Boerenprotesten in aanloop naar 'blokkade Parijs'
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - In heel Frankrijk zijn boeren weer de straat op gegaan om te protesteren tegen het landbouwbeleid van de regering. Meestal gaat het om blokkades van snelwegen of verbindingswegen. In de morgen zijn er rond de veertig geteld melden Franse media. In de middag willen de boeren de hoofdstad blokkeren door de voornaamste autosnelwegen van of naar Parijs te versperren. Ze willen dat een week volhouden.
De mensen in en rond Parijs kunnen maandag daarom maar beter niet met de auto op pad gaan volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken en de Parijse politie. Volgens de planning van de boerenorganisaties worden rond de hoofdstad acht autosnelwegen geblokkeerd, inclusief de A1 naar het noorden, de A4 naar de Elzas, de A5 richting Bourgondië, de A6 naar Lyon en de A13 richting Normandië in beide richtingen. De politie heeft 15.000 man op de been gebracht, vooral om te voorkomen dat de betogende boeren naar de hoofdstad zelf trekken, melden Franse media.
De Franse regering heeft afgelopen week de boerenprotesten trachten te smoren. Zo werd de geplande hogere belasting op diesel voor de sector geschrapt. Maar de grootste boerenbonden noemen dat bij lange na niet voldoende. Premier Gabriel Attal reisde vrijdag speciaal naar een dorp in het zuiden om te verklaren dat de regering "de boodschap heeft begrepen en dat de landbouw boven alles zal worden geplaatst". Attal ontvangt maandag de leider van verreweg de grootste boerenorganisatie, Arnaud Rousseau van de Nationale Federatie van Bonden van Landbouwondernemers (FNSEA).
Ziekenvervoer
De boeren vinden dat de prijzen voor hun producten onaanvaardbaar laag worden, dat de energie en de milieumaatregelen beide te duur zijn en ze vinden dat er te veel bureaucratie is, onder meer met regels van de EU. De Franse minister van Landbouw Marc Fesneau heeft maandag gezegd dat hij deze week nog een besluit van de EU wil zien, waarmee regels ten aanzien van braakland (tijdelijk onbebouwde akkers) worden aangepast om de Franse boeren te helpen.
Ook taxichauffeurs blokkeren op veel plaatsen verbindingswegen. Zo is bijvoorbeeld de luchthaven van Toulouse onbereikbaar geworden met de auto. Het gaat om een conflict over nieuwe regels voor de sector die volgens de taxichauffeurs hun bestaan bedreigt. Ze hekelen vooral de in hun ogen dure en onduidelijke regels ten aanzien van het ziekenvervoer. Als ze er niet mee akkoord gaan, mogen ze tot hun woede geen patiënten meer vervoeren.
Meer uit Buitenland
AUSTIN (ANP) - Acteur RJ Mitte, bekend van de serie Breaking Bad, is op 34-jarige leeftijd overleden. Dat melden Amerikaanse media maandag. Vertegenwoordigers van de acteur hebben nog geen doodsoorzaak bekendgemaakt. Volgens TMZ gaat het om zelfdoding, maar dat is niet officieel bevestigd.
50 minuten geledenGOMA (ANP/RTR/AFP) - Oud-president Joseph Kabila van de Democratische Republiek Congo slaat publiekelijk de handen ineen met rebellengroep M23. Hij gaat een nieuwe "politiek-militaire" coalitie leiden, die FRN wordt genoemd.
2 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's claimen een nieuwe aanval met een ballistische raket op de luchthaven in de Saudische hoofdstad Riyad. "De inslag was nauwkeurig", aldus een woordvoerder. De door Saudi-Arabië geleide coalitie tegen de Houthi's zei eerder een ballistische raket op weg naar Riyad te hebben neergehaald.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Twee Turkse burgers zijn in Duitsland aangehouden in verband met een brand bij een Starlink-station in Polen. Dat melden de Poolse autoriteiten, die ervan uitgaan dat Rusland achter het incident zit.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse autoriteiten gaan de beveiliging van prominenten opnieuw bekijken. De huidige regelingen schieten duidelijk tekort, zei minister van Binnenlandse Zaken Shabana Mahmood in de nasleep van de moord op politica Ann Widdecombe.
5 uur geledenURZULEI (ANP/DPA) - Een Italiaanse speleoloog is na ruim 27 uur in een grot op Sardinië gered door reddingswerkers. Hij kwam zondagmiddag vast te zitten op een diepte van 10 meter, nadat de ingang van de grot was geblokkeerd als gevolg van een aardverschuiving.
5 uur geledenOTTAWA (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft opgeroepen tot nationale eenheid in aanloop naar een referendum in Alberta. In die olierijke provincie stemmen kiezers deze maand over de vraag of ze werk willen maken van onafhankelijkheid.
5 uur geleden