Bond tegen vloeken: meeste kinderboeken bevatten grove taal
VEENENDAAL (ANP) - De meeste kinderboeken van de laatste tijd, namelijk 64 procent, bevatten grof taalgebruik. Dat concludeert de Bond tegen Vloeken in haar jaarlijkse onderzoek. De bond pluisde 25 boeken uit.
De bond zag zowel scheld- als vloekwoorden. "Dit varieert van enkele scheldwoorden zoals sukkel en idioot tot (verbasterde) vloekwoorden als verdomme en jemig", legt ze uit. In 48 procent van de onderzochte boeken komen één of meerdere (verbasterde) vloeken voor. Dat is aanzienlijk meer dan in 2021, waarin dit in 23 procent van de boeken het geval was.
"Schelden en vloeken in een kinderboek is niet nodig. Het is ook heel goed mogelijk om een mooi en spannend kinderboek te schrijven zonder grof en beledigend taalgebruik te gebruiken. Op zo’n manier is een boek écht een voorbeeld voor onze kinderen", aldus Kees van Dijk, directeur van de Bond tegen Vloeken.
De nagezochte boeken werden ofwel bekroond met een griffel, een bekende onderscheiding, ofwel uitgekozen door de zogenoemde Kinderjury.
Meer uit Binnenland
ZAANDAM (ANP) - In een woning aan de Westzijde in Zaandam heeft een zeer grote brand gewoed. Het gaat om een kraakpand, aldus een woordvoerder van de veiligheidsregio. Iets voor 11.45 uur had de brandweer de brand onder controle.
13 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In Artis is op kerstavond een olifantje geboren. Het kalf, een bul, stond al binnen enkele minuten op vier poten en dronk al snel bij moeder. In de Amsterdamse dierentuin leven nu vijf Aziatische olifanten: matriarch van de kudde Thong Thai en haar vier nakomelingen.
17 minuten geledenWAGENINGEN (ANP) - De hazelaars staan dit jaar eerder in bloei dan ooit. Dat kan leiden tot hooikoortsklachten, meldt Nature Today. "Niet eerder stonden hazelaars zo vroeg zo uitgebreid te bloeien als dit jaar. En niet eerder telde het LUMC zoveel hazelaarpollen in december als dit jaar."
29 minuten geledenMAASDIJK (ANP) - Een automobilist is om het leven gekomen door een ongeval in Maasdijk, waarbij zijn auto in brand vloog. Het ongeluk gebeurde rond 4.30 uur op de Coldenhovelaan in de Zuid-Hollandse plaats, meldt de politie op X.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In meerdere plaatsen in het land kunnen mensen de schaatsen onderbinden. Zo hebben in De Lier (Zuid-Holland) en in Zeist (Utrecht) de vorst en het werk van vrijwilligers ervoor gezorgd dat schaatsers vanaf 8.30 uur over de baan kunnen rijden.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - NPO 3FM kijkt terug op een onvergetelijke editie van Serious Request. "De dj's, de ongelooflijke eindstand en de vele hartverwarmende reacties: ik ben behoorlijk sprakeloos", zegt zendermanager Menno de Boer. Met de inzamelingsactie werd een recordbedrag opgehaald van ruim 18,4 miljoen euro.
4 uur geledenZWARTSLUIS (ANP) - Door een ongeluk op de provinciale weg N331 in de Overijsselse plaats Zwartsluis is op kerstavond een persoon om het leven gekomen. Het gaat volgens de politie om een 40-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats.
9 uur geleden