Boliviaanse ex-president opgepakt, vreest 'politieke vervolging'
LA PAZ (ANP/AFP/DPA) - De voormalige interimpresident van Bolivia, Jeanine Añez, is zaterdag gearresteerd op verdenking van opruiing, terrorisme en samenzwering. Haar aanhouding hing al even in de lucht. Zij zei eerder al te vrezen voor "politieke vervolging" omdat er arrestatiebevelen tegen haar en andere oud-regeringsleden waren uitgevaardigd.
De aanhouding werd via Twitter en Facebook bekendgemaakt door de verantwoordelijk minister van regeringszaken, Carlos Eduardo del Castillo. Hij schreef onder meer dat "mevrouw Jeanine Añez is opgepakt en op dit moment in handen is van de politie".
Voor Añez kwam dat niet als een verrassing. "De politieke vervolging is begonnen", schreef ze op voorhand op Twitter, toen ze hoorde over het arrestatiebevel tegen haar. Rond haar woning in de Boliviaanse stad Trinidad was al veel politie op de been.
Waarnemend president
De rechts georiënteerde Añez kwam in november 2019 aan de macht als waarnemend president na het vertrek van de socialistische president Evo Morales, die na veertien jaar aan het bewind na politieke onrust moest opstappen. Hij zou hebben geknoeid met de verkiezingsuitslag. Morales ging in Argentinië in ballingschap, maar keerde terug na de verkiezingen in november vorig jaar, toen zijn partijgenoot Luis Arce tot president werd gekozen.
Añez wordt verweten na het vertrek van Morales ongrondwettelijk te hebben gehandeld en in feite samen met haar medestanders een coup te hebben gepleegd. Dat zou zijn gebeurd op voorspraak van de strijdkrachten. Ook haar voormalige justitieminister, de chef van de politie en de voormalige bevelhebber van de strijdkrachten en anderen zijn in staat van beschuldiging gesteld.
Añez beschuldigde de regerende socialistische partij MAS in haar tweet van een "terugkeer naar de stijl van de dictatuur". "Dat is jammer, want Bolivia heeft geen dictators nodig. Het heeft wel behoefte aan vrijheid en oplossingen", voegde ze eraan toe.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat er grotendeels overeenstemming is bereikt over een akkoord met Iran. "De laatste aspecten en details van de deal worden momenteel besproken en zullen binnenkort bekendgemaakt worden", schreef hij in een bericht op zijn platform Truth Social. Hij stelt dat het voorstel onder meer voorziet in de opening van de Straat van Hormuz.
21 minuten geledenBELGRADO (ANP/AFP/DPA) - Tienduizenden mensen zijn in de Servische hoofdstad Belgrado de straat opgegaan om nieuwe verkiezingen te eisen. Deelnemers scandeerden "de studenten winnen", de strijdkreet van hun protestbeweging. Die was ook te zien op spandoeken, kleding en stickers.
1 uur geledenRWAMPARA (ANP) - Het Internationale Rode Kruis schrijft dat drie Congolese vrijwilligers van de hulporganisatie zijn overleden, vermoedelijk aan de gevolgen van ebola. Dat wordt op X gemeld, in een bericht dat door de Nederlandse afdeling van het Rode Kruis is gedeeld.
3 uur geledenGAZA/BEIROET (ANP/RTR) - In Zuid-Libanon en in Gaza zijn nieuwe doden gemeld na Israëlische aanvallen: vijf burgers in Libanon en vijf politieagenten en een 13-jarige Palestijnse jongen in Gaza.
5 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betoogt dat zijn land een volwaardig EU-lidmaatschap verdient. Hij deed dat in zijn dagelijkse toespraak, nadat de Duitse bondskanselier Friedrich Merz voor een tijdelijke tussenvorm had gepleit waarin het Oost-Europese land nog geen stemrecht zou krijgen.
6 uur geledenDHAKA (ANP/AFP) - Een mazelenepidemie in Bangladesh heeft tot dusver aan meer dan vijfhonderd kinderen het leven gekost, waarmee het een van de dodelijkste uitbraken in decennia is in het land.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De internationale druk op de ultranationalistische Israëlische minister Itamar Ben-Gvir neemt toe. Na Italië roept ook Frankrijk de EU op om sancties tegen hem uit te vaardigen.
8 uur geleden