Bolsonaro: berichten over groeiende bosbranden Amazone 'leugens'
BRASILIA (ANP) - De Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft dinsdag boos ontkend dat er bosbranden zijn in het Amazone-regenwoud. De berichten daarover noemde hij leugens, hoewel overheidsdata laten zien dat er duizenden bosbranden in het gebied woeden.
Toen er vorig jaar een forse toename van het aantal bosbranden in het Amazone-regenwoud was, ontkende Bolsonaro dat ook. Dat leidde wereldwijd tot verontwaardiging. De rechts-populistische president van Brazilië kwam daarbij hard in aanvaring met onder anderen zijn Franse ambtsgenoot Emmanuel Macron.
Het aantal bosbranden in het Amazone-regenwoud bereikte vorig jaar in augustus de hoogste piek in negen jaar. Deze maand lijkt erger te worden. Meer dan 10.000 branden zijn waargenomen in de eerste tien dagen deze maand. Dat is volgens overheidsdata een toename van 17 procent ten opzichte van augustus 2019.
In een toespraak voor andere Zuid-Amerikaanse leiders nodigde Bolsonaro dinsdag buitenlandse hoogwaardigheidsbekleders uit om over het regenwoud te vliegen. Volgens hem zouden zij daarbij geen vuur kunnen zien. "Ze zullen geen brand vinden, nog geen kwart hectare ontbost land. Dit verhaal over de Amazone die in vlammen opgaat is een leugen die we moeten bestrijden met kloppende getallen", aldus Bolsonaro.
Bolsonaro greep vorig jaar in bij het overheidsagentschap dat de data over het Amazoneregenwoud produceert door het hoofd te ontslaan. In het verleden heeft hij er geen geheim van gemaakt het Amazone-regenwoud graag te willen laten ontginnen voor landbouw, mijnbouw en veeteelt.
De internationale druk op Brazilië om het grootste regenwoud ter wereld beter te beschermen, groeit. Het ecosysteem wordt gezien als cruciaal in het voorkomen van verdere klimaatverandering omdat het regenwoud enorme hoeveelheden koolstofdioxide opneemt en omzet. Investeerders die samen goed zijn voor 2 biljoen dollar (ongeveer 1,7 biljoen euro) hebben gedreigd hun geld uit Brazilië terug te trekken als het land geen actie onderneemt.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De populaire partij van de radicaal-rechtse Marine Le Pen ligt onder vuur om de aankondiging dat die de hulp aan Oekraïne wil stopzetten. Het Rassemblement National "dient Rusland", zegt een belangrijke rivaal van Le Pen in de presidentsverkiezingen van volgend jaar.
25 minuten geledenBERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Sabotageacties bij het Duitse stroomnet waren vermoedelijk het werk van een klimaatactivist, stelt de Duitse minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt. De autoriteiten zoeken een 48-jarige man die naar verluidt in een brief de verantwoordelijkheid voor de aanvallen van deze week heeft opgeëist.
26 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Lidstaten van de Verenigde Naties willen dat wordt overgestapt op wereldkaarten waarop de echte omvang van onder meer Afrika beter wordt afgebeeld. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties nam een resolutie aan waarin kritiek wordt geuit op de veelgebruikte mercatorprojectie.
29 minuten geledenPLYMOUTH (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft geweigerd om in te grijpen in de geruchtmakende moordzaak van Lindsay Clancy, die heeft toegegeven dat ze haar drie kinderen heeft gedood. De advocaat van Clancy eiste de vervanging van een jurylid dat dwars zou liggen, maar daar ging de rechtbank niet in mee.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het eeuwenoude Tapijt van Bayeux heeft tijdens de overplaatsing van Frankrijk naar het Verenigd Koninkrijk geen grote schade opgelopen. Volgens de Franse minister van Cultuur zijn er bij het transport twee draadjes gebroken, maar dat is niet zichtbaar.
2 uur geledenLHASA (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingsramp in het Himalayagebergte is in Tibet is gestegen naar 31. Ook worden nog 531 mensen vermist, meldt staatspersbureau Xinhua.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Eurocommissaris voor EU-uitbreiding Marta Kos annuleert haar bezoek aan Servië dat voor september stond gepland, schrijft ze op X. Zij neemt dit besluit naar eigen zeggen vanwege "de verheerlijking" rond de dood van de voor genocide veroordeelde Bosnisch-Servische generaal Ratko Mladić.
4 uur geleden