Bonaire in de ban van een krokodil
KRALENDIJK (ANP) - Op Bonaire is dinsdag een krokodil gespot. De gezaghebber van Bonaire, John Soliano, heeft woensdagochtend een persconferentie gegeven over het ongeveer 4 meter lange reptiel dat in zee rond het eiland is gesignaleerd. Krokodillen komen normaal niet voor op Bonaire. Een korte video van het dier is op het eiland viraal gegaan.
Soliano heeft de baai van Sorobon afgesloten en vraagt iedereen uit de buurt van dat gebied te blijven. De autoriteiten werken nu samen om de krokodil te vangen. Er zijn drones ingezet en een expert van Diergaarde Blijdorp is betrokken bij de zoektocht. Deze deskundige woont en werkt op Bonaire aan het project RoffaReefs van Blijdorp.
Doel is het reptiel levend te vangen, aldus Soliano. Natuurorganisatie Stinapa laat weten dat het vangen van de krokodil de hoogste prioriteit heeft, daarna wordt gekeken wat er met het dier zal worden gedaan. Het zou gaan om een Orinoco- of Amerikaanse krokodil.
Een woordvoerder van de Rotterdamse diergaarde zegt dat er mogelijk meer dan één krokodil rondzwemt. Zijn collega op Bonaire gaat in de nacht van woensdag op donderdag (Nederlandse tijd) in de baai "eye shinen": met een lamp op het hoofd in het water schijnen totdat "de oogjes oplichten", zegt hij. Worden er krokodillen gevonden, dan worden die "gelassood". De woordvoerder vermoedt dat de krokodillen afkomstig zijn uit Venezuela. "Dat is maar 50 kilometer verderop en het water was rustig, dus misschien zijn ze overgezwommen."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Mensen hebben in de afgelopen week iets meer dan 1600 kilo vuurwerk ingeleverd. Dat kon bij speciale inzamelpunten van de overheid. Volgens cijfers van het ministerie van Justitie en Veiligheid kwam 528 kilo binnen in Zwolle, 342,1 kilo in Amsterdam, 254 kilo in Haarlem en 179,5 kilo in Leiden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er komen geen nieuwe herstelbetalingen naar aanleiding van het onderzoek naar de koloniale rol van de Oranjes, zei premier Rob Jetten in zijn wekelijkse persconferentie. Volgens de minister-president loopt er al een meerjarenprogramma sinds de excuses voor het slavernijverleden.
4 uur geledenSANAA (ANP/RTR) - Een recordaantal Jemenieten in door de regering gecontroleerde gebieden kon dit jaar niet zijn voedselbehoefte vervullen, volgens het Wereldvoedselprogramma. Dit volgt op het oplaaien van het geweld tussen Saudi-Arabië en de door Iran gesteunde Houthi's.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het optreden van koning Willem-Alexander is een voorbeeld voor andere koningshuizen wereldwijd hoe om te gaan met de rol die ze in het koloniale verleden hebben gespeeld. Dat zegt Rabin Baldewsingh, de Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme (NCDR) tegen het ANP. "Door dit onderzoek heeft de koning laten zien dat Nederland een voorbeeld is van hoe je het koloniale verleden onder ogen komt. Het erkennen en herkennen is cruciaal voor hoe we daarmee omgaan. Hij maakt mijn werk makkelijker."
6 uur geledenLEIDEN (ANP) - Koningin Beatrix wilde dat het Nationaal Slavernijmonument in Amsterdam alleen het einde van de slavernij zou herdenken, niet de slachtoffers ervan. Dat schrijft historicus Gert Oostindie in het boek Van Willem de Zwijger tot Willem-Alexander. Hij kreeg daarvoor inzage in het Geheim Archief van het Kabinet van de Koning, waarin ook persoonlijke notities van Beatrix worden bewaard.
7 uur geledenLEIDEN (ANP) - Niet alleen het Nederlandse koningshuis, maar ook alle andere Europese vorstenhuizen hebben een geschiedenis met een koloniaal verleden en slavernij. De motieven waren "in grote lijnen" dezelfde als die van de Oranjes, staat in het onderzoek naar de rol van het koningshuis in het koloniale verleden.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De erkenning van het Nederlandse slavernijverleden moet volgens het Nationaal Instituut Nederlands Slavernijverleden en Erfenis (NiNsee) het begin zijn van een volgende fase. "Onderzoek krijgt maatschappelijke betekenis wanneer nieuwe historische inzichten bijdragen aan bewustwording", zegt directeur Bianca Groen Gallant. Het NiNsee wil met het Koninklijk Huis en andere betrokkenen in gesprek over de betekenis van de onderzoeksresultaten en mogelijke vervolgstappen.
7 uur geleden