Boetes voor luchtvaartmaatschappijen rond verkeerd gebruik slots
DEN HAAG (ANP) - De luchtvaartmaatschappijen British Airways, easyJet, TUI Airlines en Vueling krijgen boetes van in totaal iets meer dan 1 miljoen euro voor het verkeerd gebruik van slots op Schiphol en Eindhoven Airport. De boetes worden opgelegd door de luchtvaartautoriteit van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT-Luchtvaartautoriteit).
Het gaat onder meer om het uitvoeren van ongeoorloofde nachtvluchten in 2022. De ILT-Luchtvaartautoriteit zegt dat handhaving hier een prioriteit is om onnodige geluidsoverlast voor omwonenden van luchthavens tegen te gaan. Daarnaast werden toegewezen slots, een tijdsperiode waarin een vliegtuig mag landen of vertrekken, niet gebruikt en niet teruggegeven. Daarvoor zijn ook boetes opgelegd.
EasyJet kreeg vier boetes van in totaal 930.000 euro. British Airways kreeg één boete van 50.000 euro en TUI Airlines ontving twee boetes van in totaal 60.000 euro. Vueling moet een boete van 25.000 euro betalen. British Airways, easyJet en Vueling begingen de overtredingen op Schiphol. TUI Airlines op Schiphol en Eindhoven Airport.
Beter nageleefd
Om geluidsoverlast voor omwonenden tegen te gaan, mogen alleen vluchten met een toegewezen nachtslot tussen 23.00 en 07.00 uur landen of vertrekken, tenzij er sprake is van overmacht, zoals onvoorziene weersomstandigheden of technische mankementen aan een toestel. De ILT-Luchtvaartautoriteit beoordeelt dit achteraf. De hoogte van de boetes is afhankelijk van de geluidscategorie waarin een vliegtuig valt. Overheidsvluchten, noodlandingen en humanitaire vluchten zijn uitgezonderd van de regels voor slotgebruik.
De beleidsregel slotmisbruik werd in november 2021 van kracht. Daardoor werd het voor maatschappijen veel moeilijker om zich te beroepen op overmacht. Ook kan de ILT-Luchtvaartautoriteit sindsdien boetes opleggen bij overtreding van de slotregels. Door die aangescherpte regels is het aantal overtredingen in 2022 veel hoger dan in de jaren ervoor. De autoriteit ziet wel dat de regels sinds 2023 beter worden nageleefd. Zo heeft easyJet geen overtredingen op nachtslots meer begaan.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) wil dat toezichthouder Autoriteit Financiële Markten (AFM) onderzoek doet naar de gang van zaken rond het overnamebod op het Poolse postkluisjesbedrijf InPost. Dat bevestigt VEB-directeur Gerben Everts na berichtgeving van BNR. Het aan de AEX genoteerde InPost maakte volgens de VEB pas laat en te beknopt melding van het overnamebod. Daardoor zijn beleggers mogelijk gedupeerd en kunnen mensen met voorkennis hebben geprofiteerd.
23 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De brandstofprijzen zijn gestegen naar het hoogste niveau sinds het najaar van 2023. Gevolg is dat ook de prijzen aan de pomp zullen oplopen, meldt UnitedConsumers. Het consumentencollectief schrijft de stijging toe aan een hogere olieprijs en geopolitieke onrust.
29 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het lijkt erop dat de handelscommissie van het Europees Parlement een stemming over de handelsdeal met de VS weer op pauze wil zetten. Eerder zeiden de Groenen en de sociaaldemocraten de deal al te willen pauzeren vanwege twijfels over de betrouwbaarheid van de VS door nieuwe tarieven. Nu zegt ook de grootste partij EVP tegen Bloomberg "geen andere optie te zien" dan de stemming erover uit te stellen totdat er duidelijkheid is.
31 minuten geledenSLEESWIJK (ANP) - De Nederlandse Stichting Onderzoek Marktinformatie (SOMI) is een nieuwe claimzaak begonnen tegen Meta, de eigenaar van Facebook en Instagram, in Duitsland. Volgens de stichting, die ook in Nederland een claimzaak tegen Meta heeft aangespannen, richt de collectieve schadevordering zich op het onrechtmatige gebruik van persoonsgegevens die zijn verzameld van Instagram- en Facebookgebruikers voor het trainen van Meta's AI-systemen.
1 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM blijft voorlopig vliegen op Mexico. Ook Nederlandse reisbureaus merken nog weinig van de situatie in het land, laten zij desgevraagd weten. In een deel van Mexico is het onrustig sinds de dood van de beruchte drugsbaas El Mencho zondagochtend.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Een krachtige winterstorm in het oosten van de Verenigde Staten heeft een groot deel van het vliegverkeer op grote luchthavens stilgelegd. Vluchten van en naar onder meer New York en Boston zijn geannuleerd. Een woordvoerder van Schiphol meldt dat vanaf de Nederlandse luchthaven "enkele" vluchten van en naar het oosten van de VS maandag niet doorgaan.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag licht lager begonnen aan de nieuwe week. De toegenomen onzekerheid rond de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump zorgde voor terughoudendheid bij beleggers. Het Amerikaanse hooggerechtshof oordeelde dat een groot deel van zijn tarieven onwettig was. Trump kondigde daarop direct een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen en verhoogde dat tarief later naar 15 procent.
4 uur geleden