Boerenprotest Frankrijk houdt aan, breidt zich uit naar buurlanden
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse boerenprotesten en blokkades houden al circa twee weken aan ondanks pogingen van de regering de boeren gerust te stellen met maatregelen en toezeggingen. De regering van president Emmanuel Macron en van premier Gabriel Attal gedoogt de vele blokkades op onder meer autosnelwegen rond Parijs om escalatie te voorkomen. De betogers mogen alleen niet in de buurt van Parijs komen en moeten wegblijven van Parijse luchthavens en de voor de voedselvoorziening cruciale groothandelsmarkt in Rungis ten zuiden van de hoofdstad.
Daar zijn woensdag toch betogers gearriveerd en achttien mensen zijn opgepakt omdat ze het verkeer hinderden. Drie zijn vrijwel meteen vrijgelaten, melden Franse media. Over het algemeen blijven confrontaties tussen politie en betogers uit. Wel wordt op een aantal plaatsen aanvallen gemeld door boze boeren op vrachtauto's die in hun ogen buitenlandse producten vervoeren die een oneerlijke concurrentie vertegenwoordigen.
Er zijn ook grote boerenprotesten in België begonnen en de drie voornaamste Spaanse boerenbonden hebben aangekondigd in februari acties te beginnen. Die zijn gericht tegen wat ze noemen "de moeilijke omstandigheden en een verstikkende bureaucratie veroorzaakt door Europese regelgeving". De boeren worstelen met Europese klimaatregels waar hun collega's buiten de EU weinig last van zouden hebben en ze krijgen steeds hogere rekeningen voor energie en kunstmest en hogere belastingen.
Oneerlijke concurrentie
"Europese boeren hebben te maken met een gedereguleerde markt waarmee goedkope landbouwproducten van buiten de EU worden ingevoerd. Die producten voldoen niet aan de Europese milieu-eisen en vormen zo een bron van oneerlijke concurrentie die vele duizenden boerenbedrijven in Spanje en Europa in hun bestaan bedreigt", aldus de Spaanse bonden. Een voedingsbodem voor de vrees voor de ondergang van veel boerenbedrijven is het Europese beleid dat in de ogen van veel boeren niet realistisch is als het gaat om klimaat en milieu.
De Europese Commissie heeft woensdag beloofd er iets aan te gaan doen. Zo wordt een regel voor het verplicht braak laten van akkers opgeschort en wordt de import van grote hoeveelheden goedkope landbouwproducten uit Oekraïne aan banden gelegd. Macron spreekt hier donderdag met Von der Leyen over. Voorts zal hij herhalen dat de Franse regering tegenstander is van het vrijhandelsakkoord met vier Zuid-Amerikaanse landen, inclusief Argentinië en Brazilië (Mercosur). Zoals de verdragstekst er nu bij ligt, komt er geen Franse handtekening onder, luidt de boodschap.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/RTR/AFP) - Zeker tien mensen zijn omgekomen na de ontsporing van twee hogesnelheidstreinen in het zuiden van Spanje, melden de politie en hulpdiensten. Eerder meldden Spaanse media zeven doden. Ook zouden zo'n 25 mensen zwaargewond zijn geraakt bij het incident.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De extra EU-top over de situatie in Groenland is donderdag, bevestigen bronnen. De EU-regeringsleiders worden door voorzitter van de EU-leiders António Costa naar Brussel geroepen om een gezamenlijke strategie te bepalen. De Amerikaanse president Donald Trump is met extra importtarieven aan de landen die de afgelopen dagen militairen naar Groenland hebben gestuurd een stap te ver gegaan.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-regeringsleiders komen op korte termijn voor een extra top bijeen "gezien de ernst van de recente ontwikkelingen", heeft voorzitter van de EU-leiders António Costa zondagavond bekendgemaakt. Dat deed hij na afloop van het ingelaste overleg met de EU-ambassadeurs over Groenland.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europese regeringen overwegen de Verenigde Staten te treffen met tarieven ter waarde van 93 miljard euro. De mogelijke strafmaatregel is een reactie op de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan het adres van NAVO-bondgenoten die zich verzetten tegen zijn poging Groenland over te nemen. Dat meldt de Britse zakenkrant The Financial Times (FT).
3 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - De Chileense president Gabriel Boric heeft de noodtoestand afgekondigd in twee regio's die geteisterd worden door bosbranden. Er zijn al zestien doden gevallen, terwijl ruim 50.000 mensen geadviseerd is te evacueren, meldt minister van Veiligheid Luis Cordero.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-baas Rutte meldt dat hij heeft gesproken met de Amerikaanse president Donald Trump over de veiligheidssituatie in Groenland en het Noordpoolgebied. "We blijven hieraan werken en ik kijk ernaar uit hem later deze week in Davos te ontmoeten", aldus Rutte op X, zonder details te geven.
5 uur geledenCAÏRO (ANP/RTR) - De Syrische regering en de door Washington gesteunde, door Koerden geleide Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF) zijn een staakt-het-vuren overeengekomen. Volgens Syrische staatsmedia geldt het bestand onmiddellijk. De wapenstilstand volgt op dagen van gevechten, waarbij het leger oprukte naar door Koerden bezette gebieden in het noordoosten van Syrië.
6 uur geleden