de hoofdindex.

4 uur geleden
Albert Heijn berispt om vage duurzaamheidsclaims zuivelproducten

AMSTERDAM (ANP) - Albert Heijn heeft consumenten misleid met vage duurzaamheidsclaims op zuivelverpakkingen van zijn huismerk en moet ze aanpassen. Dat maakte de Reclame Code Commissie (RCC) donderdag bekend na een klacht van Wakker Dier.

4 uur geleden
Salesforce iets hoger op Wall Street na sterke vooruitzichten

NEW YORK (ANP) - Salesforce behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het softwareconcern boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Ook verhoogde het bedrijf de omzetverwachting voor het hele jaar. Het aandeel Salesforce, dat deel uitmaakt van de Dow-Jonesindex, steeg licht.

7 uur geleden
Schiphol halveert aantal grondafhandelaren in 2027

SCHIPHOL (ANP) - Het duurt tot 2027 voordat het aantal grondafhandelaren op Schiphol is teruggebracht naar drie, in plaats van de huidige zes. Dat maakte de luchthaven bekend bij het begin van de aanbesteding voor bedrijven die verantwoordelijk worden voor de bagageafhandeling en werkzaamheden rond vliegtuigen. Het is al jaren de wens van de politiek en Schiphol om het aantal afhandelaren te beperken.

8 uur geleden
ING: economie groeit door ondanks handelsstrijd en spaarwoede

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie groeit voorlopig door ondanks de handelsstrijd van Donald Trump en andere geopolitieke spanningen, voorspellen economen van ING. Voor 2026 voorzien zij daarbij een stevige koopkrachtstijging, al blijft de consument voorzichtig en wachten grote dossiers als het overvolle stroomnet en de stikstofproblematiek nog altijd op aanpak.

9 uur geleden