Boerenprotest Frankrijk houdt aan, breidt zich uit naar buurlanden
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse boerenprotesten en blokkades houden al circa twee weken aan ondanks pogingen van de regering de boeren gerust te stellen met maatregelen en toezeggingen. De regering van president Emmanuel Macron en van premier Gabriel Attal gedoogt de vele blokkades op onder meer autosnelwegen rond Parijs om escalatie te voorkomen. De betogers mogen alleen niet in de buurt van Parijs komen en moeten wegblijven van Parijse luchthavens en de voor de voedselvoorziening cruciale groothandelsmarkt in Rungis ten zuiden van de hoofdstad.
Daar zijn woensdag toch betogers gearriveerd en achttien mensen zijn opgepakt omdat ze het verkeer hinderden. Drie zijn vrijwel meteen vrijgelaten, melden Franse media. Over het algemeen blijven confrontaties tussen politie en betogers uit. Wel wordt op een aantal plaatsen aanvallen gemeld door boze boeren op vrachtauto's die in hun ogen buitenlandse producten vervoeren die een oneerlijke concurrentie vertegenwoordigen.
Er zijn ook grote boerenprotesten in België begonnen en de drie voornaamste Spaanse boerenbonden hebben aangekondigd in februari acties te beginnen. Die zijn gericht tegen wat ze noemen "de moeilijke omstandigheden en een verstikkende bureaucratie veroorzaakt door Europese regelgeving". De boeren worstelen met Europese klimaatregels waar hun collega's buiten de EU weinig last van zouden hebben en ze krijgen steeds hogere rekeningen voor energie en kunstmest en hogere belastingen.
Oneerlijke concurrentie
"Europese boeren hebben te maken met een gedereguleerde markt waarmee goedkope landbouwproducten van buiten de EU worden ingevoerd. Die producten voldoen niet aan de Europese milieu-eisen en vormen zo een bron van oneerlijke concurrentie die vele duizenden boerenbedrijven in Spanje en Europa in hun bestaan bedreigt", aldus de Spaanse bonden. Een voedingsbodem voor de vrees voor de ondergang van veel boerenbedrijven is het Europese beleid dat in de ogen van veel boeren niet realistisch is als het gaat om klimaat en milieu.
De Europese Commissie heeft woensdag beloofd er iets aan te gaan doen. Zo wordt een regel voor het verplicht braak laten van akkers opgeschort en wordt de import van grote hoeveelheden goedkope landbouwproducten uit Oekraïne aan banden gelegd. Macron spreekt hier donderdag met Von der Leyen over. Voorts zal hij herhalen dat de Franse regering tegenstander is van het vrijhandelsakkoord met vier Zuid-Amerikaanse landen, inclusief Argentinië en Brazilië (Mercosur). Zoals de verdragstekst er nu bij ligt, komt er geen Franse handtekening onder, luidt de boodschap.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaan die geëvacueerd is van het cruiseschip de m/v Hondius en onderweg is naar de VS test "mild positief" op het hantavirus, meldt het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid in de nacht van zondag op maandag in een verklaring. Het ministerie treedt niet in details over wat deze "milde" positieve test inhoudt.
2 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP/RTR) - De Thaise oud-premier Thaksin Shinawatra is maandag vervroegd vrijgelaten uit de gevangenis, melden verslaggevers buiten het gebouw. Shinawatra werd in september 2025 veroordeeld tot een jaar cel voor corruptie en machtsmisbruik tijdens zijn tijd als premier van 2001 tot 2006.
3 uur geledenTAN TAN (ANP/AFP/RTR) - Voor de kust van Marokko is dit weekend het lichaam gevonden van een van de twee Amerikaanse militairen die daar ruim een week geleden vermist raakten tijdens een militaire oefening. Reddingswerkers troffen het lichaam in zee bij Tan Tan in het zuiden van Marokko zaterdagochtend aan, vlak bij de plek waar het 27-jarige slachtoffer vermist raakte, meldden het Marokkaanse en Amerikaanse leger.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Twintig Britse passagiers van de m/v Hondius zijn zondagavond vanuit Tenerife teruggekeerd in Groot-Brittannië. De repatriëringsvlucht landde in Manchester, waarna de passagiers zijn overgebracht naar het ziekenhuis Arrowe Park even buiten Liverpool, meldt Sky News. Die medische faciliteit werd begin 2020 ook gebruikt om besmette coronapassagiers vanuit China te behandelen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt het Iraanse voorstel aan de Verenigde Staten "volkomen onacceptabel". "Ik heb zojuist de reactie gelezen van de zogenaamde 'vertegenwoordigers' van Iran. Ik vind het niets - volkomen onacceptabel!" schrijft hij deels in hoofdletters op Truth Social. De president lichtte zijn oordeel niet toe.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een Iraans voorstel, dat via bemiddelaar Pakistan naar de Verenigde Staten is gestuurd, benadrukt de noodzaak van een einde aan de oorlog op alle fronten en de opheffing van de sancties tegen Teheran. Dat meldde het semi-officiële Iraanse persbureau Tasnim, onder verwijzing naar een ingewijde bron.
7 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran is pas voorbij als de Iraanse voorraad verrijkt uranium is "verwijderd". Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een fragment van het Amerikaanse programma 60 Minutes van CBS. "Het is nog niet voorbij, want er is nog steeds nucleair materiaal", benadrukt Netanyahu.
11 uur geleden