Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bolsonaro noemt toprechter 'hoerenzoon'

Bolsonaro noemt toprechter 'hoerenzoon'

BRASILIA (ANP) - De Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft vrijdag de hoogste rechter van het Braziliaanse Hooggerechtshof, Luis Roberto Barroso, een 'hoerenzoon' genoemd. Dat deed de rechts-populistische president In een toespraak tot supporters in Zuid-Brazilië die live werd uitgezonden op Bolsonaro's Facebook-pagina. De post werd later verwijderd, maar er worden nog steeds kopieën gedeeld op sociale media.

Bolsonaro beweert al weken dat het kiessysteem van zijn land kwetsbaar is voor fraude. Hij heeft het vooral voorzien op de elektronische stembewijzen ('urnen') die in Brazilië worden gebruikt om een stem te registreren. Die zouden volgens hem eventuele hertellingen ontvankelijk maken voor fraude en daarom moeten worden vervangen door papieren stembewijzen.

Het Braziliaanse Hooggerechtshof maakte woensdag bekend een onderzoek in te stellen naar Bolsonaro vanwege dergelijke uitspraken. Het Hof doet al geruime tijd onderzoek naar de vraag of de Braziliaanse regering nepnieuws verspreidt. Het onderzoek naar de president past daarin.

De president zal zich tijdens de verkiezingen van 2022 naar verwachting verkiesbaar stellen voor een tweede termijn. Hij heeft herhaaldelijk beweerd dat het elektronische stemsysteem dat Brazilië gebruikt gevoelig is voor fraude. Volgens critici zijn zijn uitspraken bedoeld om twijfel te creëren bij de bevolking, zodat het makkelijker wordt voor Bolsonaro om zich niet neer te leggen bij een eventuele verkiezingsnederlaag.

Het hoogste verkiezingstribunaal (TSE) van Brazilië maakte maandag bekend dat het ook onderzoek gaat doen naar Bolsonaro vanwege de uitspraken.

Meer uit Buitenland

Oppositieleider María Corina Machado aangekomen in Venezuela

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is aangekomen in Venezuela. "Ik ben hier, bij jullie", schrijft de Nobelprijswinnares op X. Ze probeerde de afgelopen maanden vaker om terug te keren, maar volgens internationale media blokkeerden de Verenigde Staten dat.

10 minuten geleden
Lula en Bolsonaro doen bij stemlokalen laatste oproep aan kiezers

BRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse presidentskandidaten Luiz Inácio 'Lula' da Silva en Flávio Bolsonaro hebben bij het uitbrengen van hun stem nog een keer een oproep gedaan aan de kiezers om op hen te stemmen. Beiden waarschuwden voor de gevolgen als de ander zondag de verkiezingen zou winnen.

1 uur geleden
Hoge opkomst bij vervroegde verkiezingen in Servië

BELGRADO (ANP/AFP) - Bij de vervroegde parlementsverkiezingen in Servië had om 13.00 uur al zo'n 35 procent van de kiezers gestemd. Dat was bij de verkiezingen in 2023 op hetzelfde tijdstip circa 21 procent. Er wordt deze zondag een hoge opkomst verwacht.

2 uur geleden
Minister: Markle mogelijk zedendelinquent van ergste soort

MANILLA (ANP) - Alles wijst er op dit moment op dat Thomas Markle, de vader van Meghan, mogelijk "een zedendelinquent van de ergste soort" is. Dat zegt Jonvic Remulla, de Filipijnse minister van Binnenlandse Zaken, tegen de Britse krant The Guardian. Volgens hem zal een volledig forensisch onderzoek "uitsluitsel geven".

3 uur geleden
Liechtensteiners protesteren tegen abortusveto erfprins Alois

VADUZ (ANP) - In Liechtenstein is gedemonstreerd tegen het besluit van erfprins Alois om de versoepeling van de abortuswetgeving tegen te houden. Zo'n 250 mensen marcheerden naar het kasteel van Vaduz, de residentie van het Liechtensteinse vorstenhuis.

3 uur geleden
Ruim 1300 arrestaties bij Franse betogingen, 53 agenten gewond

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft tijdens de demonstraties van zaterdag 1314 mensen aangehouden, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daarnaast raakten 53 agenten gewond bij confrontaties en werden 24 winkels geplunderd.

5 uur geleden
Hechtenis van verdachte schietpartij bij Parijs opgeheven

TRAPPES (ANP/AFP) - De hechtenis van de verdachte van een schietpartij bij Parijs is om psychiatrische redenen opgeheven, meldt de antiterrorismeafdeling van het Franse OM. Er vindt nu psychiatrisch onderzoek plaats. Door het geweld van vrijdag viel een dode en raakten vijf mensen gewond.

5 uur geleden