Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Boerenprotesten in aanloop naar 'blokkade Parijs'

Boerenprotesten in aanloop naar 'blokkade Parijs'

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - In heel Frankrijk zijn boeren weer de straat op gegaan om te protesteren tegen het landbouwbeleid van de regering. Meestal gaat het om blokkades van snelwegen of verbindingswegen. In de morgen zijn er rond de veertig geteld melden Franse media. In de middag willen de boeren de hoofdstad blokkeren door de voornaamste autosnelwegen van of naar Parijs te versperren. Ze willen dat een week volhouden.

De mensen in en rond Parijs kunnen maandag daarom maar beter niet met de auto op pad gaan volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken en de Parijse politie. Volgens de planning van de boerenorganisaties worden rond de hoofdstad acht autosnelwegen geblokkeerd, inclusief de A1 naar het noorden, de A4 naar de Elzas, de A5 richting Bourgondië, de A6 naar Lyon en de A13 richting Normandië in beide richtingen. De politie heeft 15.000 man op de been gebracht, vooral om te voorkomen dat de betogende boeren naar de hoofdstad zelf trekken, melden Franse media.

De Franse regering heeft afgelopen week de boerenprotesten trachten te smoren. Zo werd de geplande hogere belasting op diesel voor de sector geschrapt. Maar de grootste boerenbonden noemen dat bij lange na niet voldoende. Premier Gabriel Attal reisde vrijdag speciaal naar een dorp in het zuiden om te verklaren dat de regering "de boodschap heeft begrepen en dat de landbouw boven alles zal worden geplaatst". Attal ontvangt maandag de leider van verreweg de grootste boerenorganisatie, Arnaud Rousseau van de Nationale Federatie van Bonden van Landbouwondernemers (FNSEA).

Ziekenvervoer

De boeren vinden dat de prijzen voor hun producten onaanvaardbaar laag worden, dat de energie en de milieumaatregelen beide te duur zijn en ze vinden dat er te veel bureaucratie is, onder meer met regels van de EU. De Franse minister van Landbouw Marc Fesneau heeft maandag gezegd dat hij deze week nog een besluit van de EU wil zien, waarmee regels ten aanzien van braakland (tijdelijk onbebouwde akkers) worden aangepast om de Franse boeren te helpen.

Ook taxichauffeurs blokkeren op veel plaatsen verbindingswegen. Zo is bijvoorbeeld de luchthaven van Toulouse onbereikbaar geworden met de auto. Het gaat om een conflict over nieuwe regels voor de sector die volgens de taxichauffeurs hun bestaan bedreigt. Ze hekelen vooral de in hun ogen dure en onduidelijke regels ten aanzien van het ziekenvervoer. Als ze er niet mee akkoord gaan, mogen ze tot hun woede geen patiënten meer vervoeren.

Meer uit Buitenland

Trump: een van de neergeschoten leden National Guard overleden

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een van de twee leden van de Nationale Garde die nabij het Witte Huis werd neergeschoten, is overleden. Dat meldde de Amerikaanse president Donald Trump tijdens een persmoment.

9 minuten geleden
Dodental brand Hongkong stijgt, vuur nog niet geheel geblust

HONGKONG (ANP/AFP) - Het dodental door de brand in Hongkongse woontorens is opgelopen naar zeker 94. Hulpdiensten zijn nog steeds bezig het vuur in de torens te blussen en zoeken nog naar een groot aantal vermiste personen. Zeker 76 mensen raakten gewond, waaronder 11 brandweerlieden.

10 minuten geleden
Trump: binnenkort Venezolaanse drugsdealers ook aanpakken op land

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zullen "binnenkort" beginnen met het aanpakken van "Venezolaanse drugsdealers" tijdens operaties op het land, en niet alleen op zee. Dat kondigde de Amerikaanse president Donald Trump aan.

12 minuten geleden
President Guinee-Bissau in Senegal aangekomen na coup

DAKAR (ANP/AFP) - De president van het West-Afrikaanse Guinee-Bissau, Umaro Sissoco Embaló, is "veilig en wel" aangekomen in Senegal, meldt het Senegalese ministerie van Buitenlandse Zaken. Embaló werd naar eigen zeggen opgepakt tijdens een militaire staatsgreep in zijn land.

3 uur geleden
Zelensky: delegaties spreken deze week verder over vredesplan

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Oekraïense en Amerikaanse delegaties eind deze week bij elkaar komen om verder te praten over de plannen om de oorlog tussen Rusland en Oekraïne te beëindigen.

6 uur geleden
VS onderzoeken asielaanvragen die zijn goedgekeurd onder Biden

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten onderzoeken alle asielaanvragen die zijn goedgekeurd toen de vorige president Joe Biden aan de macht was. Dat maakte het ministerie van Binnenlandse Veiligheid bekend nadat twee leden van de Nationale Garde waren neergeschoten in hoofdstad Washington. De autoriteiten verdenken een Afghaanse man van die schietpartij.

6 uur geleden
Louvre verhoogt toegangsprijs voor niet-Europeanen

PARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre verhoogt de toegangsprijs voor niet-Europese bezoekers met 45 procent. Het museum heeft dit besloten, nadat de maatregel was voorgesteld door de Franse regering. Dit betekent dat een kaartje vanaf 14 januari voor hen straks 32 euro kost, een toename van 10 euro.

7 uur geleden