Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bolsonaro dreigt met afgelasten verkiezingen '22 om stembiljetten

Bolsonaro dreigt met afgelasten verkiezingen '22 om stembiljetten

BRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft vrijdag het houden van de presidentsverkiezingen in 2022, waarbij hij hoopt te worden herkozen, in twijfel getrokken. Deze zouden worden afgelast als papieren stembiljetten niet zijn toegestaan. Die uitspraak leverde hem onmiddellijk een stroom van kritiek op uit het parlement.

"Ik ben niet bang voor verkiezingen. Ik zal de presidentiële sjerp geven aan degene die wint na een controleerbare en betrouwbare stemming," vertelde Bolsonaro aan zijn aanhangers in Brasilia.

Bolsonaro dringt er bij het Congres op aan om papieren stembiljetten toe te staan, naast stemcomputers die al sinds 1996 worden gebruikt. "Met het huidige kiesstelsel lopen we het risico dat er volgend jaar geen verkiezingen zijn. Uw toekomst staat op het spel", zei hij.

Populariteit op dieptepunt

De vanwege zijn lankmoedige corona-aanpak fel bekritiseerde president noemde de voorzitter van het Electorale Hof Luis Roberto Barroso een "dwaas" omdat hij weigerde zijn verzoek in te willigen. Bolsonaro had donderdag al voor controverse gezorgd toen hij zei: "Of we houden eerlijke verkiezingen in Brazilië, of er zullen geen verkiezingen zijn."

Barroso, die ook een van de elf rechters van het Hooggerechtshof is, noemde de verklaringen op vrijdag "betreurenswaardig" en waarschuwde dat elke poging om te voorkomen dat de verkiezingen op de geplande data worden gehouden een schending van de grondwet zou betekenen.

Uit een opiniepeiling donderdag bleek dat de populariteit van Bolsonaro op een dieptepunt staat. Nog maar 49 procent van de Brazilianen steunt zijn beleid. Dat is 6 procent lager dan een maand eerder. In de verkiezingspeilingen ligt de radicaal rechtse president gemiddeld 23 procent achter op de linkse oud-president Lula da Silva.

Meer uit Buitenland

EU-buitenlandchef Kallas: VS moeten kritiek niet op EU richten

BRUSSEL (ANP) - De kritiek van de VS dat de vrijheid in Europa in gevaar is, is volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas aan het verkeerde adres gericht. De Verenigde Staten zouden dergelijke kritiek beter aan Rusland kunnen richten, zei ze op een bijeenkomst over buitenlands beleid in het Europees Parlement.

31 minuten geleden
Enkele tientallen gewonden door beving voor oostkust Japan

AOMORI (ANP/AFP) - Het aantal gewonden door de zware beving die maandag plaatsvond nabij Japan, is opgelopen tot zeker vijftig. Dat meldt het Japanse persbureau Kyodo. Ook raakten wegen beschadigd en kwamen enkele duizenden mensen tijdelijk zonder stroom te zitten. De tsunamiwaarschuwing die vrijwel direct na de beving werd uitgevaardigd, is inmiddels ingetrokken.

39 minuten geleden
Paus zegt Zelensky dat hij hoopt op duurzame vrede in Oekraïne

ROME/VATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV hoopt dat de gesprekken over een einde aan de oorlog in Oekraïne leiden tot een duurzame vrede. Dat heeft hij volgens het Vaticaan tegen president Volodymyr Zelensky gezegd tijdens een audiëntie in de residentie van de paus, Castel Gandolfo. Zelensky is in Rome als onderdeel van een reeks gesprekken in Europa.

57 minuten geleden
Groot Russisch militair transportvliegtuig neergestort

IVANOVO (ANP/RTR/AFP) - Ten noordoosten van Moskou, in de provincie Ivanovo, is een groot Russisch militair transportvliegtuig neergestort, meldt de Russische staatszender Vesti. Alle zeven inzittenden zouden bij de crash zijn omgekomen. Volgens het Russische ministerie van Defensie is onderzoek ingesteld naar het incident. Het vliegtuig was kort ervoor gerepareerd en voerde een testvlucht uit. Het zou zijn neergekomen in onbewoond gebied, aldus het ministerie in een verklaring.

1 uur geleden
ICC veroordeelt Soedanese militiechef tot 20 jaar gevangenisstraf

DEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Het Internationaal Strafhof in Den Haag (ICC) heeft de Soedanese militieleider Ali Muhammad Ali Abd-Al-Rahman veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Hij was eerder al schuldig bevonden aan 27 misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden. Het ging onder meer om moord, verkrachting en marteling.

2 uur geleden
Doden door brand in kantoorgebouw in centrum Jakarta

JAKARTA (ANP/AFP) - Bij een brand in een kantoorgebouw in Jakarta zijn zeker twintig personen omgekomen. Dat bevestigt de Indonesische politie na berichtgeving van lokale media. Het vuur is volgens Kompas TV inmiddels geblust. Op beelden van die nieuwszender is te zien hoe tientallen brandweerlieden bezig zijn met het in veiligheid brengen van mensen die nog binnen zijn. De geborgen lichamen zijn naar een politiebureau gebracht voor identificatie.

2 uur geleden
Milieurapport VN: verduurzaming redt levens én de wereldeconomie

NAIROBI (ANP) - Een gezonde en duurzame planeet kan niet alleen miljoenen mensenlevens verlengen en een einde maken aan honger, maar op termijn ook de wereldeconomie biljoenen dollars per jaar opleveren. Tot die conclusie komen 287 wetenschappers uit 82 landen in het zogenoemde Global Environmental Outlook van VN-milieuorganisatie UNEP. Het is het meest uitgebreide rapport dat het agentschap ooit produceerde.

2 uur geleden