Boerenprotest Frankrijk houdt aan, breidt zich uit naar buurlanden
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse boerenprotesten en blokkades houden al circa twee weken aan ondanks pogingen van de regering de boeren gerust te stellen met maatregelen en toezeggingen. De regering van president Emmanuel Macron en van premier Gabriel Attal gedoogt de vele blokkades op onder meer autosnelwegen rond Parijs om escalatie te voorkomen. De betogers mogen alleen niet in de buurt van Parijs komen en moeten wegblijven van Parijse luchthavens en de voor de voedselvoorziening cruciale groothandelsmarkt in Rungis ten zuiden van de hoofdstad.
Daar zijn woensdag toch betogers gearriveerd en achttien mensen zijn opgepakt omdat ze het verkeer hinderden. Drie zijn vrijwel meteen vrijgelaten, melden Franse media. Over het algemeen blijven confrontaties tussen politie en betogers uit. Wel wordt op een aantal plaatsen aanvallen gemeld door boze boeren op vrachtauto's die in hun ogen buitenlandse producten vervoeren die een oneerlijke concurrentie vertegenwoordigen.
Er zijn ook grote boerenprotesten in België begonnen en de drie voornaamste Spaanse boerenbonden hebben aangekondigd in februari acties te beginnen. Die zijn gericht tegen wat ze noemen "de moeilijke omstandigheden en een verstikkende bureaucratie veroorzaakt door Europese regelgeving". De boeren worstelen met Europese klimaatregels waar hun collega's buiten de EU weinig last van zouden hebben en ze krijgen steeds hogere rekeningen voor energie en kunstmest en hogere belastingen.
Oneerlijke concurrentie
"Europese boeren hebben te maken met een gedereguleerde markt waarmee goedkope landbouwproducten van buiten de EU worden ingevoerd. Die producten voldoen niet aan de Europese milieu-eisen en vormen zo een bron van oneerlijke concurrentie die vele duizenden boerenbedrijven in Spanje en Europa in hun bestaan bedreigt", aldus de Spaanse bonden. Een voedingsbodem voor de vrees voor de ondergang van veel boerenbedrijven is het Europese beleid dat in de ogen van veel boeren niet realistisch is als het gaat om klimaat en milieu.
De Europese Commissie heeft woensdag beloofd er iets aan te gaan doen. Zo wordt een regel voor het verplicht braak laten van akkers opgeschort en wordt de import van grote hoeveelheden goedkope landbouwproducten uit Oekraïne aan banden gelegd. Macron spreekt hier donderdag met Von der Leyen over. Voorts zal hij herhalen dat de Franse regering tegenstander is van het vrijhandelsakkoord met vier Zuid-Amerikaanse landen, inclusief Argentinië en Brazilië (Mercosur). Zoals de verdragstekst er nu bij ligt, komt er geen Franse handtekening onder, luidt de boodschap.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz erkent de Belgische bezorgdheid over de inzet van bevroren Russisch geld voor Oekraïne. Alle landen moeten hetzelfde risico dragen, zei de bondskanselier na overleg met de Belgische premier Bart De Wever en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Canadees-Amerikaanse toparchitect Frank Gehry is op 96-jarige leeftijd overleden, meldt The New York Times. Hij ontwierp onder meer het Guggenheim-museum in het Noord-Spaanse Bilbao. Volgens de krant was hij een van de grootste Amerikaanse architecten.
5 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro heeft voor de verkiezingen van volgend jaar zijn steun uitgesproken voor zijn oudste zoon Flávio Bolsonaro als presidentskandidaat. Dat maakte het hoofd van hun Liberale Partij bekend en Flávio heeft dit zelf bevestigd op X.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs zien de manier waarop de Verenigde Staten de EU heeft afgeschilderd in hun laatste veiligheidsstrategie als een aanval op de Europese waarden en manier van leven. In een Nationale Veiligheidsstrategie stelt de regering-Trump dat het verzet in Europa tegen de gevestigde orde moet worden aangewakkerd en dat radicaal-rechtse bewegingen moeten worden gesteund.
7 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse politie onderzoekt een incident met onbekende drones rond de aankomst van het vliegtuig met de Oekraïense president Zelensky in de Ierse hoofdstad Dublin. Regeringsleider Micheál Martin heeft gezegd dat hij is geïnformeerd over drone-activiteiten op de avond van de landing. Later deze maand buigt de Nationale Veiligheidsraad zich over de kwestie, meldt de Ierse omroep RTE.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.
12 uur geleden