Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bolsonaro betwist deel verkiezingsuitslagen

Bolsonaro betwist deel verkiezingsuitslagen

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Jair Bolsonaro vecht een aantal uitslagen van de presidentsverkiezingen van drie weken geleden aan. CNN Brasil meldt dat hij de rechter heeft verzocht stemmen van sommige elektronische stemmachines ongeldig te verklaren.

Storingen met oude stemmachines zouden de verkiezingen "bezoedeld" kunnen hebben. De op deze machines uitgebrachte stemmen zouden daarom ongeldig moeten worden verklaard, vinden Bolsonaro en zijn medestanders

De rechts-populistische Bolsonaro, soms wel de Braziliaanse Donald Trump genoemd, had zich min of meer neergelegd bij de nipte overwinning van zijn linkse tegenstrever Luiz Inácio Lula da Silva. Die kreeg 50,9 procent tegen 49,1 procent voor Bolsonaro.

Overgangsproces

In zijn reactie op de verkiezingsuitslag gaf Bolsonaro aan te zullen "voldoen" aan wat de grondwet bepaalt. Direct daarna maakte zijn stafchef bekend dat Bolsonaro hem de opdracht had gegeven het overgangsproces te leiden.

Het lijkt onwaarschijnlijk dat de eis van Bolsonaro het gaat halen, aangezien Lula's overwinning is bekrachtigd door het hoogste verkiezingstribunaal (TSE) en erkend door Braziliaanse politici en internationale bondgenoten. De inmiddels gedimde protestbeweging van Bolsonaro-aanhangers zou wel kunnen worden aangewakkerd.

Binnen het etmaal

TSE-toprechter Alexandre de Moraes zei dat de argumenten binnen een etmaal moeten zijn ingediend, anders wordt de klacht verworpen. Oud-militair Bolsonaro beweert al jaren dat het elektronische stemsysteem fraudegevoelig is, zonder daar bewijs voor te leveren.

Meer uit Buitenland

Trumps claim over onveilige paracetamol leidde tot dalend gebruik

WASHINGTON (ANP) - Claims van president Donald Trump dat paracetamol gevaarlijk is tijdens de zwangerschap, hebben geleid tot een daling in het gebruik in ziekenhuizen door heel de Verenigde Staten. Tussen de toespraak op 22 september en 7 december werd de pijnstiller 10 procent minder verstrekt aan zwangere vrouwen, zo schrijven onderzoekers van de universiteiten van Harvard en Brown in het medische vakblad The Lancet.

1 uur geleden
Human Rights Watch beschuldigt Israël van nieuw oorlogsmisdrijf

BEIROET (ANP) - Human Rights Watch beschuldigt Israël opnieuw van een oorlogsmisdrijf. Volgens onderzoek van de mensenrechtenorganisatie heeft Israël bij een aanval in Zuid-Libanon "illegaal witte fosformunitie gebruikt". Blootstelling aan witte fosfor kan niet alleen leiden tot verminking, maar soms ook de dood tot gevolg hebben.

1 uur geleden
Trump roept Latijns-Amerika op kartels gezamenlijk aan te pakken

PALM BEACH (ANP) - Donald Trump heeft Latijns-Amerikaanse leiders opgeroepen samen te werken met de VS bij het bestrijden van drugskartels. De Amerikaanse president sprak met de hoogwaardigheidsbekleders op zijn landgoed Mar-a-Lago in de context van het zogenoemde 'Shield of the Americas', een samenwerkingsverband dat de regionale verhoudingen moet versterken.

1 uur geleden
Libanese president belt met Macron over de-escalatie gevechten

BEIROET (ANP) - De president van Libanon, Joseph Aoun, heeft overleg gehad met zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron. Dat meldt Aoun op X. Volgens het Libanese staatshoofd werd onder meer besproken hoe de huidige beschietingen tot een einde kunnen worden gebracht. De door Iran gesteunde Hezbollah-groepering wordt al dagen onder vuur genomen door Israël, met name in het zuiden van Libanon en in delen van hoofdstad Beiroet. Daarbij vielen tot dusver bijna driehonderd doden, meldde het land eerder op zaterdag.

2 uur geleden
Meer dan twintig doden bij overstromingen in Nairobi

NAIROBI (ANP/RTR) - Zware overstromingen in de Keniaanse hoofdstad Nairobi hebben aan zeker 23 mensen het leven gekost. President William Ruto heeft een noodteam samengesteld dat hulp moet gaan leveren, waarbij ook soldaten zijn ingezet.

3 uur geleden
Libanon meldt nu bijna 300 doden

BEIROET (ANP/AFP) - De autoriteiten in Libanon hebben een nieuw dodental bekendgemaakt. Sinds het toegenomen geweld in het land door de Israëlische aanvallen op Hezbollah, zijn tot dusver 297 mensen omgekomen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.

4 uur geleden
Ex-rapper wordt nieuwe premier van Nepal

KATHMANDU (ANP/AFP) - Ex-rapper en huidige burgemeester van Kathmandu Balendra Shah wordt de nieuwe premier van Nepal. De kiescommissie heeft zijn verkiezingsoverwinning bevestigd.

4 uur geleden