Boetes voor twaalf demonstranten pro-Palestijns protest Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een geldboete opgelegd aan twaalf demonstranten die op 7 oktober in Amsterdam zijn aangehouden tijdens een pro-Palestijnse demonstratie. In totaal hield de politie die dag 26 personen aan op verdenking van onder meer belediging, vernieling en mishandeling. Twee personen moeten naar de politierechter. Het OM heeft de zaken van twaalf anderen nog in onderzoek.
Vanwege ongeregeldheden werd de demonstratie door burgemeester Femke Halsema van Amsterdam ontbonden, daarna weigerde een groot aantal demonstranten te vertrekken. Ruim driehonderd demonstranten zijn vervolgens op grond van de Wet Openbare Manifestaties aangehouden en met bussen verplaatst naar Amsterdam-Noord. Ze mochten gaan zonder dat hun gegevens zijn geregistreerd.
Tijdens de demonstratie werden flyers verspreid. Het OM heeft de afbeelding en de tekst op deze flyer beoordeeld als niet strafbaar. Er is volgens het OM geen sprake van discriminatie, evenmin van opruiing. "Alhoewel veel mensen de op 7 oktober verspreide flyers als afschuwelijk en beangstigend hebben ervaren, wil dat nog niet zeggen dat ze ook strafbaar zijn", aldus het OM donderdag in een verklaring. Op de afbeelding was een paraglider te zien die er op het eerste gezicht gewapend uitziet, met daaronder de tekst 'resist until liberation'. De afbeelding kan in verband worden gebracht met de gebeurtenissen op 7 oktober 2023 in Israƫl, maar levert volgens het OM geen verdenking van opruiing op.
Meer uit Binnenland
ATHENE (ANP) - Hulporganisaties zijn kritisch op het plan van demissionair asielminister David van Weel (VVD) om asielzoekers terug te sturen naar Griekenland, als dat hun oorspronkelijke land van aankomst was. Dat mocht jarenlang niet van rechters wegens erbarmelijke omstandigheden in opvangkampen. Die zijn volgens Van Weel verbeterd. Hulporganisaties Artsen zonder Grenzen en Stichting Bootvluchteling, maar ook de ombudsman van Griekenland trekken dat in twijfel.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het uitbreiden van het gebruik van de enkelband kan ervoor zorgen dat het cellentekort kleiner wordt, schrijft de Inspectie Justitie en Veiligheid in het rapport Vrijheid aan banden. Volgens de inspectie zijn de voorwaarden voor enkelbandgebruik helder genoeg en werkt het momenteel ook goed.
36 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het seksueel misbruik van jonge meisjes door Mels van B., verdachte in de geruchtmakende Barendrechtse zedenzaak, heeft diep ingegrepen in het leven van de gezinnen van de slachtoffers. Donderdag hoort de rechtbank vijftien verklaringen van betrokken ouders en slachtoffers. "Je hebt ons kind iets onherstelbaars aangedaan", zei een moeder in de rechtszaal in haar verklaring tegen de verdachte. "Je hebt haar vrijheid en onschuld weggenomen."
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De restauratie van het schilderij De Stier van Paulus Potter is na anderhalf jaar afgerond. Vanaf eind februari is het beroemde schilderij uit de zeventiende eeuw weer te zien in de 'Potterzaal' van museum Mauritshuis in Den Haag. "Het gehele werk is ontdaan van vergeelde vernislagen, de overschilderingen uit het verleden zijn verwijderd, beschadigingen hersteld en het schilderij 'straalt' weer", meldt het museum.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nog niet eerder waren er zo weinig geregistreerde woninginbraken als vorig jaar. De politie telde in 2025 ongeveer 21.600 inbraken, ruim 800 minder dan het jaar ervoor. Dat is het laagste aantal sinds de politie begon met het bijhouden van deze cijfers in 2012, blijkt uit een analyse van ANP.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland kijkt welwillend naar het inzetten van Nederlandse militairen op Groenland. Dat zegt demissionair buitenlandminister David van Weel op BNR Nieuwsradio. Het definitieve besluit volgt "voor het einde van de week," zegt de VVD'er. Het zou gaan om enkele militairen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drinkwaterbedrijven en waterschappen vragen het nieuwe kabinet dringend maatregelen te nemen, zodat Nederland over voldoende schoon drinkwater blijft beschikken. "Alle tien drinkwaterbedrijven moeten voor 2030 hun productiecapaciteit uitbreiden. Het is helemaal niet zeker dat dit lukt; zonder snelle actie ontstaan in steeds meer regio's knelpunten", schrijven ze samen in een manifest.
4 uur geleden