Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bolsonaro dreigt met afgelasten verkiezingen '22 om stembiljetten

Bolsonaro dreigt met afgelasten verkiezingen '22 om stembiljetten

BRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft vrijdag het houden van de presidentsverkiezingen in 2022, waarbij hij hoopt te worden herkozen, in twijfel getrokken. Deze zouden worden afgelast als papieren stembiljetten niet zijn toegestaan. Die uitspraak leverde hem onmiddellijk een stroom van kritiek op uit het parlement.

"Ik ben niet bang voor verkiezingen. Ik zal de presidentiële sjerp geven aan degene die wint na een controleerbare en betrouwbare stemming," vertelde Bolsonaro aan zijn aanhangers in Brasilia.

Bolsonaro dringt er bij het Congres op aan om papieren stembiljetten toe te staan, naast stemcomputers die al sinds 1996 worden gebruikt. "Met het huidige kiesstelsel lopen we het risico dat er volgend jaar geen verkiezingen zijn. Uw toekomst staat op het spel", zei hij.

Populariteit op dieptepunt

De vanwege zijn lankmoedige corona-aanpak fel bekritiseerde president noemde de voorzitter van het Electorale Hof Luis Roberto Barroso een "dwaas" omdat hij weigerde zijn verzoek in te willigen. Bolsonaro had donderdag al voor controverse gezorgd toen hij zei: "Of we houden eerlijke verkiezingen in Brazilië, of er zullen geen verkiezingen zijn."

Barroso, die ook een van de elf rechters van het Hooggerechtshof is, noemde de verklaringen op vrijdag "betreurenswaardig" en waarschuwde dat elke poging om te voorkomen dat de verkiezingen op de geplande data worden gehouden een schending van de grondwet zou betekenen.

Uit een opiniepeiling donderdag bleek dat de populariteit van Bolsonaro op een dieptepunt staat. Nog maar 49 procent van de Brazilianen steunt zijn beleid. Dat is 6 procent lager dan een maand eerder. In de verkiezingspeilingen ligt de radicaal rechtse president gemiddeld 23 procent achter op de linkse oud-president Lula da Silva.

Meer uit Buitenland

VS: twee Iraanse drones op weg naar Straat van Hormuz neergehaald

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdagavond bekendgemaakt dat het twee Iraanse drones heeft neergeschoten die een bedreiging vormden voor het scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz. Het is de nieuwste confrontatie tussen de twee landen, terwijl de spanningen in het Midden-Oosten opnieuw oplopen.

30 minuten geleden
Meerdere slachtoffers door schietpartij op festival in VS

TOLEDO (ANP) - Tijdens een festival in de Amerikaanse staat Ohio zijn zaterdagmiddag acht mensen gewond geraakt nadat zij werden beschoten. De politie van de plaats Toledo meldde dat agenten in de omgeving van het Old West End Festival "meerdere slachtoffers van een schietpartij" hadden aangetroffen. "Veel slachtoffers zijn voor behandeling naar nabijgelegen medische voorzieningen gebracht", stelde de politie snel na het schietincident in een bericht op Facebook.

2 uur geleden
Bron: VS willen Iraanse bezittingen gebruiken voor schadeherstel

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen proberen Iraanse bezittingen in te zetten voor de wederopbouw in bevriende Golfstaten en voor het herstel van de toekomstige schade die Iran daar veroorzaakt. Dat heeft een anonieme, goed ingelichte bron binnen de Amerikaanse regering tegen persbureaus Reuters en Bloomberg gezegd. De mededeling komt een dag na een reeks Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein.

4 uur geleden
Zus van Noord-Koreaanse leider: nooit afstand van kernmachtstatus

PYONGYANG (ANP/RTR) - Kim Yo-jong, de invloedrijke zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, heeft gezegd dat Noord-Korea nooit afstand zal doen van zijn status als kernmacht. Ook waarschuwde zij dat het land geen enkele bedreiging zal tolereren, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap zondag. De Chinese president Xi Jinping brengt maandag voor het eerst in bijna zeven jaar een bezoek aan Noord-Korea. De Chinese regering wil de banden met Pyongyang versterken.

5 uur geleden
Gedetineerde nog voortvluchtig na ontsnapping ziekenhuis België

BRUGGE (ANP/BELGA) - De Russische gedetineerde die vrijdag ontsnapte uit een ziekenhuis in Brugge, is nog steeds voortvluchtig. Dat bevestigt het parket West-Vlaanderen. Alaouidi Djabrailov moest een medische ingreep ondergaan, maar bedreigde zijn bewakers tijdens een kledingwissel met een scherp voorwerp.

10 uur geleden
Marius Borg Høiby mogelijk tijdelijk onder begeleiding uit cel

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby kan waarschijnlijk enkele uren de gevangenis verlaten in verband met de gezondheidstoestand van zijn moeder, de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Gevangenispersoneel zal hem dan begeleiden, melden Noorse media.

11 uur geleden
Doden bij Israëlische aanval op Gaza-Stad

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische aanval op Gaza zijn minstens zeven Palestijnen gedood, onder wie twee vrouwen. Dat zeggen Palestijnse gezondheidsfunctionarissen. Vijftien anderen raakten gewond. De aanval zou hebben plaatsgevonden op een groot vluchtelingenkamp in Gaza-Stad.

11 uur geleden