Boliviaanse ex-president opgepakt, vreest 'politieke vervolging'
LA PAZ (ANP/AFP/DPA) - De voormalige interimpresident van Bolivia, Jeanine Añez, is zaterdag gearresteerd op verdenking van opruiing, terrorisme en samenzwering. Haar aanhouding hing al even in de lucht. Zij zei eerder al te vrezen voor "politieke vervolging" omdat er arrestatiebevelen tegen haar en andere oud-regeringsleden waren uitgevaardigd.
De aanhouding werd via Twitter en Facebook bekendgemaakt door de verantwoordelijk minister van regeringszaken, Carlos Eduardo del Castillo. Hij schreef onder meer dat "mevrouw Jeanine Añez is opgepakt en op dit moment in handen is van de politie".
Voor Añez kwam dat niet als een verrassing. "De politieke vervolging is begonnen", schreef ze op voorhand op Twitter, toen ze hoorde over het arrestatiebevel tegen haar. Rond haar woning in de Boliviaanse stad Trinidad was al veel politie op de been.
Waarnemend president
De rechts georiënteerde Añez kwam in november 2019 aan de macht als waarnemend president na het vertrek van de socialistische president Evo Morales, die na veertien jaar aan het bewind na politieke onrust moest opstappen. Hij zou hebben geknoeid met de verkiezingsuitslag. Morales ging in Argentinië in ballingschap, maar keerde terug na de verkiezingen in november vorig jaar, toen zijn partijgenoot Luis Arce tot president werd gekozen.
Añez wordt verweten na het vertrek van Morales ongrondwettelijk te hebben gehandeld en in feite samen met haar medestanders een coup te hebben gepleegd. Dat zou zijn gebeurd op voorspraak van de strijdkrachten. Ook haar voormalige justitieminister, de chef van de politie en de voormalige bevelhebber van de strijdkrachten en anderen zijn in staat van beschuldiging gesteld.
Añez beschuldigde de regerende socialistische partij MAS in haar tweet van een "terugkeer naar de stijl van de dictatuur". "Dat is jammer, want Bolivia heeft geen dictators nodig. Het heeft wel behoefte aan vrijheid en oplossingen", voegde ze eraan toe.
Meer uit Buitenland
KINSHASA (ANP) - Een militie die gelinkt is aan Islamitische Staat (IS) heeft bij meerdere aanvallen op dorpen in de Democratische Republiek Congo 15 mensen om het leven gebracht.
1 uur geledenCAIRO (ANP) - Het Saoedische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een verzoek van de door Saoedi-Arabië gesteunde presidentiële raad van Jemen verwelkomd om een forum in Riyad te houden om de kwestie in Jemen op te lossen.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Een aardbeving met een kracht van 6.5 heeft vrijdag de Mexicaanse hoofdstad en de toeristische kustplaats Acapulco getroffen. Daarbij kwamen minstens twee mensen om het leven.
4 uur geledenSAO PAULO (ANP) - Een frontale botsing tussen een bus en een vrachtwagen heeft in het zuiden van Brazilië minstens elf mensen het leven gekost, aldus de Federale Wegpolitie van het land in een verklaring.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Volodymyr Zelensky draagt de Oekraïense vicepremier Mychajlo Fedorov voor als nieuwe minister van Defensie. Dat meldt de Oekraïense president in een videoboodschap. Fedorov vervangt daarmee Denys Sjmyhal, die sinds juli vorig jaar dat ambt vervulde. Volgens Zelensky heeft Sjmyhal goed werk geleverd in zijn ministersrol en is hem een andere overheidspost aangeboden.
8 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - De eigenaar van de Zwitserse bar waar de dodelijke brand heeft plaatsgevonden, meent dat zijn zaak drie keer in tien jaar is gecontroleerd en dat "alles volgens de normen is gedaan". Dat zei hij in gesprek met het Zwitserse nieuwsmedium 24 Heures.
10 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het aantal migranten dat Spanje bereikte in 2025 is met meer dan 40 procent teruggelopen. Dat blijkt uit statistieken van het ministerie van Binnenlandse Zaken van dat land. Volgens het ministerie ging het om circa 37.800 migranten die het voorbije jaar Spanje bereikten, veelal over zee. In 2024 waren dat er nog zo'n 64.000.
11 uur geleden