Boerenorganisaties openen meldpunt voor intimidatie bij leden
EDE (ANP) - Boerenorganisaties zijn een meldpunt begonnen voor boeren, veehandelaren en veetransporteurs die te maken krijgen met intimidatie, bedreigingen en treiterijen. Zij kunnen bij dat meldpunt ook terecht voor advies over hoe ze moeten handelen als hen iets overkomt, melden LTO Nederland, Producentenorganisatie Varkenshouderij (POV) en Vee&Logistiek.
Volgens de organisaties hebben veel Nederlandse boeren en andere mensen die werken in de veesector te maken met incidenten zoals bedreiging of intimidatie. Ze hebben eerder een enquête rondgestuurd onder hun leden om navraag te doen. Een derde dacht een toename van incidenten te zien, 83 procent zei te vrezen voor zaken zoals intimidatie en treiterijen. De enquête was ingevuld door slechts 162 respondenten uit de sector.
De boerenorganisaties wijzen als mogelijke oorzaak naar de Wet open overheid (Woo), waardoor informatie over boeren, veehandelaren en veetransporteurs tegenwoordig makkelijker opgevraagd kan worden via de overheid. "Veelal woont het gezin op het eigen bedrijf en daarmee gaat het hier om informatie die direct aan de persoonlijke levenssfeer raakt." Met het meldpunt willen de organisaties de incidenten beter in beeld krijgen.
Activisten
Dreiging is onder andere afkomstig van activisten die zich zorgen maken om dierenwelzijn, zeggen de organisaties. In 2019 drongen bijvoorbeeld zestig dierenactivisten een varkensstal binnen in Boxtel. LTO benadrukte dat de impact van stalinsluiping groot is op boeren en hun gezinnen.
De activisten zijn in december overigens wel vrijgesproken door het gerechtshof. Volgens de rechters gedroegen zij zich vreedzaam en kon niet worden bewezen dat ze de staldeuren hebben geforceerd. Ook moesten ze langer binnen blijven door chaos die buiten was ontstaan. Boeren waren naar de veehouderij gekomen en de politie wilde een confrontatie tussen de twee groepen vermijden.
Ook bij voormalig LTO-voorzitter Sjaak van der Tak thuis stonden in 2022 onverwachts trekkersgroepen op de stoep, die protestacties hielden tegen het stikstofbeleid. Hij was niet te spreken over dit onaangekondigde bezoek.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De opkomst in Rotterdam bij de gemeenteraadsverkiezingen was woensdag 40,7 procent. Dat maakte burgemeester Carola Schouten bekend tijdens de uitslagenavond in het stadhuis.
47 minuten geledenBREDA (ANP) - In Breda is woensdagavond een 14-jarige jongen verwond met een mes. Hij moest naar het ziekenhuis. Een of twee jongens zijn de mogelijke daders, meldt de politie.
50 minuten geledenHAAKSBERGEN (ANP) - Van de kiesgerechtigde inwoners van Haaksbergen had woensdag om 19.00 uur 44 procent een stem uitgebracht in het referendum over de opvang van asielzoekers. Dat betekent dat het referendum geldig is.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB) is positief over de nieuwe mogelijkheid een ophoging van een verkeersboete kwijt te schelden om te voorkomen dat mensen nog verder in problemen komen. Sinds medio vorig jaar heeft het CJIB dat bijna vierhonderd keer gedaan, schrijft staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie en Veiligheid, D66) aan de Kamer.
4 uur geledenROERMOND (ANP) - Het aantal schademeldingen na de dubbele aardbeving bij het Drentse gasveld Eleveld, nabij Assen, is opgelopen naar 955. Dat meldt de Commissie Mijnbouwschade. Dinsdagmiddag ging het nog om 630 meldingen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal advocaten in Nederland groeide afgelopen jaar met iets meer dan 1,5 procent tot 19.046, meldt de Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA). Het aantal sociaal advocaten blijft krimpen.
7 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Het Belgische Openbaar Ministerie heeft woensdag in hoger beroep vijf jaar cel geëist tegen de eigenaren van de website Funcaps voor de handel in illegale medicijnen. De rechtbank in Mechelen legde Jord van W. (31) en Stefan P. (30) eerder beiden een werkstraf van 120 uur op. Hun bedrijf kreeg toen een boete van 80.000 euro. Zowel het OM als de verdachten gingen daartegen in hoger beroep.
7 uur geleden