Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Boerenprotest Frankrijk houdt aan, breidt zich uit naar buurlanden

Boerenprotest Frankrijk houdt aan, breidt zich uit naar buurlanden

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse boerenprotesten en blokkades houden al circa twee weken aan ondanks pogingen van de regering de boeren gerust te stellen met maatregelen en toezeggingen. De regering van president Emmanuel Macron en van premier Gabriel Attal gedoogt de vele blokkades op onder meer autosnelwegen rond Parijs om escalatie te voorkomen. De betogers mogen alleen niet in de buurt van Parijs komen en moeten wegblijven van Parijse luchthavens en de voor de voedselvoorziening cruciale groothandelsmarkt in Rungis ten zuiden van de hoofdstad.

Daar zijn woensdag toch betogers gearriveerd en achttien mensen zijn opgepakt omdat ze het verkeer hinderden. Drie zijn vrijwel meteen vrijgelaten, melden Franse media. Over het algemeen blijven confrontaties tussen politie en betogers uit. Wel wordt op een aantal plaatsen aanvallen gemeld door boze boeren op vrachtauto's die in hun ogen buitenlandse producten vervoeren die een oneerlijke concurrentie vertegenwoordigen.

Er zijn ook grote boerenprotesten in België begonnen en de drie voornaamste Spaanse boerenbonden hebben aangekondigd in februari acties te beginnen. Die zijn gericht tegen wat ze noemen "de moeilijke omstandigheden en een verstikkende bureaucratie veroorzaakt door Europese regelgeving". De boeren worstelen met Europese klimaatregels waar hun collega's buiten de EU weinig last van zouden hebben en ze krijgen steeds hogere rekeningen voor energie en kunstmest en hogere belastingen.

Oneerlijke concurrentie

"Europese boeren hebben te maken met een gedereguleerde markt waarmee goedkope landbouwproducten van buiten de EU worden ingevoerd. Die producten voldoen niet aan de Europese milieu-eisen en vormen zo een bron van oneerlijke concurrentie die vele duizenden boerenbedrijven in Spanje en Europa in hun bestaan bedreigt", aldus de Spaanse bonden. Een voedingsbodem voor de vrees voor de ondergang van veel boerenbedrijven is het Europese beleid dat in de ogen van veel boeren niet realistisch is als het gaat om klimaat en milieu.

De Europese Commissie heeft woensdag beloofd er iets aan te gaan doen. Zo wordt een regel voor het verplicht braak laten van akkers opgeschort en wordt de import van grote hoeveelheden goedkope landbouwproducten uit Oekraïne aan banden gelegd. Macron spreekt hier donderdag met Von der Leyen over. Voorts zal hij herhalen dat de Franse regering tegenstander is van het vrijhandelsakkoord met vier Zuid-Amerikaanse landen, inclusief Argentinië en Brazilië (Mercosur). Zoals de verdragstekst er nu bij ligt, komt er geen Franse handtekening onder, luidt de boodschap.

Meer uit Buitenland

Zes doden bij Israëlische luchtaanval in zuiden Libanon

BEIROET (ANP/AFP) - Bij een Israëlische luchtaanval op Kfar Dounine in het zuiden van Libanon zijn zes personen omgekomen. Dat meldt het Libanese staatspersbureau NNA.

41 minuten geleden
Volledige Epstein-bestand tentoongesteld in New York

NEW YORK (ANP/AFP) - Een Amerikaanse organisatie die zich inzet voor meer transparantie, stelt het ongeveer 3,5 miljoen pagina's tellende dossier rond Jeffrey Epstein tentoon in New York. Voor de pop-up-expositie in de wijk Tribeca zijn de documenten gebundeld in 3437 delen.

2 uur geleden
Oekraïne meldt aanval op Kyiv na verlopen bestand

KYIV (ANP/AFP/DPA) - In de eerste nacht na het driedaagse staakt-het-vuren heeft Rusland droneaanvallen uitgevoerd op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat meldt de militaire leiding van de stad op Telegram. Het luchtafweersysteem werd ingeschakeld en inwoners werd geadviseerd schuilkelders op te zoeken.

2 uur geleden
Recordaantal beren gezien en gedood in Japan

TOKIO (ANP/AFP) - In Japan is in de twaalf maanden tot maart van dit jaar een recordaantal beren waargenomen en gedood, zo blijkt uit voorlopige overheidsgegevens. Er werden ruim twee keer zoveel beren gezien als twee jaar eerder, toen het laatste record werd gevestigd.

2 uur geleden
Einde Mexicaans schooljaar toch niet vervroegd om WK

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico ziet af van het plan om het schooljaar eerder te beëindigen in verband met het WK voetbal deze zomer. Vorige week maakte het ministerie van Onderwijs bekend dat het overwoog de schoolvakantie veertig dagen eerder te laten beginnen.

5 uur geleden
Klopjacht na schietpartij net over Nederlandse grens in Duitsland

WASSENBERG (ANP/DPA) - Bij een schietpartij in de Duitse plaats Wassenberg, vlak bij de Nederlandse grens ter hoogte van Roermond, is maandagavond een man om het leven gekomen. De politie is een klopjacht begonnen op de dader en heeft onder meer een helikopter ingezet, meldt een woordvoerder van de Duitse politie.

5 uur geleden
Zeven tijgers in beslag genomen bij arrestatie bendeleider Mexico

MONTERREY (ANP/BLOOMBERG) - De Mexicaanse politie heeft de leider gearresteerd van een groep die nauwe banden heeft met het beruchte drugskartel Cartel del Noreste. Tijdens de arrestatie werden naast wapens, drugs, auto's en motoren ook zeven tijgers in beslag genomen.

5 uur geleden