Boerenorganisaties kritisch op gebiedsplan provincie Overijssel
ZWOLLE (ANP) - Boerenorganisaties in Overijssel zijn kritisch op het conceptplan van de provincie voor het behalen van de landelijke doelstellingen op het gebied van onder meer natuurherstel en stikstof. De zeven partijen die zichzelf het landbouwcollectief Overijssel noemen - waaronder LTO Noord, Farmers Defence Force en vakbonden voor melkvee-, pluimvee- en varkenshouders - zeggen hun inbreng onvoldoende terug te zien in het voorlopige Provinciaal Programma Landelijk Gebied (PPLG) dat de provincie Overijssel heeft opgesteld.
"Het vertrouwen neemt af en dat legt een hypotheek op het proces", staat in een brief van het collectief aan de provincie.
Overijssel heeft een conceptontwerp gemaakt dat op 21 juni wordt besproken in de Provinciale Staten. Voor 1 juli moeten alle provincies een voorlopige versie van hun PPLG indienen bij het Rijk, waarin ze uiteenzetten hoe ze doelen op het gebied van natuur, stikstof, landbouw, water, bodem en klimaat denken te halen. Hiervoor is een transitiefonds van ruim 24 miljard euro beschikbaar. Overijssel wil daar zo'n 5 miljard van hebben.
Ongerust
Overijssel heeft in het PPLG drie doelen, die volgens de provincie "onlosmakelijk" met elkaar zijn verbonden: een goed sociaaleconomisch perspectief, een toekomstbestendige landbouwsector en zorgen voor herstel van de natuur, het watersysteem en het klimaat. Volgens de boerenorganisaties zijn deze drie doelen nu niet met elkaar in evenwicht. "De eerste twee doelen worden ondergeschikt gemaakt aan het derde doel. Onze constatering is dat natuur-, klimaat- en waterdoelen leidend zijn en dat de landbouw en het Overijsselse platteland de gevolgen maar te dragen hebben. Dat gaat ons te ver. Op deze manier wordt er geen perspectief geboden aan de land- en tuinbouw."
De zeven partijen in het collectief schrijven "buitengewoon ongerust" te zijn over de gevolgen van de "zeer ingrijpende maatregelen" in het Overijsselse PPLG.
Meer uit Binnenland
GENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.
3 uur geledenPUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."
5 uur geledenWENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.
7 uur geledenTHE BOTTOM (ANP) - Het team van het Nederlandse Urban Search and Rescue (USAR) arriveert waarschijnlijk zondagmiddag op het eiland Saba om mee te helpen in de zoektocht naar de vermiste Nederlandse wandelaar. Het gaat om elf mensen en negen speurhonden, zo werd eerder al bekendgemaakt.
8 uur geleden