Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bolsonaro riskeert politieke ban in proces over stemfraude

Bolsonaro riskeert politieke ban in proces over stemfraude

BRASILIA (ANP/AFP) - De rechtszaak tegen de Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro (68) over machtsmisbruik en het misbruiken van de publieke omroep gaat van start. Als hij verliest, kan hij jarenlang uitgesloten worden van verkiezingsdeelname. De conservatieve en rechts-radicale Bolsonaro is uit zijn zelfverkozen ballingschap in Florida teruggekeerd om een politieke comeback te maken en in 2026 weer mee te doen aan de presidentsverkiezingen.

Hij verloor de verkiezingen in oktober vorig jaar op het nippertje en week eind december naar de VS uit. De zaak is voor het hoge verkiezingstribunaal en draait om een rechtstreeks uitgezonden bijeenkomst van Bolsonaro tijdens de verkiezingscampagne van 2022. Op de bijeenkomst met buitenlandse diplomaten in het presidentieel paleis zette Bolsonaro uiteen dat volgens hem er van alles mis is met het kiesstelsel en met de stemmachines. Het stelsel deugt niet maar kan op tijd worden hersteld met behulp van de strijdkrachten, zei Bolsonaro circa drie maanden voor de stembusgang.

De uitspraken hebben aanklagers, maar ook verantwoordelijken voor het kiesstelsel, woedend gemaakt. Bolsonaro zou met de bijeenkomst de omroep hebben misbruikt en zijn uitspraken zouden op niets zijn gebaseerd. Het is volgens waarnemers niet waarschijnlijk dat het hoge verkiezingstribunaal van zeven magistraten de voormalige president in het gelijk stelt. Hij gaat dan volgens zijn advocaten in hoger beroep.

Meer uit Buitenland

Poetin en Macron hebben na jaren weer met elkaar gebeld

MOSKOU/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron hebben voor het eerst in jaren weer met elkaar gebeld. De laatste keer dat ze met elkaar spraken was in september 2022, ruim een halfjaar nadat Rusland aan een grootschalig offensief in Oekraïne was begonnen.

42 minuten geleden
Russische oud-onderminister Defensie veroordeeld voor corruptie

MOSKOU (ANP/AFP) - Een Russische rechter heeft de voormalige onderminister van Defensie Timoer Ivanov veroordeeld tot dertien jaar opsluiting in een strafkolonie vanwege corruptie. Het is de zwaarste straf die tot dusver is opgelegd in een serie fraudezaken tegen hoge defensieambtenaren.

58 minuten geleden
Trump wint slag om belastingverlaging en hogere staatsschuld

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Republikeinse meerderheid in de Senaat van het Amerikaanse parlement heeft na een marathonzitting ingestemd met de belangrijkste uitgavenwet van de Republikeinse president Donald Trump. De Democraten uitten felle kritiek op de bezuinigingen op sociale welzijnsprogramma's en omdat de staatsschuld gigantisch stijgt.

1 uur geleden
Rock Werchter neemt maatregelen voor verwachte hitte

WERCHTER (ANP) - Het Belgische festival Rock Werchter neemt maatregelen in verband met de verwachte hitte op woensdag. Het muziekfestival begint donderdag, maar de camping gaat al op woensdag open. Ook in België worden temperaturen ruim boven de 30 graden verwacht en daarom verloopt de check-in anders dan voorgaande jaren, laat het festival weten.

2 uur geleden
Trump zinspeelt op deportatie Tesla-baas Musk

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zinspeelt op de deportatie van Tesla-baas Elon Musk, die in Zuid-Afrika is geboren. Het is de jongste escalatie in het conflict tussen de voormalige bondgenoten.

3 uur geleden
Recordaantal migranten steekt Kanaal over in eerste helft 2025

LONDEN (ANP/AFP) - Bijna 20.000 migranten zijn de afgelopen zes maanden in kleine bootjes het Kanaal overgestoken naar het Verenigd Koninkrijk. Dat is een record voor de eerste helft van een jaar.

3 uur geleden
Hulporganisaties eisen einde aan Israëlisch hulpsysteem in Gaza

DEN HAAG (ANP) - Ruim 170 internationale hulporganisaties roepen gezamenlijk op om een einde te maken aan "het dodelijke Israëlische distributieprogramma" voor hulpgoederen. Ze doelen onder meer op de omstreden Gaza Humanitarian Foundation (GHF). De hulp die Israël nog toelaat zijn plaatsen geworden van "terugkerende slachtpartijen die het internationaal humanitair recht met voeten treden". Volgens Save the Children is Gaza "de dodelijkste plek op aarde voor een kind".

3 uur geleden