Boetes voor luchtvaartmaatschappijen rond verkeerd gebruik slots
DEN HAAG (ANP) - De luchtvaartmaatschappijen British Airways, easyJet, TUI Airlines en Vueling krijgen boetes van in totaal iets meer dan 1 miljoen euro voor het verkeerd gebruik van slots op Schiphol en Eindhoven Airport. De boetes worden opgelegd door de luchtvaartautoriteit van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT-Luchtvaartautoriteit).
Het gaat onder meer om het uitvoeren van ongeoorloofde nachtvluchten in 2022. De ILT-Luchtvaartautoriteit zegt dat handhaving hier een prioriteit is om onnodige geluidsoverlast voor omwonenden van luchthavens tegen te gaan. Daarnaast werden toegewezen slots, een tijdsperiode waarin een vliegtuig mag landen of vertrekken, niet gebruikt en niet teruggegeven. Daarvoor zijn ook boetes opgelegd.
EasyJet kreeg vier boetes van in totaal 930.000 euro. British Airways kreeg één boete van 50.000 euro en TUI Airlines ontving twee boetes van in totaal 60.000 euro. Vueling moet een boete van 25.000 euro betalen. British Airways, easyJet en Vueling begingen de overtredingen op Schiphol. TUI Airlines op Schiphol en Eindhoven Airport.
Beter nageleefd
Om geluidsoverlast voor omwonenden tegen te gaan, mogen alleen vluchten met een toegewezen nachtslot tussen 23.00 en 07.00 uur landen of vertrekken, tenzij er sprake is van overmacht, zoals onvoorziene weersomstandigheden of technische mankementen aan een toestel. De ILT-Luchtvaartautoriteit beoordeelt dit achteraf. De hoogte van de boetes is afhankelijk van de geluidscategorie waarin een vliegtuig valt. Overheidsvluchten, noodlandingen en humanitaire vluchten zijn uitgezonderd van de regels voor slotgebruik.
De beleidsregel slotmisbruik werd in november 2021 van kracht. Daardoor werd het voor maatschappijen veel moeilijker om zich te beroepen op overmacht. Ook kan de ILT-Luchtvaartautoriteit sindsdien boetes opleggen bij overtreding van de slotregels. Door die aangescherpte regels is het aantal overtredingen in 2022 veel hoger dan in de jaren ervoor. De autoriteit ziet wel dat de regels sinds 2023 beter worden nageleefd. Zo heeft easyJet geen overtredingen op nachtslots meer begaan.
Meer uit Financieel
DHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
20 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Marvell Technology werd vrijdag flink hoger gezet op de beurzen in New York. Het chipbedrijf presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht, dankzij de aanhoudend sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie. Ook gaf het bedrijf een sterke omzetverwachting af voor het huidige boekjaar. Volgens topman Matt Murphy zal de omzetgroei dit jaar in elk kwartaal versnellen door de datacenteractiviteiten van het bedrijf. Het aandeel steeg meer dan 15 procent.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft voldoende diesel op voorraad voor in ieder geval negentig dagen. Dat heeft klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven gezegd na afloop van de ministerraad. De strategische voorraad is volgens haar nodig omdat in Europa te weinig raffinagecapaciteit is om diesel te produceren.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - Het Duitse mediaconcern Axel Springer koopt de eigenaar van de Britse krant The Telegraph. Daarmee komt de rechtsgeoriënteerde krant onder een dak met de Duitse tabloid Bild, nieuwssite Politico en tv-zender Welt. De Duitsers troeven daarmee de Britse uitgever van Daily Mail af.
4 uur geledenDUBAI (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Emirates vliegt vanaf zaterdag dagelijks van Dubai naar tientallen bestemmingen, waaronder Schiphol. De luchtvaartmaatschappij wil 106 retourvluchten per dag uitvoeren naar 83 bestemmingen, meldt Emirates in een update.
6 uur geleden