Boerenorganisaties openen meldpunt voor intimidatie bij leden
EDE (ANP) - Boerenorganisaties zijn een meldpunt begonnen voor boeren, veehandelaren en veetransporteurs die te maken krijgen met intimidatie, bedreigingen en treiterijen. Zij kunnen bij dat meldpunt ook terecht voor advies over hoe ze moeten handelen als hen iets overkomt, melden LTO Nederland, Producentenorganisatie Varkenshouderij (POV) en Vee&Logistiek.
Volgens de organisaties hebben veel Nederlandse boeren en andere mensen die werken in de veesector te maken met incidenten zoals bedreiging of intimidatie. Ze hebben eerder een enquête rondgestuurd onder hun leden om navraag te doen. Een derde dacht een toename van incidenten te zien, 83 procent zei te vrezen voor zaken zoals intimidatie en treiterijen. De enquête was ingevuld door slechts 162 respondenten uit de sector.
De boerenorganisaties wijzen als mogelijke oorzaak naar de Wet open overheid (Woo), waardoor informatie over boeren, veehandelaren en veetransporteurs tegenwoordig makkelijker opgevraagd kan worden via de overheid. "Veelal woont het gezin op het eigen bedrijf en daarmee gaat het hier om informatie die direct aan de persoonlijke levenssfeer raakt." Met het meldpunt willen de organisaties de incidenten beter in beeld krijgen.
Activisten
Dreiging is onder andere afkomstig van activisten die zich zorgen maken om dierenwelzijn, zeggen de organisaties. In 2019 drongen bijvoorbeeld zestig dierenactivisten een varkensstal binnen in Boxtel. LTO benadrukte dat de impact van stalinsluiping groot is op boeren en hun gezinnen.
De activisten zijn in december overigens wel vrijgesproken door het gerechtshof. Volgens de rechters gedroegen zij zich vreedzaam en kon niet worden bewezen dat ze de staldeuren hebben geforceerd. Ook moesten ze langer binnen blijven door chaos die buiten was ontstaan. Boeren waren naar de veehouderij gekomen en de politie wilde een confrontatie tussen de twee groepen vermijden.
Ook bij voormalig LTO-voorzitter Sjaak van der Tak thuis stonden in 2022 onverwachts trekkersgroepen op de stoep, die protestacties hielden tegen het stikstofbeleid. Hij was niet te spreken over dit onaangekondigde bezoek.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een fietser is in de nacht van donderdag op vrijdag om het leven gekomen door een ongeval met een tram in Den Haag. Dat meldt de politie Den Haag op X.
41 minuten geledenGROESBEEK (ANP) - De gemeenteraad van Berg en Dal gaat akkoord met het verzoek van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) om asielzoekers op te vangen in een hotel in Ooij. Wel wil de raad dat er geen 86, maar maximaal 64 asielzoekers worden opgevangen. Op die manier voldoet de gemeente aan de spreidingswet.
3 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De proef met een Arriva-nachttrein die op vrijdag- en zaterdagnacht van Schiphol naar Zwolle en terug rijdt is voor het eerste deel van het traject niet rendabel. Dat blijkt uit een rapport dat vervoersbedrijf Arriva heeft gedeeld met de gemeente Lelystad. Lelystad en Almere betalen voor de proef.
3 uur geledenORANJESTAD (ANP) - Op Aruba heeft de rechter donderdagmiddag (lokale tijd) twee agenten veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar, waarvan een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Ze schoten in januari 2025 de 19-jarige Ayden Lanoy dood.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lodewijk Asscher gaat het kabinet helpen om tot definitieve afspraken te komen met Tata Steel Nederland over vergroening van het staalbedrijf. De voormalige leider van de PvdA wordt ministerieel gezant, schrijft minister Stientje van Veldhoven (Klimaat en Groene Groei) aan de Tweede Kamer.
3 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twintig mensen aangehouden voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht (UM). Pro-Palestijnse actievoerders drongen donderdagochtend het pand aan de Oxfordlaan binnen. Rond 17.00 uur zijn zij door de politie uit het gebouw gehaald. Ze worden verdacht van huisvredebreuk en een activist ook van bedreiging.
7 uur geledenMOSKOU (ANP) - NOS-correspondent Geert Groot Koerkamp mag in Rusland niet langer zijn werkzaamheden als journalist uitvoeren. Dat heeft de NOS donderdagavond bekendgemaakt. Eerder deze week werd bekend dat een Nederlandse journalist Rusland uit zou worden gezet. Volgens de NOS is de persaccreditatie van Groot Koerkamp ingetrokken, maar mag hij voorlopig wel in Rusland blijven wonen.
8 uur geleden