Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bolsonaro betwist deel verkiezingsuitslagen

Bolsonaro betwist deel verkiezingsuitslagen

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Jair Bolsonaro vecht een aantal uitslagen van de presidentsverkiezingen van drie weken geleden aan. CNN Brasil meldt dat hij de rechter heeft verzocht stemmen van sommige elektronische stemmachines ongeldig te verklaren.

Storingen met oude stemmachines zouden de verkiezingen "bezoedeld" kunnen hebben. De op deze machines uitgebrachte stemmen zouden daarom ongeldig moeten worden verklaard, vinden Bolsonaro en zijn medestanders

De rechts-populistische Bolsonaro, soms wel de Braziliaanse Donald Trump genoemd, had zich min of meer neergelegd bij de nipte overwinning van zijn linkse tegenstrever Luiz Inácio Lula da Silva. Die kreeg 50,9 procent tegen 49,1 procent voor Bolsonaro.

Overgangsproces

In zijn reactie op de verkiezingsuitslag gaf Bolsonaro aan te zullen "voldoen" aan wat de grondwet bepaalt. Direct daarna maakte zijn stafchef bekend dat Bolsonaro hem de opdracht had gegeven het overgangsproces te leiden.

Het lijkt onwaarschijnlijk dat de eis van Bolsonaro het gaat halen, aangezien Lula's overwinning is bekrachtigd door het hoogste verkiezingstribunaal (TSE) en erkend door Braziliaanse politici en internationale bondgenoten. De inmiddels gedimde protestbeweging van Bolsonaro-aanhangers zou wel kunnen worden aangewakkerd.

Binnen het etmaal

TSE-toprechter Alexandre de Moraes zei dat de argumenten binnen een etmaal moeten zijn ingediend, anders wordt de klacht verworpen. Oud-militair Bolsonaro beweert al jaren dat het elektronische stemsysteem fraudegevoelig is, zonder daar bewijs voor te leveren.

Meer uit Buitenland

Rutte: NAVO-landen gaan samen poolgebied verdedigen

DAVOS (ANP) - Niet alleen de Verenigde Staten, maar de NAVO-landen "gezamenlijk" gaan Groenland en het Noordpoolgebied verdedigen. Daarop zijn de besprekingen die de Verenigde Staten en Denemarken nu aanknopen gericht, zegt NAVO-topman Mark Rutte. De Amerikaanse president Donald Trump hield tot dusver vol dat hij Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort, wilde annexeren.

1 uur geleden
Groenland-deal in wording is voor altijd, zegt Trump

DAVOS (ANP) - De overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Denemarken die volgens de Amerikaanse president Donald Trump op tafel ligt, is "voor altijd". "Het is het soort deal dat ik wilde", zei Trump na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte.

1 uur geleden
Ingelaste EU-top gaat door, ook nu Trump afziet van heffingen

BRUSSEL (ANP) - De ingelaste EU-top over de Groenlandcrisis gaat door, laat een woordvoerder van de voorzitter van de EU-leiders António Costa weten. De EU-leiders komen donderdagavond alsnog bij elkaar, ook nu de Amerikaanse president Donald Trump afziet van importheffingen voor Europese landen die meededen aan een verkenningsmissie in Groenland.

1 uur geleden
Syrisch leger trekt groot gevangenenkamp Al-Hol binnen

HASAKAH (ANP/AFP) - Het Syrische leger is naar eigen zeggen het grote gevangenenkamp Al-Hol, niet ver van de Iraakse grens, binnengetrokken. Dat kamp werd jarenlang gecontroleerd door de Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF).

2 uur geleden
Interim-president Venezuela vervangt topmilitairen

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse waarnemend president Delcy Rodríguez heeft bijna dertig topfiguren in de strijdkrachten en verwante veiligheidsorganen vervangen. Zo zijn de bevelhebbers van de voornaamste luchtmachtbases vervangen, meldden lokale media. Rodríguez is de plaatsvervanger van de door de VS begin dit jaar in een nachtelijke militaire operatie gevangengenomen president Nicolás Maduro. De luchtmachtbases waren doelwit bij de Amerikaanse operatie.

2 uur geleden
Reddingswerkers veroorzaken ongelukken om te kunnen helpen

LÜNEBURG (ANP) - Twee Duitse ambulancebroeders zijn veroordeeld tot lange celstraffen, omdat ze ongelukken veroorzaakten om de slachtoffers daarna te kunnen helpen. Het duo gooide vanaf bruggen onder meer betonplaten en een boomstam op Duitse snelwegen. Ze krijgen elf en twaalf jaar gevangenisstraf voor poging tot moord en gevaarlijk gedrag in het verkeer.

4 uur geleden
Islamitische landen kondigen gezamenlijke deelname vredesraad aan

RIYAD (ANP) - Een achttal overwegend islamitische landen zegt in een gezamenlijke verklaring te zullen deelnemen aan de Amerikaanse vredesraad. Die moet toezien op Gaza na een mogelijk bestand. Het gaat om Pakistan, Egypte, Jordanië, Qatar, Indonesië, Turkije, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten. In de verklaring spreken de landen hun steun uit voor de Amerikaanse inzet voor vrede in het gebied.

4 uur geleden