Bolsonaro noemt toprechter 'hoerenzoon'
BRASILIA (ANP) - De Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft vrijdag de hoogste rechter van het Braziliaanse Hooggerechtshof, Luis Roberto Barroso, een 'hoerenzoon' genoemd. Dat deed de rechts-populistische president In een toespraak tot supporters in Zuid-Brazilië die live werd uitgezonden op Bolsonaro's Facebook-pagina. De post werd later verwijderd, maar er worden nog steeds kopieën gedeeld op sociale media.
Bolsonaro beweert al weken dat het kiessysteem van zijn land kwetsbaar is voor fraude. Hij heeft het vooral voorzien op de elektronische stembewijzen ('urnen') die in Brazilië worden gebruikt om een stem te registreren. Die zouden volgens hem eventuele hertellingen ontvankelijk maken voor fraude en daarom moeten worden vervangen door papieren stembewijzen.
Het Braziliaanse Hooggerechtshof maakte woensdag bekend een onderzoek in te stellen naar Bolsonaro vanwege dergelijke uitspraken. Het Hof doet al geruime tijd onderzoek naar de vraag of de Braziliaanse regering nepnieuws verspreidt. Het onderzoek naar de president past daarin.
De president zal zich tijdens de verkiezingen van 2022 naar verwachting verkiesbaar stellen voor een tweede termijn. Hij heeft herhaaldelijk beweerd dat het elektronische stemsysteem dat Brazilië gebruikt gevoelig is voor fraude. Volgens critici zijn zijn uitspraken bedoeld om twijfel te creëren bij de bevolking, zodat het makkelijker wordt voor Bolsonaro om zich niet neer te leggen bij een eventuele verkiezingsnederlaag.
Het hoogste verkiezingstribunaal (TSE) van Brazilië maakte maandag bekend dat het ook onderzoek gaat doen naar Bolsonaro vanwege de uitspraken.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Door Israëlische aanvallen op de Gazastrook zijn dinsdag zeker vier mensen gedood, onder wie drie kinderen, melden gezondheidsfunctionarissen.
7 minuten geledenWICKLOW (ANP) - Het belangrijkste probleem voor Oekraïne is het tekort aan luchtverdediging, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bij aankomst in het Ierse Wicklow. Oekraïne moet zo snel mogelijk extra onderscheppingsraketten tot zijn beschikking krijgen, zei ze.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - In Oekraïne zijn door Russische aanvallen met drones en raketten veel doden en gewonden gevallen. Het voornaamste doelwit was hoofdstad Kyiv en de omliggende regio. Het is de zesde dag op rij waarop Rusland aanvallen op de Oekraïense hoofdstad uitvoert.
3 uur geledenKATHMANDU/LHASA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental van de overstromingen in Nepal en Tibet is opgelopen tot boven de duizend. De Nepalese rampendienst meldde dinsdag dat in het land 987 doden zijn gevallen. Eerder werd bekend dat aan de Chinese kant van de grens, in Tibet, zeker zestien mensen om het leven waren gekomen.
4 uur geledenGRAND CANYON (ANP/AFP) - Na de plotselinge overstromingen die afgelopen weekend twee levens eisten in de Grand Canyon, de beroemdste toeristische trekpleister in de Amerikaanse staat Arizona, wordt nog een persoon vermist. In een eerdere balans was nog sprake van vijftien vermisten.
5 uur geledenKYIV (ANP) - Bij een "enorme" Russische aanval met raketten en drones op Kyiv en de omliggende regio zijn zeker vier mensen om het leven gekomen en meer dan twaalf anderen gewond geraakt, meldden Oekraïense functionarissen.
7 uur geledenPORTSMOUTH (ANP) - Een tanker heeft bij de Britse scheepvaartmonitor UKMTO gemeld dat hij geraakt is door drie projectielen tijdens het uitvaren van de Straat van Hormuz, een belangrijke doorgang voor het transport van olie, gas en meststoffen. De beschietingen gebeurden op ongeveer 30 kilometer ten oosten van de Omaanse stad Khasab, aldus de UKMTO.
7 uur geleden