Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bolsonaro: Brazilië moet niet met corona omgaan 'als flikkers'

Bolsonaro: Brazilië moet niet met corona omgaan 'als flikkers'

BRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Jair Bolsonaro ligt onder vuur nadat hij Brazilianen heeft gezegd dat zij niet met de corona-epidemie moeten omgaan als "een land van flikkers". Het is de recentste omstreden uitbarsting van de rechts-radicale president, die in juli besmet raakte met het longvirus na het maandenlang te hebben gebagatelliseerd. Het is tevens verre van de eerste keer dat Bolsonaro zich in homofobe termen uitlaat.

Bolsonaro, die aan het hoofd staat van het land met het een na hoogste coronadodental ter wereld, deed de uitspraak tijdens een lange toespraak vanuit het presidentieel paleis. In de ongemeen felle speech leek hij tevens een dreigement in de richting van de aankomende Amerikaanse president Joe Biden te uiten.

"Iedereen praat dezer dagen alleen maar over de pandemie. Daar moeten we mee stoppen", zei Bolsonaro, toen hij het ogenschijnlijk over toerisme had. "Ik betreur de sterfgevallen. Echt waar. Maar we gaan allemaal ooit eens dood. Het heeft geen zin om te vluchten van de werkelijkheid. We moeten stoppen een land van flikkers te zijn. We moeten het hoofd oprichten en vechten. Ik haat dit flikkergedoe."

Griepje

Bolsonaro's uitspraken zijn slechts de laatste in een reeks van controversiële uitlatingen over de pandemie. Eerder veroordeelde hij de "hysterie" rond Covid-19, dat volgens hem niet meer voorstelde dan een "klein griepje". Ook stelde Bolsonaro dat het immuunsysteem van Brazilianen zo sterk is dat ze door rioolwater zouden kunnen zwemmen "zonder ook maar iets op te lopen".

Ook deelde Bolsonaro een nauwelijks verholen sneer uit richting Joe Biden, die Bolsonaro fel heeft bekritiseerd omdat die nagenoeg niets doet om de vernietiging van het Amazone-regenwoud tegen te houden. Van Bolsonaro is bekend dat hij een bondgenoot is van de zittende Amerikaanse president Donald Trump. Bolsonaro is een van de weinige wereldleiders die Biden nog niet heeft gefeliciteerd met diens verkiezingsoverwinning op Trump.

Buskruit

"Recentelijk zei een grote jongen van een presidentskandidaat dat hij handelssancties tegen Brazilië zou instellen als ik de bosbranden in de Amazone niet doof", zei Bolsonaro. "Hoe ga je daarmee om? Diplomatie alleen werkt niet. Je moet buskruit hebben. Je hoeft het niet te gebruiken, maar zij moeten weten dat je het hebt."

Op Bolsonaro's toespraak volgde onmiddellijk kritiek. "Behalve 'buskruit' en 'flikkers', hebben we meer dan 160.000 sterfgevallen in dit land", schreef Rodrigo Maia, de liberale voorzitter van het Lagerhuis van het Braziliaanse parlement op Twitter. "Onze solidariteit aan alle vrienden en familie van coronaslachtoffers."

Meer uit Buitenland

Agenten in leeuwendanspak overrompelen verdachte bij Bangkok

NONTHABURI (ANP/AFP) - Thaise politieagenten hebben in een voorstad van Bangkok een verdachte tijdens een nieuwjaarsviering overweldigd, terwijl ze vermomd waren als leeuwendansers. De leeuwendans maakt traditioneel deel uit van het Chinees nieuwjaar.

29 minuten geleden
BBC: Britse oud-prins Andrew opgepakt

ONDEN (ANP) - De voormalige Britse prins Andrew is opgepakt, meldt de Britse omroep BBC. Andrew Mountbatten-Windsor raakte herhaaldelijk in opspraak door zijn banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein.

32 minuten geleden
Premier Polen roept landgenoten op Iran onmiddellijk te verlaten

WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse premier Donald Tusk heeft landgenoten in Iran opgeroepen dat land onmiddellijk te verlaten. Hij meent dat er een risico is op een gewapend conflict en dat er al over een paar uur mogelijk geen kans meer is op evacuatievluchten.

55 minuten geleden
Kenia: meer dan duizend Kenianen vechten voor Rusland in Oekraïne

NAIROBI (ANP/AFP) - Meer dan duizend Kenianen zijn voor Rusland gaan vechten in Oekraïne. Dat komt naar voren in een inlichtingenrapport dat is gepresenteerd aan het Keniaanse parlement.

2 uur geleden
Tien jaar cel voor Brits echtpaar in Iran

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Een Brits echtpaar heeft in Iran een gevangenisstraf van tien jaar opgelegd gekregen voor spionage, maakte de familie bekend. De Britse regering noemde de uitspraak "afschuwelijk en totaal onverdedigbaar".

2 uur geleden
VN beschuldigen milities RSF in Soedan van volkerenmoord

GENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben beklemtoond dat er in oktober vorig jaar zeer waarschijnlijk volkerenmoord is gepleegd in de Soedanese stad El-Fasher. Doelwit waren leden van niet-Arabische etnische groepen. Een onderzoeksmissie van de VN concludeert dat op de inname van de stad door de Rapid Support Forces (RSF) "drie dagen van absolute gruwelen" volgden. De daders zouden moeten worden berecht, vindt de missie.

3 uur geleden
Telegram stelt na beschuldiging Rusland dat dienst veilig is

MOSKOU (ANP/RTR) - De berichtenapp Telegram heeft verklaard geen inbreuken op de encryptie te hebben gevonden. De beschuldiging van de Russische regering dat buitenlandse inlichtingendiensten berichten van Russische soldaten zien, wordt door Telegram van de hand gewezen.

3 uur geleden