Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bolsonaro moet snel getuigen over bestorming overheidsgebouwen

Bolsonaro moet snel getuigen over bestorming overheidsgebouwen

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro moet binnen tien dagen een getuigenis afleggen over de bestorming van overheidsgebouwen door zijn aanhangers op 8 januari. Het Hooggerechtshof van het Zuid-Amerikaanse land heeft op verzoek van aanklagers bepaald dat hij zich op korte termijn moet melden bij de nationale politie.

Aanhangers van de uiterst rechtse Bolsonaro plunderden het parlement, het presidentieel paleis en het Hooggerechtshof nadat Bolosonaro de verkiezingen nipt had verloren van zijn linkse opponent Luiz Inácio Lula da Silva. Opperrechter Alexandre de Moraes ziet de getuigenis als "een onmisbare maatregel voor de volledige opheldering van de onderzochte feiten".

Bolsonaro ontkende eerder dat hij iets te maken had met de ongeregeldheden en veroordeelde ze. President Lula heeft zijn voorganger ervan beschuldigd supporters in toespraken te hebben aangemoedigd.

De 68-jarige Bolsonaro verbleef drie maanden in de Verenigde Staten na zijn nederlaag. Hij moet zich nu verantwoorden in onderzoeken naar zijn aanvallen op het Braziliaanse stemsysteem en zijn rol rond de bestorming. Ook na zijn nederlaag heeft hij de uitslag van de verkiezingen in twijfel getrokken, net als zijn Amerikaanse geestverwant Donald Trump met bewijsarme fraudebeschuldigingen.

Meer uit Buitenland

Paus uit kritiek op Europese herbewapening

ROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.

39 minuten geleden
Deense koningin Margrethe in ziekenhuis met pijn op borst

KOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.

41 minuten geleden
Britse minister stapt op: vertrouwen in Starmer verloren

LONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.

1 uur geleden
Abbas belooft op partijcongres nieuwe verkiezingen

RAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.

1 uur geleden
Trump en Xi spreken bij staatsbanket van hoop op goede contacten

BEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.

2 uur geleden
Letse premier stapt op na crisis rond Oekraïense drones

RIGA (ANP/DPA/RTR) - De Letse minister-president Evika Siliņa treedt terug. In het land brak een politieke crisis uit nadat vorige week twee Oekraïense drones vanuit het Russische luchtruim Letland waren binnengevlogen.

3 uur geleden
Dodental Kyiv loopt op na massale Russische aanvallen

KYIV (ANP/RTR) - Het dodental in Kyiv is verder opgelopen na massale Russische aanvallen. Functionarissen melden zeker drie doden en meer dan veertig gewonden. Mogelijk liggen er nog slachtoffers onder het puin van beschadigde gebouwen.

4 uur geleden