Bolsonaro noemt toprechter 'hoerenzoon'
BRASILIA (ANP) - De Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft vrijdag de hoogste rechter van het Braziliaanse Hooggerechtshof, Luis Roberto Barroso, een 'hoerenzoon' genoemd. Dat deed de rechts-populistische president In een toespraak tot supporters in Zuid-Brazilië die live werd uitgezonden op Bolsonaro's Facebook-pagina. De post werd later verwijderd, maar er worden nog steeds kopieën gedeeld op sociale media.
Bolsonaro beweert al weken dat het kiessysteem van zijn land kwetsbaar is voor fraude. Hij heeft het vooral voorzien op de elektronische stembewijzen ('urnen') die in Brazilië worden gebruikt om een stem te registreren. Die zouden volgens hem eventuele hertellingen ontvankelijk maken voor fraude en daarom moeten worden vervangen door papieren stembewijzen.
Het Braziliaanse Hooggerechtshof maakte woensdag bekend een onderzoek in te stellen naar Bolsonaro vanwege dergelijke uitspraken. Het Hof doet al geruime tijd onderzoek naar de vraag of de Braziliaanse regering nepnieuws verspreidt. Het onderzoek naar de president past daarin.
De president zal zich tijdens de verkiezingen van 2022 naar verwachting verkiesbaar stellen voor een tweede termijn. Hij heeft herhaaldelijk beweerd dat het elektronische stemsysteem dat Brazilië gebruikt gevoelig is voor fraude. Volgens critici zijn zijn uitspraken bedoeld om twijfel te creëren bij de bevolking, zodat het makkelijker wordt voor Bolsonaro om zich niet neer te leggen bij een eventuele verkiezingsnederlaag.
Het hoogste verkiezingstribunaal (TSE) van Brazilië maakte maandag bekend dat het ook onderzoek gaat doen naar Bolsonaro vanwege de uitspraken.
Meer uit Buitenland
CALGARY (ANP/AFP/RTR) - Canada heeft honderden miljoenen Canadese dollars aan steun toegezegd voor de Oekraïense luchtverdediging en energie-infrastructuur. Dat kondigde de Canadese premier Mark Carney aan tijdens een bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky aan Canada.
46 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering zegt bijna 1 miljoen burgers geld terug te geven dat ze te veel zouden hebben betaald aan hun zorgverzekering, beter bekend als Obamacare. Ze krijgen per persoon 500 dollar (430 euro) terug, aldus het Witte Huis.
4 uur geledenQINGDAO (ANP/AFP) - Het dodental na een brand op een vrachtschip in China is opgelopen naar 25, melden staatsmedia. Eerder werd bekend dat er vijf gewonden waren.
6 uur geledenBERLIJN (ANP) - Ook als radicaal-rechts in belangrijke NAVO-landen als Frankrijk aan de macht komt zal er voor Rusland en Oekraïne weinig veranderen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. De steun voor Oekraïne en de herbewapening van Europa zullen volgens hem doorgaan.
7 uur geledenQINGDAO (ANP/AFP) - Door een grote brand op een vrachtschip in China zijn zeker twintig doden gevallen, melden Chinese staatsmedia. De boot lag voor onderhoud aangemeerd in de oostelijke havenstad Qingdao.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het aantal asielaanvragen in de EU en niet-lidstaten Noorwegen en Zwitserland lag in het eerste halfjaar van 2026 op het laagste punt in vijf jaar voor die periode. Dat meldt het EU-asielagentschap EUAA. In het eerste halfjaar lag het aantal in de zogenoemde EU+ met circa 332.000 asielaanvragen 17 procent lager dan in dezelfde periode in 2025.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de ambitie uitgesproken dat Europa binnen een decennium in staat is bemande ruimtereizen uit te voeren. Dat deed hij tijdens een internationale ruimteconferentie in Parijs, waar hij Europa opriep die droom te helpen verwezenlijken. "Ons Europese ruimteprogramma blijft fragiel, we moeten ons daarom meer inspannen", aldus Macron in Parijs.
9 uur geleden