Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bolivia naar de stembus voor nieuwe president

Bolivia naar de stembus voor nieuwe president

LA PAZ (ANP/AFP/BLOOMBERG) - In Bolivia zijn de stembussen geopend voor de tweede ronde van de presidentsverkiezingen. Nadat in de eerste ronde een einde was gekomen aan twintig jaar links bestuur - Eduardo del Castillo van het socialistische MAS kreeg 3 procent van de stemmen - gaat het nu tussen de rechtse oud-president Jorge Quiroga en de centrumrechtse Rodrigo Paz.

Met ruim een derde van de stemmen was Paz de grote verrassing. Quiroga eindigde met bijna 27 procent van de stemmen op de tweede plek. Beiden hebben toegezegd flink te zullen snijden in de overheidsuitgaven, om zo de ontwaarding van de boliviano tegen te gaan en de banden met de VS te verbeteren. Ook willen beide kandidaten meer putten uit de aanzienlijke lithiumreserves in het Andesgebied. Dat materiaal is wereldwijd in trek vanwege de toegenomen toepassingen in onder meer elektronica, telefonie en de auto-industrie. Paz zet daarnaast in op het aantrekken van investeringen en het moderniseren van instellingen. Quiroga wil hoofdzakelijk de markt liberaliseren.

Bolivia kampt met een diepe economische crisis, de grootste in veertig jaar. Hoge inflatie, brandstof-, kapitaal- en medicijntekorten zijn inmiddels schering en inslag. Onder de socialistische MAS was het land jarenlang afhankelijk van subsidies, die sterk drukten op de staatsbegroting.

De nieuwe president moet op 8 november worden geïnstalleerd, voor een termijn van vijf jaar.

Meer uit Buitenland

Opnieuw brandincident in Londen, nu bij voormalige synagoge

LONDEN (ANP) - De Britse antiterreurpolitie stelt een onderzoek in naar brandstichting bij een voormalige synagoge in Londen. "Dit incident volgt op een aantal brandstichtingen en pogingen tot brandstichting gericht tegen Joodse Londenaren in het noordwesten van de stad, en we zullen mogelijke verbanden onderzoeken zodra het onderzoek van start gaat", meldt een hoge politiemedewerker.

4 minuten geleden
Zelensky: meer middellangeafstandsaanvallen, drones en robots

KYIV (ANP) - Oekraïne heeft de voorbije maand het aantal middellangeafstandsaanvallen op Rusland verdubbeld, en is van plan om die aanvallen te blijven opvoeren. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X. Hij zegt ook dat de productie van drones en robots, zoals autonome karretjes voor op het slagveld, de komende tijd verder verhoogd wordt.

1 uur geleden
Doden en gewonden bij Russische aanvallen in Oekraïense regio's

POLTAVA (ANP/RTR) - Russische drone- en raketaanvallen hebben in de Oekraïense regio Poltava aan zeker vier mensen het leven gekost en tientallen mensen verwond, melden de autoriteiten. Ook in Charkiv viel een dode en raakten vier mensen gewond. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat de aanvallen voornamelijk gericht waren op energievoorzieningen.

4 uur geleden
Negen doden bij explosie in mijn Colombia

SUTATAUSA (ANP/AFP) - Bij de mijnexplosie in Colombia zijn negen doden gevallen. Zes mijnwerkers konden worden gered, meldt het nationale mijnagentschap van het land.

5 uur geleden
Iran meldt burgerdoden door Amerikaanse aanvallen op boten

TEHERAN (ANP) - Volgens Iran hebben de Verenigde Staten tijdens acties in de Straat van Hormuz twee kleine boten aangevallen waarop zich burgers bevonden. Daarbij zijn vijf mensen omgekomen, meldt de Iraanse staatstelevisie.

7 uur geleden
Doden bij explosie in vuurwerkfabriek China

CHANGSHA (ANP/RTR/AFP) - Bij een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan zijn zeker 21 mensen omgekomen. Ruim zestig anderen raakten gewond.

8 uur geleden
IAEA: schade aan kerncentrale Zaporizja na droneaanval

ZAPORIZJA (ANP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap IAEA hebben geconstateerd dat er meetapparatuur in de kerncentrale van Zaporizja is beschadigd bij een droneaanval.

9 uur geleden