Boete van 101 miljoen voor Morgan Stanley om ontduiken belasting
AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft Morgan Stanley een boete van 101 miljoen euro opgelegd, omdat de Amerikaanse bank dividendbelasting heeft ontdoken in Nederland. Morgan Stanley vroeg via een speciale constructie dividendbelasting terug van de fiscus, terwijl het financiële concern daar volgens de openbaar aanklagers geen recht op had.
Morgan Stanley betaalt de boete na een strafbeschikking, waarbij het OM een straf oplegt zonder dat daar een rechter aan te pas komt. Daarmee ontloopt de bank een rechtszaak. Eerder dit jaar kondigde het OM nog aan Morgan Stanley te dagvaarden.
Het OM stelt dat een Nederlandse dochteronderneming kortstondig aandelen van Nederlandse beursgenoteerde bedrijven in handen kreeg. Dit gebeurde steeds op de dagen dat dividend werd uitgekeerd. Daardoor kon dit onderdeel de dividendbelasting verrekenen met andere belastingen. Na de dividenddata gingen de aandelen weer naar buitenlandse partijen. Volgens de aanklagers ontweek de bank tussen 2009 en 2013 in totaal 124 miljoen euro aan dividendbelasting via deze constructie.
Belastingvoordeel
Morgan Stanley had geen recht op het belastingvoordeel, vindt het OM. Alleen in Nederland gevestigde organisaties kunnen die heffing verrekenen met andere belastingen. Maar in het geval van Morgan Stanley stroomde het overgrote deel van de dividenden door naar andere financiële instellingen buiten de landsgrenzen.
Vorig jaar trof Morgan Stanley al een schikking met de Belastingdienst over de kwestie. Daarbij betaalde de bank het betwiste bedrag aan belastingen terug, met rente.
Schuld
Volgens het OM is met de strafbeschikking ook de schuld van de zakenbank vastgesteld. Morgan Stanley stelde eerder dit jaar, als reactie op de dagvaarding, nog dat de aanklagers een onjuist "frame" schetsten en zich baseerden op onvolledig onderzoek.
Nu laat de bank weten blij te zijn "dat dit historische dossier is afgesloten, dat betrekking had op aangiften vennootschapsbelasting die meer dan twaalf jaar geleden in Nederland zijn ingediend".
Meer uit Financieel
EDE (ANP) - Nederlanders gaven vorig jaar in totaal 23 miljard euro uit aan eten en drinken buiten de deur. Dat is 3,9 procent meer dan een jaar eerder, blijkt uit jaarcijfers van kennisplatform FoodService Instituut Nederland (FSIN). Voor 2026 verwacht FSIN een verdere groei van 3,2 procent.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht dat ook de komende nacht geen door het winterse weer gestrande passagiers op de luchthaven zullen overnachten. De veldbedden die voor hen waren neergezet, zijn opgeruimd. Voor maandag zijn geen vluchten uit voorzorg geannuleerd. Dit meldt een woordvoerder van Schiphol.
8 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Ook Maleisië heeft maatregelen genomen tegen Grok vanwege het genereren van seksuele beelden. De Maleisische internettoezichthouder meldde zondag dat de toegang tot de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI in het land wordt beperkt totdat effectieve veiligheidsmaatregelen zijn ingevoerd.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil wil meer internationale samenwerking op het gebied van zeldzame grondstoffen. Hiervoor pleitte hij in aanloop naar het overleg over dit onderwerp maandag met de ministers van Financiën van de G7-landen in Washington.
10 uur geledenCAIRO (ANP/RTR) - Egypte heeft deals voor duurzame energie ondertekend ter waarde van 1,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 1,5 miljard euro. Dit meldt de staatstelevisie.
10 uur geledenNAMEN (ANP/BELGA) - Boeren blokkeren ook zondag snelwegen in België uit protest tegen de handelsdeal van de EU met Zuid-Amerikaanse landen. De federale politie meldt dat dit op snelwegen in de provincies Henegouwen en Namen gebeurt.
11 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil zich op het gebied van handel dit jaar onder meer richten op het verbeteren van exportcontroles. Dit meldt het Chinese ministerie van Handel zondag in een verklaring over de belangrijkste prioriteiten voor 2026. Het ministerie wil daarnaast de risicopreventie vergroten om de veerkracht van de toeleveringsketen en de nationale veiligheid te garanderen.
12 uur geleden