Bolsonaro dreigt met afgelasten verkiezingen '22 om stembiljetten
BRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft vrijdag het houden van de presidentsverkiezingen in 2022, waarbij hij hoopt te worden herkozen, in twijfel getrokken. Deze zouden worden afgelast als papieren stembiljetten niet zijn toegestaan. Die uitspraak leverde hem onmiddellijk een stroom van kritiek op uit het parlement.
"Ik ben niet bang voor verkiezingen. Ik zal de presidentiële sjerp geven aan degene die wint na een controleerbare en betrouwbare stemming," vertelde Bolsonaro aan zijn aanhangers in Brasilia.
Bolsonaro dringt er bij het Congres op aan om papieren stembiljetten toe te staan, naast stemcomputers die al sinds 1996 worden gebruikt. "Met het huidige kiesstelsel lopen we het risico dat er volgend jaar geen verkiezingen zijn. Uw toekomst staat op het spel", zei hij.
Populariteit op dieptepunt
De vanwege zijn lankmoedige corona-aanpak fel bekritiseerde president noemde de voorzitter van het Electorale Hof Luis Roberto Barroso een "dwaas" omdat hij weigerde zijn verzoek in te willigen. Bolsonaro had donderdag al voor controverse gezorgd toen hij zei: "Of we houden eerlijke verkiezingen in Brazilië, of er zullen geen verkiezingen zijn."
Barroso, die ook een van de elf rechters van het Hooggerechtshof is, noemde de verklaringen op vrijdag "betreurenswaardig" en waarschuwde dat elke poging om te voorkomen dat de verkiezingen op de geplande data worden gehouden een schending van de grondwet zou betekenen.
Uit een opiniepeiling donderdag bleek dat de populariteit van Bolsonaro op een dieptepunt staat. Nog maar 49 procent van de Brazilianen steunt zijn beleid. Dat is 6 procent lager dan een maand eerder. In de verkiezingspeilingen ligt de radicaal rechtse president gemiddeld 23 procent achter op de linkse oud-president Lula da Silva.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP) - Een lading graan die vermoedelijk afkomstig is uit bezet Oekraïens gebied wordt niet gelost in Israël. The Jerusalem Post bericht dat een organisatie van Israëlische graanimporteurs dat meldt. The Times of Israel brengt hetzelfde nieuws op gezag van een anonieme bron bij de Israëlische overheid. De Oekraïense buitenlandminister Andri Sybiha noemt de weigering op X een "welkome ontwikkeling".
29 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense topgeneraal Oleksandr Syrsky heeft opdracht gegeven om vooruitgeschoven soldaten aan het front nog hooguit twee maanden achter elkaar op hun post te laten. Hij probeert daarmee een antwoord te bieden op zorgen over het welzijn van de militairen, die soms maandenlang onafgebroken onder vuur liggen in de oorlog met Rusland.
1 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Een vrouw heeft in Thailand geprobeerd met dertig schildpadden onder haar kleding een vlucht naar Taiwan te pakken. Ze werd op een luchthaven opgepakt, nadat de autoriteiten hadden geconstateerd dat de 19-jarige Taiwanese vreemd bewoog. Ze bleek de dieren in stoffen zakken met tape aan haar lichaam te hebben geplakt.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil graag meer weten over het Russische voorstel om een tijdelijke wapenstilstand af te kondigen. Het Kremlin zei zo'n bestand te overwegen. De Amerikaanse president Donald Trump heeft daar naar eigen zeggen ook over gebeld met Vladimir Poetin.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering gaat 25 miljoen pond (bijna 28,9 miljoen euro) extra uitgeven aan de veiligheid van de Joodse gemeenschap. De aankondiging volgt een dag na een steekpartij in Londen met twee Joodse slachtoffers, die beiden met steekwonden naar het ziekenhuis moesten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische regering wil zeven kernreactoren overnemen van energiebedrijf Engie. Er wordt momenteel onderhandeld met het Franse bedrijf over een volledige overname van de kernreactoren in Doel (Oost-Vlaanderen) en Tihange (Luik), schrijft premier Bart De Wever op X.
1 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - De beroemde DNA-onderzoeker J. Craig Venter is op 79-jarige leeftijd overleden, heeft het J. Craig Venter Institute (JCVI) bekendgemaakt. Hij leed aan kanker en was onlangs opgenomen in het ziekenhuis vanwege bijwerkingen van zijn behandeling. Hij is vooral bekend omdat hij een van de eersten was die het menselijke DNA in kaart heeft gebracht.
3 uur geleden