Bond kondigt staking bij Amazon in Duitsland op Black Friday aan
BERLIJN (ANP) - Een grote vakbond heeft personeel van vijf Duitse distributiecentra van Amazon opgeroepen om te staken tijdens Black Friday. Die koopjesdag is voor webshops als Amazon vaak een van de drukste dagen van het jaar. Met de acties wil de vakbond zijn eisen voor meer vaste banen en een zekerder inkomen voor werknemers kracht bijzetten
Personeel in Amazon-vestigingen in Koblenz, Leipzig, Rheinberg, Dortmund en Bad Hersfeld leggen het werk neer, meldt vakbond Verdi. Dit doet de bond naar eigen zeggen "om te verduidelijken wie die omzet mogelijk maakt en wie nog altijd op het begin van salarisonderhandelingen wacht".
Verdi voert sinds 2013 actie bij Amazon om een collectieve arbeidsovereenkomst. Alleen zo'n door de werkgever erkend akkoord zou werknemers beschermen tegen willekeur. Nu vreest Verdi dat Amazon eerdere afspraken over loonsverhogingen en beter arbobeleid zonder problemen weer kan intrekken.
Andere landen
Amazon noemt de arbeidsvoorwaarden en lonen juist "excellent". "Het is niet voor niets dat de helft van onze collega's al meer dan vijf jaar bij ons werken", stelt een woordvoerder van het bedrijf.
Ook in andere landen voert personeel van het Amerikaanse techbedrijf acties. Zo heeft de vakbond Teamsters een staking aangekondigd in Palmdale in Californië. In Noord-Italië valt een werkonderbreking bij Amazon in de provincie Piacenza samen met een algehele staking in de noordelijke regio's.
Nederland
In een aantal andere landen, waaronder Nederland, staan protesten tegen Amazon op de planning. Ze staan aangekondigd op de website Make Amazon Pay Day, die is opgezet door vakbonden en mensenrechten- en milieuorganisaties uit ruim twintig landen.
Black Friday is een uit de Verenigde Staten overgewaaid fenomeen en slaat op de dag na de feestdag Thanksgiving. Veel winkeliers stunten dan met hun prijzen om nog zoveel mogelijk te verdienen.
Meer uit Financieel
ROME (ANP) - Italië verlaagt tijdelijk de accijnzen op benzine en diesel vanwege de sterk opgelopen olieprijzen. Het maakt tanken 25 cent per liter goedkoper, kondigde de Italiaanse premier Giorgia Meloni aan.
16 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen begonnen donderdag in het rood na de aanval van Iran op gasinstallaties in Qatar. Daardoor schoten de olie- en gasprijzen omhoog, wat de inflatievrees bij beleggers aanwakkerde. Mede door de escalatie van de oorlog tussen de VS en Israël tegen Iran vrezen beurshandelaren dat het conflict langdurig zal aanhouden.
20 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is donderdagochtend zeer sterk gestegen door de aanvallen op gasinstallaties in het Midden-Oosten. Op de Amsterdamse gasbeurs, de maatstaf voor de Europese prijzen, schoot de prijs met wel 35 procent omhoog.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De olieprijzen zijn verder opgelopen na aanvallen op belangrijke energie-installaties in het Midden-Oosten. Raketten troffen onder andere de belangrijkste gasproductielocatie van Qatar. Aan de pomp in Nederland liepen de adviesprijzen voor benzine en diesel verder op.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenbeurzen gingen donderdag stevig omlaag na aanvallen door Iran op belangrijke gasinstallaties in Qatar. Hierdoor gingen de olieprijzen weer hard omhoog. Beleggers vrezen dat een escalerende oorlog in het Midden-Oosten de inflatiedruk verder zal verhogen. Ook werd de stemming in Azië gedrukt door zware verliezen op Wall Street woensdag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De werkloosheid in Nederland is in februari, na vijf maanden onveranderd te zijn gebleven, licht gestegen tot 4,1 procent. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In september, oktober, november, december en januari zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. De werkloosheid zit hiermee op het hoogste niveau in vier jaar.
2 uur geledenROME (ANP/RTR) - Italië heeft woensdag de accijns op brandstoffen verlaagd om huishoudens en bedrijven tegemoet te komen, nu de energiekosten flink stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. "We verlagen de brandstofprijs met 25 cent per liter, voor iedereen", heeft premier Giorgia Meloni aangekondigd.
11 uur geleden